zmęczone oczy

Zmęczone oczy – jak ulżyć sobie przy dyskomforcie widzenia?

,

zmęczone oczy

Zmęczone oczy to częsty problem głównie wśród osób pracujących długie godziny przed komputerem czy za kierownicą samochodu. Termin ten odnosi się do stanu, w którym występuje dyskomfort, a także niewyraźne widzenie oraz trudności w skupieniu wzroku. Zazwyczaj objawy ustępują po nocnym odpoczynku, ale regularnie powracają w ciągu dnia. Można jednak skutecznie załagodzić nieprzyjemne dolegliwości i wspomóc zdrowie oczu.

Zmęczone oczy – przyczyny

Zjawisko zmęczonych oczu, nazywane również astenopią, jest spowodowane przemęczeniem mięśni otaczających gałkę oczną. Występuje ono najczęściej po dłuższym czasie spędzonym na patrzeniu w jeden punkt lub jego okolice, zwłaszcza przy dużym skupieniu uwagi. Negatywny wpływ na oczy ma również natężenie i barwa światła, zwłaszcza promieniowanie emitowane przez urządzenia elektroniczne w zakresie światła niebieskiego. Oprócz tego, dolegliwość ta może towarzyszyć poważniejszym schorzeniom, takim jak:

  • zespół suchego oka,
  • uszkodzenie rogówki,
  • nadciśnienie,
  • cukrzyca.

Zmęczone oczy – objawy

Jest jeden najbardziej charakterystyczny objaw zmęczonych oczu: niewyraźne widzenie. Mięśnie okalające gałkę oczną odpowiadają nie tylko za ruch i rotację, ale także na zdolność akomodacji, czyli prawidłowe skupianie wzroku przez soczewkę. Osoby cierpiące na astenopię odczuwają dyskomfort i borykają się z nadmiernym łzawieniem. W cięższych przypadkach może pojawić się ból głowy i nadwrażliwość na światło, co czasem mylnie samodiagnozowane jest jako migrena.

sposoby na zmęczone oczy

Sposoby na zmęczone oczy

Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na zmęczone oczy jest użycie odpowiednich preparatów w postaci kropli. Zawierają one substancje, które działają nawilżająco, regenerująco i wzmacniająco:

  • hialuronian sodu,
  • trehalozę,
  • hypromelozę,
  • ekstrakty roślinne.

Pomagają zwalczyć suchość oczu, redukując obciążenie mięśni podczas ruchu oraz wspierając proces regeneracji nabłonka. Krople do oczu często są wzbogacone o ekstrakt ze świetlika lekarskiego, który w naturalny sposób wspiera krążenie i łagodzi zmęczenie.

Decydując się na zastosowanie kropli do oczu musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Najczęściej jedna buteleczka powinna być używana przez jedną osobę. Wynika to z faktu, że jej czubek niekiedy dotyka samego oka, powieki czy nawet gałki, co sprzyja transferowi bakterii. Po drugie, wiele polecanych produktów pozbawionych jest środków konserwujących, przez co ich trwałość po otwarciu jest ograniczona. Przy każdym zakupie musimy uważnie czytać ulotkę, w której producent określa czas przydatności produktu i bezwzględnie się tego terminu trzymać.

Co na zmęczone oczy od komputera?

Na rynku dostępne są preparaty dedykowane w szczególności oczom zmęczonym od długotrwałej pracy przy komputerze. Vizik krople na suche i zmęczone oczy łagodzi podrażnienia i stany zapalne, nawilża spojówkę i zwiększa jej odporność na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, w tym suchego powietrza i promieniowania niebieskiego.

Domowe sposoby na zmęczone oczy

Osoby borykające się z chronicznym zmęczeniem oczu i niewyraźnym widzeniem mogą skorzystać z domowych sposobów złagodzenia tej dolegliwości. Warto też unikać nadmiernego przeciążania wzroku.

Okłady na zmęczone oczy

Dużą skutecznością w łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości charakteryzują się okłady na zmęczone oczy. Najczęściej poleca się ekstrakty ze świetlika lekarskiego o właściwościach rozświetlających, przeciwobrzękowych i wspierających krążenie krwi. Z powodzeniem można zastosować też wyciąg z kminku, który hamuje stany zapalne, łagodzi zakażenia spojówek i zmęczenie oczu. Dużo zalet ma stosowanie maseczek z plastrów ogórka, dzięki czemu dostarczana jest duża ilość wody i łagodzone są obrzęki.

Suplementacja – co pomaga na zmęczone oczy?

Osoby, które pracują długie godziny przed komputerem lub za kierownicą, powinny również zadbać o odpowiednią suplementację składnikami odżywczymi wspierającymi zdrowie oczu. Preparaty na oczy zawierają substancje antyoksydacyjne oraz karotenoidy, takie jak luteina i zeaksantyna, które chronią przed szkodliwym wpływem promieniowania w widmie niebieskim.

Profilaktyka jest ważna

Choć w obecnym świecie, przy natłoku obowiązków, dbanie o wzrok może być trudne, warto przeznaczyć trochę czasu na czynności profilaktyczne. Regularne przerwy od patrzenia na ekran, rekreacyjne spacery na świeżym powietrzu oraz odpowiednie nawodnienie organizmu są niezwykle ważne. W razie utrzymujących się dolegliwości, warto skonsultować się z okulistą, który przeprowadzi niezbędne badania i udzieli wskazówek, jak dbać o wzrok.

Zmęczone oczy to coraz częstszy problem, szczególnie w dobie nowoczesnych technologii i pracy przy komputerze. Warto pamiętać, że dobry wzrok jest kluczowy dla codziennego funkcjonowania, dlatego dbanie o niego powinno stanowić priorytet.