sok z aloesu

Sok z aloesu na odchudzanie i nie tylko. Poznaj jego dobroczynne właściwości

, ,

Ponad 200 składników aktywnych, a wśród nich saponiny, polisacharydy, witaminy, minerały i enzymy. Aloes to roślina pełna prozdrowotnych właściwości wykorzystywanych zarówno w kosmetyce, jak i w lecznictwie. Sięgamy po niego w trakcie przeziębienia, problemów ze zgagą czy zaparciami. Aloes nawilża skórę, łagodzi zmiany trądzikowe i przyspiesza gojenie się ran. W ostatnim czasie coraz więcej osób wykorzystuje sok z aloesu na odchudzanie. Czy słusznie?

Sok z aloesu – zastosowanie

Sok z aloesu to przede wszystkim skarbnica witamin i naturalna alternatywa dla suplementów diety. W jego składzie znajdziemy m.in. beta karoten, witaminy C i E, kwas foliowy oraz inne witaminy z grupy B, a także minerały: wapń, magnez, chrom, selen, potas i cynk. Dzięki zawartości polisacharydów i przeciwutleniaczy aloes zwiększa siły obronne organizmu. W ten sposób pomaga uchronić się przed infekcjami, a w razie choroby skrócić czas leczenia. W okresach wzmożonej zachorowalności warto wypróbować sok z aloesu z witaminą C. Jej zwiększona zawartość dodatkowo stymuluje układ odpornościowy, a także korzystnie wpływa na przyswajalność żelaza, zdrowie kości i zębów oraz uszczelnia naczynia krwionośne.

Sok z aloesu może stanowić istotny element w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Wpływa na obniżenie cholesterolu, którego nadmiar odkłada się w ścianach naczyń krwionośnych zwiększając ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału serca czy udaru. Zapobiega również wahaniom poziomu cukru we krwi i skokom ciśnienia.

Osoby, cierpiące na problemy układu trawiennego często decydują się włączyć do diety sok z aloesu. Jako jeden z produktów alkalicznych aloes pomaga uzupełnić ich niedobór w diecie i sprzyja utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Wspomaga leczenie choroby refluksowej i łagodzi objawy nadkwasoty. Ponadto aloes zawiera enzymy ułatwiające trawienie cukrów i tłuszczów. Wspiera też pracę jelit. Efekt przeczyszczający może pojawić się w okresie od 6 do nawet 24 godzin od spożycia.

Zawarte w aloesie polisacharydy wspierają odnowę komórkową. Procesy regeneracyjne skóry dodatkowo wspomagają także witaminy B, C i E, co sprzyja gojeniu się ran. Aloes warto zabrać ze sobą na wakacje jako antidotum na oparzenia słoneczne. Niczym naturalny środek przeciwbólowy aloes zadziała kojąco i złagodzi dolegliwości bólowe.

Właściwości soku z aloesu a pielęgnacja skóry twarzy

Działanie nawilżające, przeciwutleniające i przeciwzapalne aloesu wykorzystywane jest także w pielęgnacji twarzy. To naturalny kosmetyk, który doskonale nawilża cerę. Ponadto pomaga zachować młody wygląd skóry. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, których niedobór prowadzi do wiotczenia skóry i powstawania zmarszczek. Procesy starzenia się przebiegają szybciej w wyniku nadmiaru wolnych rodników. Dzięki zawartości składników antyoksydacyjnych aloes neutralizuje ich szkodliwy wpływ na komórki skóry, a tym samym pomaga zachować gładkość i jędrność na dłużej. Warto wypróbować jego działanie w ramach kuracji odmładzającej lub nawilżającej. Właściwości soku z aloesu wykorzystywane są także w kosmetykach do pielęgnacji cery trądzikowej. Jego działanie wpływa na skórę tonizująco i ściągająco. Aloes zwęża pory i poprawia wygląd cery, zapobiega występowaniu zmian trądzikowych oraz łagodzi te, które już istnieją. Właściwości soku aloesowego, a także żelu czy miąższu wyciśniętego bezpośrednio z liści aloesu można wykorzystywać na różne sposoby, m.in. jako tonik, bazę pod krem lub podkład nawilżający pod olej – do skóry twarzy i do włosów.

Aloes do picia na odchudzanie

Utracie wagi sprzyja nie tylko dostarczanie organizmowi mniejszej ilości pożywienia, ale także zwiększenie jego zapotrzebowania na energię. W kontekście odchudzania zwraca się uwagę przede wszystkim na zdolność aloesu do przyspieszania metabolizmu. W ten sposób organizm spala więcej kalorii i szybciej traci kilogramy. Istotny jest także jego wpływ na układ trawienny.

Zawarta w aloesie aloina posiada działanie przeczyszczające, przez co pomaga w walce z zaparciami. Regularne wypróżnianie się zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie oraz ułatwia usuwanie produktów przemiany materii. Zapobiega też uczuciu ciężkości i pełnego brzucha. Oprócz sprawniejszej perystaltyki jelit sok z aloesu ułatwia trawienie. Przywraca właściwą równowagę mikroflory jelitowej, wspomaga detoksykację i przeciwdziała zakwaszeniu organizmu.

Aloes do picia na odchudzanie pomaga regulować poziom cukru we krwi i zapobiega jego nagłym wahaniom. W ten sposób może pomóc w ograniczeniu wzmożonej ochoty na słodycze, a także ciągłemu podjadaniu. Będąc na diecie warto pamiętać, aby w codziennym bilansie kalorycznym uwzględnić wszystkie pokarmy spożyte w ciągu dnia, w tym przekąski. Zbyt duża ilość kalorii spożywana między posiłkami, może sprawić, że waga zamiast spadać, stanie w miejscu.

Aloes do picia na odchudzanie zaleca się stosować okresowo i zgodnie ze wskazaniami producenta. Zbyt duża dawka zamiast wspierać funkcjonowanie układu trawiennego i perystaltyki jelit może im zaszkodzić, prowadząc np. do wzdęć czy zaburzenia równowagi elektrolitów. Należy poszukiwać produktów naturalnych pozbawionych sztucznych konserwantów, które nie zawierają dodatkowej porcji cukru jak np. Aloe Vera sok 100%, Aloe Vera bio sok.

Aloes może wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami, dlatego osoby, które stosują leki na stałe powinny omówić spożywanie soku aloesowego z lekarzem prowadzącym. Jego stosowania nie zaleca się także u kobiet w okresie ciąży i karmienia, a także u dzieci poniżej 12 roku życia.

zdrowa żywnośćbio żywnośćsuperfoodskosmetyki z aloesemsok z liści aloesu