Sól emska na kaszel. Czy pomaga?

,

Wśród typowych objawów grypy i przeziębienia wymienić należy przede wszystkim kaszel, który może być naprawdę uciążliwym problemem. Zalegająca w organizmie wydzielina powoduje nieprzyjemne uczucie duszności, które pobudza odruch kasłania. Jak może pomóc sól emska?

Sól emska. Tradycyjny sposób na kaszel

W zwalczaniu kaszlu produktywnego odpowiednie są środki wykazujące działanie wykrztuśne. Ich celem jest zmniejszenie lepkości wydzieliny znajdującej się w oskrzelach, co w znaczący sposób ułatwia odkrztuszanie. Syropy, roztwory ziołowe oraz środki do inhalacji to najczęściej spotykane naturalne preparaty, które stosuje się w walce z kaszlem. W aptekach możemy dostać również sól emską, która jest środkiem w pełni naturalnym, doskonale radzącym sobie nawet z uporczywym kaszlem.

biały proszek

Sól emska a bezpieczeństwo stosowania

Kilkadziesiąt lat temu sól emska cieszyła się ogromną popularnością. Później, gdy farmaceutyki wyparły naturalne środki lecznicze, odeszła w zapomnienie. Współcześnie jednak znów wraca do łask — głównie przez wzgląd na bezpieczeństwo, gdyż jej stosowanie najczęściej nie wywołuje żadnych skutków ubocznych oraz na nie inwazyjność, czyli brak ingerencji w organizm. Sól emska jest środkiem w pełni naturalnym, który sprawdza się w leczeniu wielu dolegliwości.

Skład preparatu

Sól emska występuje pod postacią białego proszku, najczęściej w formie tabletek musujących, które można rozpuścić w przegotowanej ciepłej wodzie lub w mleku. Stanowi ona mieszaninę soli alkalicznych, takich jak chlorek, bromek, siarczan oraz wodorowęglan sodu, siarczan potasu, a także fosforan sodu dwuzasadowy. W jej składzie znaleźć można również kwas organiczny, najczęściej winowy lub cytrynowy, który odpowiada za musowanie mieszaniny. Ważnym składnikiem jest również benzoesan sodu, który wykazuje działanie antyseptyczne oraz wykrztuśne. Stąd właśnie sól emska zastosowanie ma często w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.
sól emska i preparaty na kaszel

Działanie leku

Sól emska wykazuje właściwości sekretolityczne, czyli pobudzające gruczoły błony śluzowej układu oddechowego do wydzielania śluzu. Ponadto wspomaga tak zwane ruchy migawkowe, których podstawowymi zadaniami są wychwytywanie zanieczyszczeń w drogach oddechowych oraz ich transport na zewnątrz układu. Działa także alkalizująco, upłynniając gęsty śluz zalegający w oskrzelach i umożliwiając jego wydzielanie na bieżąco, co przyczynia się do łatwiejszego wykrztuszania. W związku z tym może być stosowana podczas kaszlu mokrego oraz w nieżycie układu oddechowego.

Przy schorzeniach takich jak zapalenie oskrzeli i gardła sól emska również doskonale się sprawdzi, podobnie jak w przypadku kaszlu suchego wywołanego astmą oskrzelową. Może być stosowana do płukania gardła w stanach zapalnych. Bardzo często stosuje się sól emską na chrypkę. Jest to preparat, który działa w sposób zobojętniający na kwaśną treść żołądka, w związku z czym sprawdza się również w zgadze oraz nadkwasocie. W formie inhalacji zwalcza także katar sienny, wirusowy oraz zapalenie zatok.

Dawkowanie preparatu

Roztwór soli emskiej przygotowuje się w proporcji 1-2 tabletek na szklankę wody lub mleka. Należy go spożywać małymi porcjami, ale często, przynajmniej 3-4 razy dziennie. Można nim również płukać gardło, nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Sól emska to naturalny środek leczniczy, który ze względu na bezpieczeństwo stosowania cieszy się coraz większą popularnością. Jest nieinwazyjny oraz doskonale sprawdza się w leczeniu kaszlu o różnorodnym pochodzeniu.

sól emska krople do nosasól emska do inhalatorapastylki z solą emskąsól emska w saszetkachmaść do nosa z solą emską