okresy pylenia

Kalendarz pylenia roślin – wiosna

,

Dla osób cierpiących na alergię wiosna stanowi duże wyzwanie. Kwitnące drzewa i trawy mogą powodować nasilenie objawów reakcji alergicznej, a swędzące oraz łzawiące oczy czy wodnisty katar utrudniają codzienne funkcjonowanie. Kalendarz pylenia roślin to dla wielu alergików ważne źródło informacji, które pomaga przygotować się na okres nasilenia symptomów alergii i lepiej radzić sobie z jej objawami.

Kalendarz dla alergików – co pyli wiosną?

Pyłki drzew, traw oraz pleśnie – gdy ich stężenie w powietrzu wzrasta, alergikom natychmiast zaczynają intensywnie dokuczać charakterystyczne objawy. Kalendarz dla alergików informuje o tym, jaki rodzaj alergenów występuje w danym regionie i miesiącu w stężeniu wysokim, średnim lub niskim. Na podstawie tych danych osoby, które wiedzą, na co są uczulone, mogą się odpowiednio przygotować i np. z wyprzedzeniem zacząć przyjmowanie leków. Mają również świadomość, kiedy w związku z wysokim stężeniem pyłków w powietrzu, warto w szczególny sposób zachowywać ostrożność.

Marzec kończy czas, kiedy w powietrzu występuje duże stężenie pyłków olszy i zaczyna okres intensywnego pylenia topoli. Ponadto nasilenie objawów alergicznych może wystąpić u osób uczulonych na leszczynę. Końcem miesiąca rozpoczyna się z kolei okres pylenia brzozy, który zaczyna przybierać na sile w kwietniu. Kłopotów alergikom może nastręczyć również dąb, który przestanie być zagrożeniem dopiero w połowie maja. Co jeszcze pyli w maju? W niskim i średnim stężeniu unoszą się pyłki babki, szczawiu oraz pokrzywy. Zgodnie z kalendarzem dla alergików  zwiększa się także nasilenie pylenia traw, które najmocniej doskwiera alergikom w okresie od końca maja do II połowy lipca.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że dolegliwości alergiczne mogą wywoływać nie tylko pyłki drzew i traw, ale także pleśń. W kalendarzu dla alergików znajdziemy informacje na temat grzybów pleśniowych Cladosporium oraz Alternaria. Ich stężenie zaczyna być wyraźnie odczuwalne w maju i utrzymuje się aż do jesieni. Objawy alergii mogą znacząco obniżać jakość życia, na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby sobie z nimi radzić.

Kalendarz alergiczny – leczenie alergii

Reakcja nadwrażliwości, którą w organizmie wywołują pyłki roślin ma charakter sezonowy i niesie ze sobą charakterystyczne objawy. Należą do nich:

  • wodnisty katar
  • kichanie i świąd w okolicy nosa
  • zaczerwienione, łzawiące i swędzące oczy
  • objawy astmy alergicznej: kaszel, świszczący oddech, trudności w oddychaniu.

Jednymi z najczęściej stosowanych preparatów w okresie występowania symptomów alergii są leki przeciwhistaminowe II generacji takie jak np. Allegra tabletki lub Amertil Bio tabletki. Ich działanie hamuje działanie receptorów histaminowych, co ogranicza występowanie reakcji zapalnej, a tym samym łagodzi objawy alergii. Leki przeciwhistaminowe II generacji nie powinny powodować efektu usypiającego i uspokajającego, jednak u niektórych osób może on wystąpić. Nieżyt nosa pomagają złagodzić krople o działaniu obkurczającym naczynia krwionośne, które zmniejszają przekrwienie błon śluzowych. Na dolegliwości związane z alergią oczu stosowane są też krople aplikowane bezpośrednio do oczu i ograniczające aktywność komórek tucznych.

Okresy pylenia – jak ograniczyć kontakt z alergenem?

W przypadku alergii na pyłki trudno całkowicie wyeliminować kontakt z alergenem, który wyzwala reakcję nadwrażliwości ze strony organizmu. Można jednak ograniczyć czas ekspozycji, a w ten sposób wspierać łagodzenie objawów.

  • W okresach pylenia na kontakt z alergenami stajemy się najbardziej narażeni podczas przebywania na świeżym powietrzu. Warto pamiętać, że w suche i wietrzne dni ilość pyłków jest zwykle największa. Ich stężenie spada jednak po deszczu – warto wykorzystać ten czas właśnie na spacer lub wietrzenie mieszkania.
  • Ważna jest nie tylko ilość pyłków, które unoszą się w powietrzu, ale także czas, w jakim jesteśmy bezpośrednio narażeni na kontakt z nimi. Dlatego na spacer warto się odpowiednio przygotować. Duże okulary przeciwsłoneczne pomagają ograniczyć przedostawanie się pyłków do oczu. Dobrze też osłonić włosy nakryciem głowy. Po powrocie do domu należy jak najszybciej zmienić ubranie, a przed pójściem spać wykąpać się i umyć głowę. Zalecana jest także częstsza wymiana pościeli w sypialni.
  • W ograniczeniu kontaktu z alergenami pomaga nawilżanie oczu oraz płukanie nosa. Warto stosować na przykład izotoniczne roztwory wody morskiej, które oczyszczają błonę śluzową nosa, usuwają pyłki i inne zanieczyszczenia. Dbają o zachowanie jej naturalnych funkcji ochronnych, a także zapobiegają nadmiernemu przesuszeniu. W aptekach dostępne są także specjalne spraye ochronne przeznaczone do stosowania w okresie pylenia. Przykładem takiego produktu jest np. Allergyl spray antyalergiczny. Preparat zawiera sproszkowaną celulozę oraz miętę, które razem tworzą naturalną barierę ochronną i minimalizują kontakt z alergenami wziewnymi. Aby ograniczyć przedostawanie się pyłków do oka, stosuje się tzw. sztuczne łzy z dodatkiem kwasu hialuronowego, które nawilżają jego powierzchnię. Z substancji alergizujących można oczyścić oko również regularnie przemywając je solą fizjologiczną, na obrzęki pomagają zaś zimne okłady.

leki na alergiępreparaty na alergiętabletki na alergięsposoby na alergięalergia oczu