dieta przed ślubem

Dieta przed ślubem. Coraz bliżej wymarzonego wyglądu

, ,

dieta przed ślubem

Urodowe przygotowania do ślubu to nie tylko pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami czy wizyty w gabinecie kosmetycznym i fryzjerskim. Na uzyskanie wymarzonego wyglądu ogromny wpływ ma również sposób żywienia. Dieta przed ślubem może pomóc zgubić nadprogramowe kilogramy, ale także poprawić stan cery, paznokci i włosów. Na co zwrócić uwagę?

Dieta dla urody – co jeść przed ślubem?

Wypadające włosy, łamliwe paznokcie, sucha i matowa cera – to możliwe rezultaty niedoborów witaminowych. W trakcie przygotowań do ślubu warto więc zwrócić uwagę na pełnowartościową dietę i zadbać, aby była pełna witamin i minerałów ważnych dla urody.

Maliny, truskawki, jagody, natka pietruszki, papryka – to Twoi sprzymierzeńcy w walce o lepszą kondycję cery. Dostarczane skórze antyoksydanty chronią przed uszkodzeniami na poziomie komórkowych oraz przedwczesnym starzeniem się. Zawarta w wymienionych owocach i warzywach witamina C wspiera ponadto syntezę kolagenu – niezbędnego, aby zachować jędrność i elastyczność skóry.

Doskonałymi dodatkami do sałatek będą: oliwa z oliwek, pestki dyni, orzechy lub kawałki awokado. Obecne w nich kwasy omega-3 sprawiają, że skóra staje się przyjemnie miękka i bardziej elastyczna. Uszczelniają naskórek, aby zabezpieczyć go przed szybką utratą wilgoci i nawilżenia. Ważnym dla urody składnikiem diety jest również obecna w nich witamina E. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym ogranicza negatywne skutki stresu oksydacyjnego takie jak przesuszenie cery, nasilenie problemów z trądzikiem czy przerzedzanie się fryzury. Poprawia mikrokrążenie w skórze głowy i chroni komórki mieszków włosowych przed uszkodzeniami.

Kruche i łamliwe paznokcie oraz nadmierna utrata włosów mogą świadczyć o niedoborze krzemu. Znajdziesz go w produktach pełnoziarnistych, migdałach, rzodkiewce, fasolce szparagowej czy burakach oraz naparach na bazie skrzypu polnego i pokrzywy. Jeśli chcesz zapuścić włosy lub je wzmocnić zwróć uwagę również na obecność w diecie cynku i biotyny. Żelazo poprawia mikrokrążenie skóry głowy, sprawiając że cebulki włosów są lepiej odżywione, z kolei magnez zapobiega łamaniu się kosmyków. Sięgaj więc po jajka, wątróbkę, kaszę gryczaną, orzechy, pestki dyni i słonecznika, rośliny strączkowe, gorzką czekoladę.

Dla osób, które mają cerę naczynkową lub przejawiają skłonność do występowania siniaków ważna może okazać się witamina K, która wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oraz wpływa na proces krzepnięcia krwi. Postaw na zielone warzywa takie jak jarmuż, szpinak, brokuły, szparagi, które są jej cennym źródłem.

Jeśli przed ślubem planujesz popracować nad złocisto-brązową opalenizną wprowadź do diety produkty z beta-karotenem. Jego spożycie zaleca się zwiększyć już na około 14 dni przed planowanym opalaniem. Beta-karoten działa jak naturalny filtr ochronny, który razem z kosmetykami do opalania chroni przed oparzeniami, a przy tym przyspiesza uzyskanie upragnionych efektów. Znajdziesz go w marchwi, batatach, morelach, jarmużu. Pamiętaj jednak, aby nie opalać się bezpośrednio przed ślubem, by uniknąć niechcianego zaczerwienienia skóry.

Powiązane produkty


Co pić przed ślubem?

Dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu przynosi korzyści zarówno dla zdrowia i dobrego samopoczucie, wyglądu skóry i włosów, jak również sylwetki. Bóle głowy, osłabienie, zaparcia mogą pojawić się na skutek dostarczania organizmowi zbyt małej ilości płynów. Nawet najlepsze kosmetyki nawilżające do skóry i włosów nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeśli przyczyną osłabienia ich kondycji będzie brak odpowiedniego nawilżenia od wewnątrz. Uczucie pragnienia łatwo pomylić z głodem, picie odpowiedniej ilości wody i naparów ziołowych pomaga więc unikać objadania się i sięgania po przekąski pomiędzy posiłkami.

Ze względu na niską kaloryczność, a przy tym wysoką zawartość błonnika i witamin warzywa warto dodawać do każdego posiłku. Dla osób, które nie przepadają za jedzeniem warzyw dobrym pomysłem na włączenie ich do diety może okazać się miksowanie warzyw razem z owocami, a następnie spożywanie ich w formie pysznych koktajli. Warzywno-owocowy koktajl to świetny pomysł na zdrowy deser lub przekąskę, a w połączeniu ze składnikami takimi jak m.in. mleko, twaróg, płatki owsiane może nawet zastępować posiłek. Wir weselnych przygotowań pochłania mnóstwo czasu, za koktajlami przemawia więc fakt, że ich zrobienie zajmuje niewiele czasu. Dla osób nastawionych na utratę kilogramów w sprzedaży dostępne są również gotowe koktajle odchudzające.

