Alergia oczu

Alergia oczu – domowe sposoby i krople, które pomogą poradzić sobie z jej skutkami

,

Sezon na alergię trwa. W maju pylą przede wszystkim trawy, a także pokrzywa i szczaw. Jednym z objawów reakcji alergicznej na pyłki są zaczerwienione, opuchnięte i swędzące oczy. Ale alergia oczu może wystąpić również w wyniku wielu innych przyczyn. Jakie daje objawy i jak sobie z nimi radzić? Jakie krople do oczu na alergię wybrać?

Alergia oczu – objawy

Alergia oka to powszechna dolegliwość, która może mieć różne podłoże. Jednym z najpopularniejszych alergenów, które powodują natychmiastową rekację alergiczną jest na przykład sierść zwierząt. Alergia oczu miewa także charakter sezonowy, co można zaobserwować u osób uczulonych np. na pyłki roślin, a nawet całoroczny – w przypadku uczulenia m.in. na kurz czy składniki detergentów. Najbardziej charakterystycznym objawem są czerwone i opuchnięte oczy. Alergia bardzo często prowadzi także do ich swędzenia lub łzawienia. Obecność tych symptomów ułatwia jej odróżnienie od innych chorób oczu.

Powiązane produkty

Alergia oczu – domowe sposoby

Wiele osób jeszcze z dzieciństwa kojarzy metodę na spuchnięte lub swędzące oczy w postaci okładów z rumianku. Rumianek rzeczywiście posiada właściwości ściągające, przez co może zmniejszać opuchliznę. Jednak przygotowane na jego bazie okłady na oczy, przy alergii mogą przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. Rumianek może bowiem powodować zmiany uczuleniowe i dodatkowo podrażniać oczy. Kiedy więc pojawia się alergia oczu, domowe sposoby radzenia sobie z problemem warto rozpocząć od przemycia oczu wodą, a najlepiej roztworem soli fizjologicznej. Dolegliwości złagodzą także zimne kompresy. Aby je przygotować wystarczy namoczyć bawełnianą ściereczkę i przyłożyć do podrażnienia. Zimne okłady na oczy przy alergii pomogą usunąć alergeny oraz zredukują nieprzyjemne skutki ich działania, w tym obrzęk.

Krople do oczu na alergię – jakie wybrać?

Na skutek kontaktu z alergenem organizm wydziela histaminę – hormon, który w konsekwencji swojego działania doprowadza do wystąpienia objawów alergii. Za produkcję histaminy w oczach odpowiadają tzw. komórki tuczne. Jednym ze sposobów na powstrzymanie dolegliwości są krople do oczu na alergię ograniczające aktywność komórek tucznych. W walce z alergią stosowane są także leki przeciwhistaminowe, jednak krople przeciwalergiczne przynoszą efekty w krótszym czasie. Popularne krople przeciwalergiczne do oczu stosowane podczas alergii to także sztuczne łzy. Ich skład opiera się na zastosowaniu kwasu hialuronowego lub metylocelulozy. Najlepiej poszukać w aptece preparatów, które nie zawierają konserwantów mogących uczulać. Sztuczne łzy długotrwale nawilżają gałkę oczną, utrudniając przedostanie się do niej alergenów. Warto jednak pamiętać, że jest to jedynie element walki z uciążliwymi objawami alergii i wsparcie leczenia właściwego. Sztuczne łzy nie posiadają w swoim składzie substancji ograniczających reakcję alergiczną i stosowane samodzielnie nie wystarczą do jej powstrzymania.

Objawy alergii oczu można trwale usunąć poprzez całkowite zerwanie kontaktu z czynnikiem alergizującym, nie zawsze jest to jednak realne. Leki na alergię umożliwiają normalne funkcjonowanie mimo narażenia na ciągłe stykanie się z alergenami. Jeśli opuchnięte, zaczerwienione i swędzace oczy to wynik reakcji alergicznej na pyłki warto zastosować także działania profilaktyczne. Pamiętaj więc, aby podczas spacerów zakładać okulary przeciwsłoneczne, które utrudnią przedostanie się alergenów do oka. Dbaj o właściwe nawilżenie oczu, a po powrocie do domu umyj zarówno twarz jak i ręce.

preparaty na alergięsposoby na alergięleki na alergięalergia na pyłkitabletki na alergię