koronawirus

Koronawirus wzbudza przerażenie. Czy obawy są uzasadnione?

Koronawirus pojawił się w Polsce. W tym kontekście wiele osób zadaje sobie pytanie, jak chronić się przed koronawirusem SARS-CoV-2? W najgorszym przypadku choroba płuc Covid-19 wywoływana przez nowego koronawirusa może doprowadzić do śmierci, ale zakażenie wirusem miewa także łagodny przebieg. W związku z rosnącą paniką odpowiadamy na najważniejsze pytania. Czy maseczka chroni przed koronawirusem? Na czym polega skuteczna profilaktyka? Co zrobić, jeśli zidentyfikujemy u siebie pierwsze objawy?

Według Światowej Organizacji Zdrowia nowy koronawirus ma potencjał pandemiczny i może wymknąć się spod kontroli, jeśli nie zostaną zastosowane odpowiednie środki ochrony. To dlatego już pod koniec stycznia 2020 r. – zaledwie kilka tygodni po wybuchu choroby w Wuhan – ogłoszony został stan wyjątkowy. Uzupełnij swoją wiedzę na temat SARS-CoV-2 i bądź na bieżąco z najważniejszymi faktami.

Czym jest koronawirus?

Wirusy koronowe zostały po raz pierwszy zidentyfikowane w połowie lat sześćdziesiątych. Nowy wirus SARS-CoV-2 pochodzi z tej samej rodziny koronawirusów co SARS (zespół ostrego oddychania) i MERS-CoV (koronawirus zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie). Choroba płuc wywołana przez nowego koronawirusa nazywa się Covid-19.

Co spowodowało wybuch epidemii wirusa?

Uważa się, że nowy wirus SARS-CoV-2 pochodzi od dzikich zwierząt. Na początku grudnia 2019 r. pierwsze ofiary prawdopodobnie zostały zarażone na targu żywności w Wuhan w chińskiej prowincji Hubei, gdzie handlowano m.in mięsem.

Jak przenosi się koronawirus?

Według Instytutu Roberta Kocha (RKI) nowy koronawirus może być przenoszony między ludźmi głównie drogą kropelkową. Odbywa się to bezpośrednio przez błony śluzowe jamy ustnej i nosa oraz przez dłonie, które następnie wchodzą w kontakt z błonami śluzowymi lub spojówką. Nowe wirusy wykryto również w próbkach kału niektórych chorych. Nie ma jednak jeszcze jednoznacznej opinii mówiącej o tym, czy SARS-CoV-2 może rozprzestrzeniać się kałowo-doustnie.

Ile trwa okres inkubacji wirusa?

Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, czas od momentu zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów choroby trwa do 14 dni.

Koronawirus – jak się objawia?

Zakażenie nowym koronawirusem prowadzi do objawów takich jak: kaszel, ból gardła i gorączka. U niektórych zarażonych osób diagnozowano także biegunkę. SARS-CoV-2 w wielu przypadkach przebiega łagodnie, jednak może też powodować poważniejsze problemy z oddychaniem, w tym zapalenie płuc. Do tej pory wirus prowadził do śmierci głównie w przypadku pacjentów w podeszłym wieku i (lub) zmagających się z przewlekłą chorobą.

Jak odróżnić koronawirusa od grypy?

Objawy koronawirusa są bardzo podobne do grypy, jednak pomiędzy tymi wirusami można zidentyfikować pewne różnice. Okres inkubacji w przypadku grypy jest bardzo krótki i wynosi od jednego do dwóch dni, z kolei okres wylęgania koronawirusa  trwa do 14 dni. W większości przypadków zakażenie SARS-CoV-2 nie powoduje kataru, ponieważ patogen wpływa na dolne drogi oddechowe. Dokładna diagnoza jest jednak możliwa dopiero po badaniu laboratoryjnym.

