Witaminy na włosy

Witaminy na włosy. Które z nich warto suplementować?

,

Codziennie dbamy o kondycję włosów, stosując różnego rodzaju szampony, odżywki czy maski. Żadne zewnętrzne działania nie przyniosą jednak pożądanych efektów, jeśli organizmowi brakuje podstawowych składników odżywczych. Witaminy na włosy wzmacniają ich strukturę i chronią przed wypadaniem. Jakie witaminy na włosy warto suplementować, aby cieszyć się zdrowymi i silnymi włosami?

Witamina PP na włosy

Witamina PP, a inaczej niacyna lub witamina B3 to częsty składnik, który znajdziemy w preparatach na porost włosów. Oprócz stymulowania ich wzrostu niacyna dba także o prawidłowe nawilżenie. PP jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, organizm nie posiada więc rezerwy tego składnika, a jego dostarczenie konieczne jest za pośrednictwem codziennej diety. Witamina PP na szczęście obecna jest w wielu popularnych produktach spożywczych takich jak: mleko, jajka, mięso, fasola, drożdże, orzeszki ziemne, otręby pszenne, pomidory. W suplementach diety na piękne i zdrowe włosy witamina PP pojawia się zwykle razem z biotyną.

Dobre witaminy na włosy – biotyna

Wypadanie włosów jest jednym z objawów niedoboru biotyny. Wśród osób stosujących racjonalną dietę dochodzi do niego stosunkowo rzadko. Niedobór biotyny może jednak pojawić się w wyniku zaburzeń genetycznych, w trakcie antybiotykoterapii, w związku z przyjmowaniem niektórych leków – w tym preparatów przeciwdrgawkowych lub u osób nadużywających alkoholu. Przyswajanie tej witaminy hamuje także surowe białko jaja kurzego. Działanie biotyny wspiera powstawanie nowych mieszków włosowych i reguluje metabolizm skóry głowy. Jej obecność może więc nie tylko zahamować wypadanie włosów, ale też pomóc zagęścić fryzurę, dzięki pojawieniu się nowych kosmyków.

Jakie witaminy na włosy? Witamina C

O kolagenie słyszymy najczęściej w kontekście skóry, jednak to również podstawowy budulec włosów. Witamina C stymuluje tworzenie kolagenu, co następnie przekłada się na wzrost i poprawę kondycji włosów. Ale to nie jedyna jej zasługa. Witamina C zwiększa także przyswajanie żelaza, którego brak skutkuje nie tylko anemią, problemami z koncentracją czy osłabieniem, ale także masowym wypadaniem włosów. Przeciwutleniające właściwości witaminy C hamują działanie wolnych rodników, które również osłabiają strukturę włosów.

Witaminy na włosy – Witamina D

Niedobór witaminy D jest dość powszechnym zjawiskiem, a to dlatego, że przyswojenie jej z diety jest praktycznie niewykonalne. Do wytworzenia przez organizm witaminy D niezbędne są promienie słoneczne, a konkretnie promieniowanie UVB. Niedobór witaminy D ma poważne konsekwencje dla zdrowia, takie jak np. rozwój cukrzycy, zaburzenia w funkcjonowaniu układu krążeniowego czy nerwowego, obniżenie nastroju, a nawet depresja. W kontekście włosów, może stać się przyczyną łysienia. Przed rozpoczęciem suplementacji zaleca się wykonanie badania określającego poziom witaminy D w organizmie, aby precyzyjnie ustalić zalecaną dawkę suplementu diety.

Dobre witaminy na włosy – o czym pamiętać podczas suplementacji?

Bez wątpienia to zdrowa i pełnowartościowa dieta powinna być podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także zdrowych i silnych włosów. Kiedy jednak tak się nie dzieje, witaminy na włosy pozwalają skutecznie uzupełnić powstające w organizmie niedobory. W ten sposób mamy szansę uniknąć ich negatywnych skutków takich jak np. wypadanie włosów. Należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru, przestrzegając norm określanych przez RDA – czyli zalecane dzienne spożycie. Nawet dobre witaminy na włosy takie jak np. witamina A przyjmowane w nadmiarze, mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Zamiast wzmacniać włosy, w rezultacie je osłabią.

Jakie witaminy na włosy przyniosą najlepsze efekty? Przede wszystkim te, których organizmowi brakuje. Odpowiednia podaż witamin takich jak niacyna, biotyna, witaminy C i D jest niezbędna, aby kompleksowo zadbać o włosy. W przypadku rozpoczęcia kuracji suplementami na efekty trzeba będzie nieco poczekać. Witaminy na włosy powinny być przyjmowane regularnie, a pierwszych efektów należy się spodziewać nie wcześniej jak po upływie 6-8 tygodni.

biotebal 5 mgwitaminy na włosy i paznokcietabletki na wypadanie włosówtabletki na włosy i paznokciepriorin