wspomagacze odchudzania

Orlistat, chrom, l-karnityna – jak działają popularne wspomagacze odchudzania i czy są skuteczne?

,

Przechodząc na dietę, marzymy o spektakularnych efektach – najlepiej szybkich i przychodzących bez wyrzeczeń. Osiągnięcie upragnionych rezultatów nie jest jednak takie proste, a kiedy nadchodzą pierwsze trudności, coraz częściej zastanawiamy się, jak sobie pomóc. Na rynku dostępne są różnego rodzaju wspomagacze odchudzania, wśród których do najpopularniejszych należą orlistat, chrom oraz l-karnityna. Na czym polega ich działanie? Skuteczne odchudzanie zawsze wymaga czasu – czy jednak można przyspieszyć utratę kilogramów?

Orlistat – działanie

Tłuszcze to grupa składników odżywczych o dużej kaloryczności – 1 g dostarcza aż 9 kcal. W związku z tym ograniczenie jego wchłaniania znacznie redukuje kaloryczność spożywanych posiłków i prowadzi do spadku wagi. Substancją, która blokuje wchłanianie tłuszczu ze spożywanego pokarmu jest orlistat. Działanie preparatu opiera się na zahamowaniu pracy niektórych enzymów odpowiedzialnych za trawienie tłuszczu i rozbicie jego cząsteczek na kwasy tłuszczowe i glicerol. W rezultacie organizm nie jest w stanie wchłonąć tłuszczu, aby wykorzystać go jako źródła energii lub odłożyć w postaci rezerw tłuszczowych. W niestrawionej postaci tłuszcz jest więc wydalany z organizmu. Leki odchudzające powstrzymujące wchłanianie tłuszczu mogą prowadzić do niedoborów witamin rozposzczalnych w tłuszczach. Orlistat Hexal 60 mg nie eliminuje tłuszczu z diety całkowicie, a jedynie w około 30%-50%, mimo to kuracja może wymagać suplementacji witaminami A, D, E czy K.

Powiązane produkty

–>

Orlistat – lek dla osób z nadwagą

Popularnym środkiem stosowanym w leczeniu otyłości jest orlistat. Kuracja preparatem powinna odbywać się pod kontrolą lekarza i dedykowana jest osobom pełnoletnim, których wskaźnik masy ciała BMI przekracza 28. Otyłość może prowadzić do rozwoju wielu chorób, w tym cukrzycy czy chorób układu krążenia. Orlistat lek zmniejsza ryzyko ich wystąpienia.

Orlistat – efekty

Wspomagacze odchudzania w większości ograniczają apetyt. Mechanizm działania orlistatu jest jednak zupełnie inny. Leki odchudzające na bazie tej substancji przyspieszają utratę kilogramów i pozwalają uzyskać znacznie lepsze efekty w trakcie długotrwałej kuracji połączonej z niskotłuszczową dietą. Fakt, że substancja powstrzymuje wchłanie tłuszczu wcale nie oznacza, że w trakcie jej stosowania można sobie folgować w spożywaniu tłustych posiłków bez negatywnych konsekwencji. Około 15 g. to maksymalna zawartość tłuszczu, która powinna mieścić się w posiłku osoby stosującej orlistat. Efekty kuracji mogą wówczas zostać osiągnięte przy minimalnym natężeniu skutków ubocznych takich jak wzdęcia, bóle brzucha, a także częste i tłuste stolce.

L-karnityna – działanie

Jednym z najpopularniejszych suplementów stosowanych przez sportowców i osoby odchudzające się, które swoją dietę wspomagają regularnymi wizytami na siłowni lub w klubie fitness jest l-karnityna. Należy ona do substancji naturalnych, które występują w organizmie i powstaje z dwóch aminokwasów: metioniny i lizyny. L-karnityna bierze czynny udział w wytwarzaniu energii, a tym samym procesie spalania rezerw tłuszczowych. W kontekście odchudzania uważa się, że jej zastosowanie przyspiesza metabolizm tłuszczów, dzięki czemu w trakcie treningu organizm spala większą ilość tkanki tłuszczowej. L-karnityna transportuje bowiem kwasy tłuszczowe do mitochondriów, gdzie są one przetwarzane na energię. Szybszy transport tłuszczów to ich większe spalanie.

