czy w ciąży można jeść sushi

Czy w ciąży można jeść sushi?

,

czy w ciąży można jeść sushi

Tak, w okresie ciąży można jeść sushi pod warunkiem, że dokonywać będziemy rozsądnych i bezpiecznych wyborów przy zamawianiu go. Oto, jak zminimalizować ryzyko zatrucia:

  • Unikamy surowych ryb z uwagi na ryzyko narażenia się na pasożyty i bakterie, np. listerię. Kobietom w ciąży zaleca się unikania spożywania surowych ryb i owoców morza, więc w przypadku dań takich jak sushi lepiej zamówić opcje gotowane, smażone i pieczone. Dobrym pomysłem mogą też być wersje wegetariańskie.
  • Wybieramy tylko świeżo przygotowane sushi. O ile w restauracjach, szczególnie tych bardziej popularnych, możemy liczyć na przygotowanie pod zamówienie, w sklepach nie mamy kontroli nad temperaturą, w której gotowe zestawy są przechowywane. Prawdopodobnie zjedzenie takiego zestawu przez osobę niebędącą w ciąży mogłoby nie wywołać zatrucia, jednak u kobiety ciężarnej może być niebezpieczne, tym bardziej że w tym stanie nie można stosować niektórych leków.
  • Sushi z powodzeniem możemy przygotować samodzielnie w domu, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad stopniem wysmażenia poszczególnych składników rybnych czy mięsnych, nad świeżością ryżu oraz nad dodatkami.

Na co powinnyśmy jeszcze zwrócić uwagę?

W ciąży kobieta może odczuwać całe spektrum „zachcianek”, często pojawia się nagła potrzeba zjedzenia ryby. Upewnijmy się, że została ona przyrządzona z zachowaniem środków bezpieczeństwa i jest świeża. Kupowana w supermarketach, nawet jeśli data ważności jeszcze nie upłynęła, może wykazywać oznaki nieświeżości (np. poprzez zapach, śluz na powierzchni ryby). Pod żadnym pozorem nie należy jej jeść.

Pamiętajmy, że ugotowany ryż należy zjeść natychmiast po ugotowaniu lub jak najszybciej schłodzić. Ryż, który zbyt długo leży w temperaturze pokojowej może być toksyczny.