Alergia u niemowlaków

Pokrzywka i alergia pokarmowa u niemowlaka: objawy i leczenie

,

Pokrzywka u dziecka objawia się swędzącymi, czerwonymi bąblami, jest powszechna, ale w niektórych przypadkach może być niebezpieczna. Jedną z dolegliwości, której symptomem może być pokrzywka jest alergia pokarmowa. Jej obecność wymaga wprowadzenia określonych zmian w diecie malucha, a często także i jego mamy. Co zrobić, jeśli podejrzewamy, że u naszego dziecka pojawiła się alergia pokarmowa i jak rozpoznać jej objawy?

Pokrzywka u dziecka

Nazwa pokrzywki jest nieprzypadkowa ponieważ zmiany, które wywołuje do złudzenia przypominają te, jakie można zaobserwować w wyniku kontaktu skóry z pokrzywą. Czerwone, swędzące bąble mogą pojawiać się w różnych miejscach na ciele, zmieniając swoje położenie w trakcie kolejnych dni. Pokrzywka u dziecka utożsamiana jest z alergią. Jedną z najczęściej występujących jest alergia pokarmowa, ale dzieci podobnie jak dorośli mogą być uczulone także na pylące rośliny, sierść zwierząt, kurz. Skóra niemowląt często ulega podrażnieniom także w związku ze stosowanymi kosmetykami lub proszkami do prania. Wyróżniamy kilka rodzajów pokrzywki. Ostra pokrzywka u dziecka – pojawia się na skórze na skutek określonej przyczyny i trwa przez okres od kilku dni do nawet 1,5 miesiąca. Pęcherze występujące na skórze mogą utrzymywać się powyżej 6 tygodni, mówimy wówczas o pokrzywce przewlekłej. W przypadku pokrzywki idiopatycznej przyczyny choroby są nieznane, co utrudnia leczenie zmian skórnych.

Pokrzywka u dziecka może być niebezpieczna, jeśli towarzyszy jej obrzęk, a zmiany pojawiają się w okolicy gardła. Wówczas może dojść nawet do uduszenia. Warto wiedzieć, że przyczyną wystąpienia pokrzywki są nie tylko reakcje alergiczne. Pokrzywka u dziecka może pojawić się na skutek wielu różnych czynników m.in.: w reakcji na niską lub wysoką temperaturę, pod wpływem promieniowania słonecznego, pod wpływem ucisku, jako skutek uboczny stosowanych leków.

Alergia pokarmowa u niemowlaka

Opisana powyżej pokrzywka jest jednym z objawów alergii pokarmowej, której mogą towarzyszyć również dolegliwości ze strony układu pokarmowego i oddechowego. Należą do nich zwykle:

  •  kolki
  • wzdęcia
  • biegunka
  • zaparcia
  • kaszel
  • sapka.

Alergia pokarmowa u niemowlaka często występuje w trakcie rozszerzania jego diety o kolejne produkty, ale może również pojawić się w pierwszych miesiącach życia. Uważa się, że pod względem zapobiegania wystąpieniu alergii najbezpieczniejsze jest karmienie dziecka piersią przez pierwsze pół roku jego życia. Warto jednak zaznaczyć, że alergia pokarmowa u noworodka może pojawić się także na skutek produktów spożywanych przez jego mamę. Do najczęściej uczulających należą: krowie mleko, jajka, produkty powstające w wyniku przetworzenia zboża i zawierające gluten, orzechy, owoce takie jak truskawki, banany czy cytrusy, ryby i owoce morza. Zastosowanie diety eliminacyjnej jest dość proste, kiedy rodzice wprowadzają nowe produkty do diety dziecka pojedynczo. Wówczas wystarczy dokładna obserwacja, aby ustalić przyczyny alergii pokarmowej. Z tego samego powodu również kobiety karmiące powinny zwracać szczególną uwagę na swoją dietę i uważnie śledzić reakcje dziecka. W przypadku alergii na mleko u dzieci stosowane są specjalne mleka modyfikowane, których mieszanki powstają w oparciu o potrzeby małych alergików. Skłonność do alergii nie zawsze jest dziedziczna, ale jej występowanie u rodziców zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się reakcji alergicznych także u dziecka.

Pokrzywka i alergia pokarmowa u niemowlaka – leczenie

W przypadku alergii pokarmowej sposób postępowania wydaje się być jasny – wystarczy unikać czynnika, który prowokuje system immunologiczny do nieprawidłowych reakcji. Jeśli jednak niemożliwe jest wyeliminowanie czynnika alergizującego, stosowane są leki przeciwhistaminowe. Ich zadaniem jest hamowanie wydzielania histaminy – substancji odpowiedzialnej za występowanie reakcji nadwrażliwości. Takie samo leczenie stosuje się w przypadku pokrzywki o podłożu alergicznym. Odnośnie innych rodzajów pokrzywki, kluczowe znaczenie ma postawienie odpowiedniej diagnozy, która następnie determinuje sposób leczenia czy określone środki zapobiegawcze. W ustaleniu przyczyn pokrzywki pomocne są badania krwi oraz badania kału. W wielu przypadkach pokrzywka mija też samoistnie.

leki na alergię skórnąpreparaty na alergięleki na alergięfenistil żelfenistil krople