Według naukowców koronawirus ma wyższy wskaźnik śmiertelności niż klasyczna grypa, dokładne dane w tym zakresie będą dostępne dopiero po zakończeniu epidemii. Preparaty stosowane w leczeniu objawów zakażenia grypą pomagają zwalczać dolegliwości wspólne dla obu wirusów, takie jak gorączka, ból czy kaszel. Odpowiednia podaż witaminy C może również wspierać układ odpornościowy. Warto więc zaopatrzyć swoją apteczkę w potrzebne leki i suplementy.

Koronawirus – jak się chronić?

Do podstawowych zasad profilaktyki przed koronawirusem należą przede wszystkim:

  • regularne mycie rąk wodą i mydłem
  • kichanie w zgięcie łokciowe
  • zachowanie bezpiecznej odległości od osób chorych (od jednego do dwóch metrów).

Pomocna może być także dezynfekcja rąk i powierzchni potencjalnie skażonych odpowiednimi środkami z alkoholem. Jeśli osoba z objawami choroby musi poruszać się w miejscach publicznych, zaleca się stosowanie ochrony jamy ustnej i nosa w celu zabezpieczenia osób zdrowych przed zakażeniem drogą kropelkową.

W związku z rozprzestrzebnianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 gwałtownie wzrosła sprzedaż maseczek ochronnych. Warto jednak zaznaczyć, że maseczki powinny być stosowane przede wszystkim przez osoby zakażone wirusem, w celu ochrony osób zdrowych, a nie na odwrót. Jak wyjaśnia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) niewłaściwe stosowanie maseczek ochronnych przez osoby zdrowe może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Szczególnie niebezpieczne jest fałszywe poczucie bezpieczeństwa, które sprawia, że osoby noszące maseczki lekceważą inne zasady profilkatyki jak np. regularne mycie i dezenfekcję rąk, co znacznie podwyższa ryzyko zakażenia wirusem.

Czy można zarazić się koronawirusem poprzez kontakt z żywnością lub innymi towarami pochodzącymi z importu?

Według naukowców ryzyko zarażenia się SARS-CoV-2 za pośrednictwem powierzchni, które nie należą do bezpośredniego otoczenia chorego jest mało prawdopodobne. Tym samym odbieranie przesyłek pocztowych czy towarów importowanych z miejsc, w których występują przypadki zakażenia koronawirusem nie powinno stwarzać dodatkowego zagrożenia.

Czy istnieje szczepionka przeciwko nowemu koronawirusowi?

Jak dotąd nie są prowadzone szczepienia przeciwko SARS-CoV-2. Jednak według doniesień mediów potencjalna szczepionka zostanie przetestowana w badaniu klinicznym pod koniec kwietnia 2020 r.

Jak leczy się SARS-CoV-2?

Do tej pory nie wynaleziono specjalistycznego leku na nowego koronawirusa. Wśród chorych prowadzone jest tzw. leczenie objawowe ukierunkowane na występujące dolegliwości. W zależności od stopnia nasilenia choroby stosuje się także środki wspomagające (podawanie tlenu, wyrównywanie płynów, ewentualnie antybiotyki skuteczne w leczeniu towarzyszących infekcji bakteryjnych).

Co powinny zrobić osoby, które odwiedziły region, w którym występują przypadki zachorowania na SARS-CoV-2 i obserwują u siebie objawy zakażenia?

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia w sytuacji podejrzenia infekcji wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2 należy bezzwłocznie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Praktyczne informacje na temat postępowania medycznego w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem dostępne są pod numerem infolinii NFZ 800 190 590 lub na stronie www.gov.pl/koronawirus.

Czy zwierzęta takie jak psy i koty mogą zarazić się nowym koronawirusem?

Nie ma jednoznacznych danych mówiących o tym, czy na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 narażone są także zwierzęta domowe. Początkowo naukowcy zakładali, że psy i koty pozostają bezpieczne. Informacje o badaniach prowadzonych na terenie Chin pozwalają jednak przypuszczać, że może dojść do przeniesienie wirusa także na zwierzęta domowe.

koronawirus ochronagrypa a koronawiruskoronawirus objawykoronawirus a zdrowie psychicznepreparaty do dezynfekcji