czy można odstawić leki na nadciśnienie

Czy można odstawić leki na nadciśnienie?

,

czy można odstawić leki na nadciśnienie

Leki stosowane w przebiegu choroby nadciśnieniowej mają na celu utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi na poziomie nie przekraczającym 140/90 mm Hg. Skutek w postaci prawidłowego ciśnienia krwi należy więc uznać jako powodzenie terapii farmakologicznej, nie zaś przesłankę do zaprzestania przyjmowania przepisanego przez lekarza leku. Nie należy odstawiać leków na nadciśnienie samodzielnie. Taką decyzję może podjąć tylko i wyłącznie lekarz. Nagłe zaprzestanie kontynuowania terapii może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych (w tym nawet zawału serca) na skutek gwałtownego wzrostu ciśnienia krwi.

W trakcie terapii farmakologicznej należy jednak wykonywać regularne pomiary ciśnienia tętniczego. Stale występujące obniżone ciśnienie krwi należy skonsultować z lekarzem, który może podjąć decyzję o zmniejszeniu przyjmowanej dawki leku lub zmianie leczenia.

Leki na nadciśnienie można całkowicie odstawić jedynie w sporadycznych przypadkach, zawsze podejmując taką decyzję po konsultacji ze specjalistą. Najczęściej zaprzestanie leczenia farmakologicznego dotyczy przypadku tzw. nadciśnienia wtórnego powodowanego chorobą współistniejącą. Po wyleczeniu choroby ciśnienie może się unormować, przez co nie ma konieczności kontynuowania leczenia nadciśnienia.

Warto wspomnieć, że istnieją również niefarmakologiczne sposoby leczenia nadciśnienia. W określonych przypadkach lekarz może zadecydować o ich zastosowaniu zamiast rozpoczęcia przyjmowania leków. Należą do nich: utrata nadprogramowych kilogramów (u osób otyłych lub z nadwagą), rzucenie palenia, ograniczenie ilości soli oraz alkoholu w diecie, regularna aktywność fizyczna. Zmiany w stylu życia, które pomagają w naturalny sposób obniżyć ciśnienie krwi warto wprowadzić również w trakcie leczenia farmakologicznego, aby wspomóc leczenie i poprawić ogólny stan zdrowia.