L-karnityna na odchudzanie dla aktywnych

Wspomagacze odchudzania w postacii l-karnityny powinny być stosowane przez osoby aktywne fizycznie. Dzięki swoim właściwościom, popularny spalacz tluszczu ułatwia także walkę z cellulitem. Po suplementy diety na odchudzanie z l-karnityną sięgają także sportowcy w okresie wzmożonej aktywności fizycznej, ponieważ poprawia wytrzymałość oraz wspiera proces regeneracji organizmu po wysiłku. Spożywane pokarmy powinny uzupełniać ¾ zapotrzebowania dziennego na l-karnitynę. W związku z faktem, że jednym z głównych źródeł l-karnityny jest mięso takie jak np. wieprzowina czy baranina, jej niedobór może pojawić się u osób stosujących dietę wegetariańską.

L-karnityna – efekty

Działanie l-karnityny wspomaga i przyspiesza proces odchudzania. Należy jednak pamiętać, że wspomagacze odchudzania z l-karnityną nie wystarczą, aby osiągnąć upragniony rezultat w postaci mniejszej ilości kilogramów. Konieczna jest także aktywność fizyczna oraz towarzysząca jej zdrowa dieta. Sama l-karnityna na odchudzanie pomoże niewiele. W połączeniu z aktywnością fizyczną może jednak zwiększyć wydajność treningów.

Preparaty z chromem – jak działają?

Gwałtowny spadek poziomu glukozy we krwi powoduje tzw. wilczy apetyt. Zwiększa się ochota na jedzenie, a przede wszystkim na słodycze i inne produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Za regulację poziomu cukru we krwi odpowiada wytwarzana przez trzustkę insulina. Chrom jako składnik czynnika toleracji glukozy wspiera działanie insuliny, a tym samym całą gospodarkę węglowodanową w organizmie. Chrom w tabletkach sprawia, że glukoza łatwiej przenika do komórek, co zapobiega jej nadmiernym whaniom, a tym samym chroni przed wzmożoną ochotą na jedzenie. Trwają badania nad faktycznym wpływem chromu na proces utraty wagi. Część z nich zdaje się potwierdzać, że preparaty z chromem pomagają zniwelować uczucie głodu, a w szczególności ochotę na słodycze. Inną istotną funkcją chromu w organizmie jest jego wpływ na obniżenie poziomu niezdrowego cholesterolu.

Chrom na odchudzanie – dla kogo?

Ze względu na właściwości chromu, po tabletki z jego zawartością sięgają zwykle osoby zmagające się z cukrzycą. Suplementy diety na odchudzanie z chromem są także chętnie stosowane przez osoby, którym trudno samodzielnie ograniczyć ilość spożywanych pokarmów, a w szczególności słodyczy, co jest konieczne do przestrzegania zasad stosowanej diety.

Chrom w tabletkach – efekty

Preparaty z chromem mogą pomóc osobom chorym na cukrzycę w uregulowaniu poziomu cukru we krwi, czy jednak ułatwiają odchudzanie? Brakuje badań, które jednoznacznie stwierdzałyby, że chrom wspiera utratę kilogramów. Wiele osób stosujących taką suplementację twierdzi jednak, że wspomagacze odchudzania w postaci chromu zmniejszyły ich apetyt na jedzenie, a w szczególności na słodycze. Dzięki temu łatwiej wytrwały na diecie. Należy jednak pamiętać, że nadmiar chromu może poważnie zaszkodzić organizmowi, wykazując m.in. działanie rakotwórcze. Przed rozpoczęciem sumplementacji warto skonsultować się z lekarzem, aby ustalić odpowiednie dawkowanie.

Wspomagacze odchudzania to bardzo adekwatna nazwa stosowana względem różnego rodzaju substancji takich jak orlistat, l-karnityna czy chrom. Celem ich stosowania jest bowiem wyłącznie przyspieszenie utraty wagi. Żadne leki odchudzające czy suplementy diety na odchudzanie nie spowodują utraty wagi bez zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej. Aby schudnąć niezbędny jest ujemny bilans kaloryczny, pomiędzy liczbą spożywanych kalorii, a ich ilością wydatkowaną na codzienne aktywności.

koktajle odchudzająceleki na odchudzaniepreparaty na odchudzaniecalominal tabletkiliporedium tabletki