Już na kilka tygodni przed ślubem warto ograniczyć picie alkoholu. Napoje procentowe działają odwadniająco, sprzyjają przesuszeniu cery i włosów. Osoby często sięgające po alkohol mogą zaobserwować, że ich cera staje się matowa, a drobne wcześniej zmarszczki są coraz bardziej zauważalne. Alkohol może nasilać stany zapalne, problemy z trądzikiem oraz widocznym w okolicy twarzy zaczerwienieniem. Piwo i kolorowe drinki to również źródło pustych kalorii. U osób, które do tej pory często po nie sięgały sama rezygnacja z alkoholu może w perspektywie kilku miesięcy spowodować utratę kilku kilogramów. Z napojów alkoholowych warto całkowicie zrezygnować na diecie odchudzającej.

Powiązane produkty


Odchudzanie przed ślubem – zdrowa utrata kilogramów

Odchudzanie przed ślubem warto zaplanować z wyprzedzeniem lub całkowicie z niego zrezygnować. Aby stracić nadprogramowe kilogramy potrzebny jest ujemny bilans kaloryczny, nadal powinien on jednak zaspokajać potrzeby organizmu umożliwiające mu prawidłowe funkcjonowanie. Stosowanie restrykcyjnej diety nastawionej na szybkie chudnięcie może prowadzić do anemii, permanentnego uczucia zmęczenia, spadku odporności, nasila również ryzyko wystąpienia efektu jo-jo. Co więcej, skutkiem intensywnego odchudzania bardzo często są wspomniane wcześniej niedobory witamin i minerałów, co przekłada się na osłabioną kondycję włosów, skóry czy paznokci.

  • Pamiętaj o śniadaniu! Pierwszy posiłek zjedzony do 2 godzin po przebudzeniu pobudza metabolizm i dodaje energii. Pomaga także regulować poziom cukru we krwi, dzięki czemu łatwiej powstrzymać się od sięgnięcia po słodki batonik czy drożdżówkę w dalszej części dnia. Aby śniadanie było pełnowartościowe zadbaj, by znalazło się w nim zarówno źródło białka, jak i węglowodany i zdrowe tłuszcze.
  • Uważaj na przekąski. Orzechy są zdrowe? To prawda, ale też wysokokaloryczne – około 600 kcal / 100 g. Kawa nie ma kalorii? Zaledwie 1 kcal na 100 g., ale tylko w przypadku czarnej kawy. Kawa z dodatkiem słodkiego syropu, bitej śmietany, posypki czy lodów może mieć ich nawet ponad 500. Sprawdzaj więc dokładnie kaloryczność produktów, które spożywasz między posiłkami i wliczaj je do dziennego bilansu kalorycznego. W wielu przypadkach to właśnie przekąski bywają odpowiedzialne za brak efektów odchudzania.
  • Korzystaj z naturalnych wspomagaczy odchudzania, które przyspieszają przemianę materii i ułatwiają gubienie kilogramów. Do potraw i koktajli warto dodawać m.in. cynamon, chili, kurkumę, pieprz czarny, imbir. Świeże zioła będą z kolei dobrym zamiennikiem dla soli, której nadmiar sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie.
  • Nie tylko planuj, ale też przygotowuj posiłki z wyprzedzeniem. Nadmiar obowiązków często powoduje, że zapominamy o jedzeniu. A potem kiedy pojawi się nagły głód, chwytamy za wysokoprzetworzone dania gotowe lub słodycze, które szybko mają dostarczyć wyczerpanemu organizmowi energii. Trzymanie zdrowego posiłku pod ręka np. w pudełku ułatwia regularne jedzenie i zachowanie kontroli nad przestrzeganiem zasad diety przed ślubem.
  • Nie podjadaj w nocy. To nieprawda, że na diecie trzeba rezygnować z kolacji. Jeśli lekki posiłek zjesz na około 2-3 godziny przed snem, organizm zdąży spalić dodatkowe kalorie. Co więcej, taka kolacja pomoże uniknąć nocnych wędrówek do lodówki. Wieczorem postaw na produkty białkowe i warzywa, nie musisz całkowicie rezygnować z węglowodanów, ale o tej porze warto ograniczyć ich ilość.
  • Owoce na kolację? To nienajlepszy pomysł. Ze względu na zawartość cukrów prostych lepiej spożywać je w pierwszej połowie dnia. Szczególnie jeśli planujesz sięgnąć po owoce z wysokim indeksem kalorycznym. Wyjątkiem jest czas po treningu. Wtedy np. banan może być świetnym sposobem, aby uzupełnić poziom glikogenu i wspomóc proces regeneracji.
  • Zapanuj nad ciągłą ochotą na coś słodkiego. Pomoże w tym dobrze zbilansowana dieta z odpowiednią ilością białka, które zapewnia uczucie sytości i pomaga uniknąć podjadania. Dobrym pomysłem może okazać się wprowadzenie słodkich śniadań jak np. owsianka czy placki owsiane z bananem oraz samodzielne przygotowywanie zdrowszych wersji deserów dosładzanych miodem, ksylitolem lub stewią. Raz w tygodniu bez wyrzutów sumienia pozwól sobie na kawałek ulubionego ciasta lub lody i zaplanuj aktywność, która pozwoli spalić dodatkowe kalorie.
  • Nie rezygnuj z ruchu. Można tracić kilogramy bez ćwiczeń, jednak aktywność fizyczna niesie wiele korzyści. Ćwiczenia pobudzają metabolizm oraz przyspieszają proces chudnięcia. W korzystny sposób wpływają także na jędrność skóry, która podczas odchudzania może tracić sprężystość i elastyczność. Aby zadbać o skórę, warto wykonywać nie tylko treningi cardio czy interwały, które spalają tkankę tłuszczową, ale także ćwiczenia siłowe. Na jędrność skóry pozytywnie wpływają ponadto peelingi i masaże.