emolienty w kosmetykach

Co to są emolienty i kiedy warto po nie sięgnąć?

,

Nawilżają, natłuszczają, uszczelniają barierę ochronną skóry – emolienty doskonale odpowiadają na potrzeby szczególnie wymagającej skóry. Sprawdzą się również wtedy, gdy tradycyjne kosmetyki wywołują podrażnienia, a skóra jest nadmiernie przesuszona. Co to są emolienty i jak mogą wspomóc pielęgnację ciała i włosów? Dlaczego warto stosować je podczas leczenia atopowego zapalenia skóry?

Emolienty – co to takiego?

Emolienty w dosłownym tłumaczeniu oznaczają środki służące zmiękczeniu skóry. I rzeczywiście, wypełniając przestrzeń pomiędzy komórkami skóry pozwalają ją wygładzić i sprawić, że będzie przyjemna w dotyku. Emolienty w kosmetykach najczęściej stosuje się w celu zapewnienia skórze optymalnego nawilżenia. Zabezpieczają przed szybkim odparowaniem wilgoci, przez co uzyskany efekt zostaje zachowany na dłużej, a objawy suchej skóry są trwale zredukowane. Brak odpowiedniego nawilżenia sprzyja podrażnieniom skóry i osłabieniu jej naturalnej zdolności do zabezpieczenia się przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Emolienty wspierają odbudowę warstwy hydrolipidowej i tworzą na powierzchni skóry dodatkowa barierę ochronną. Mogą być stosowane leczniczo, w szczególności u osób cierpiących na choroby skory takie jak np. AZS, a także wspomagać codzienną pielęgnację zdrowej skóry i włosów. Preparaty emolientowe są również bezpieczne dla delikatnej skóry dzieci i niemowląt ze skłonnością do atopii.

Emolienty na AZS

O tym, co to są emolienty, zwykle przekonują się osoby cierpiące na różnego rodzaju choroby prowadzące do nadmiernego przesuszenia skóry. Mianem atopowego zapalenia skóry określa się przewlekły stan zapalny, którego jednym z charakterystycznych objawów jest uczucie suchości oraz świąd skóry. Pierwsze symptomy świadczące o AZS mogą pojawić się już u niemowląt, gdzie zaczynają być zauważalne w obrębie twarzy, a potem szyi i tułowia. W przypadku starszych dzieci i nastalatków zmiany skórne zwykle zlokalizowane są w obrębie zgięć stawowych, a u osób dorosłych mogą być rozsiane po całym ciele. Leczenie atopowego zapalenia skóry prowadzi się w oparciu o indywidualne potrzeby każdego pacjenta. Wspólny mianownik stanowi jednak odpowiednia pielęgnacja ciała zapewniająca jego właściwe nawilżenie i natłuszczenie do czego stosowane są właśnie emolienty. Na AZS stosuje się preparaty pozbawione sztucznych barwników i konserwantów, a także zawierające składniki o działaniu łagodzącym, które redukują istniejące podrażnienia, jak np. pantenol czy lanolina. W przypadku łączenia preparatów emolientowych z lekami sterydowymi należy zachować około półgodzinny odstęp pomiędzy aplikacją obu produktów. Leczenie sterydowe zaleca się okresowo, emolientów na AZS należy z kolei używać w sposób ciągły – nawet wtedy, gdy objawy zapalenia skóry ustępują. Aplikację warto powtarzać kilkukrotnie w ciągu dnia, nakładając kosmetyki w delikatny sposób, bez intensywnego pocierania ciała. Skóra osób z AZS jest szczególnie wrażliwa na różnego typu podrażnienia. Stosowane preparaty emolientowe nie tylko przywracają prawidłowe funkcjonowanie jej warstwy lipidowej, ale też zapobiegają powstawaniu nowych uszkodzeń.

Emolienty nawilżające

Pod nazwą emolientów kryją się zarówno specjalistyczne dermokosmetyki, jak i konkretne składniki wykorzystywane w kosmetykach o działaniu nawilżającym. Aby mogły właściwie spełniać swoje zadanie, łączy się je z humektantami. Do poprawy poziomu nawilżenia skóry niezbędne są substancje o działaniu higroskopijnym, które posiadają zdolność wiązania cząsteczek wody. Tak działają humektanty, które dzięki swoim właściwościami transportują do naskórka wilgoć z wnętrza skóry właściwej, a także pochłaniają ją z otoczenia. Do najpowszechniej stosowanych humektantow należą m.in.: aloes, kwas hialuronowy, miód, mocznik. Efekty ich działania byłyby jednak krótkotrwale, gdyby nie składniki w postaci emolientów. Ich zadaniem jest bowiem zapobieganie szybkiemu odparowywaniu wody, a tym samym zatrzymanie jej w głębi skóry. Emolienty nawilżające wykorzystywane w preparatach do pielęgnacji ciała to m.in. masła: kakaowe, shea, oleje: kokosowy, jojoba, migdałowy, konopny, z wiesiołka, wazelina, lanoliona, oleje mineralne czy silikony.

Emolienty w kosmetykach do włosów

Przesuszeniu może ulec nie tylko skóra twarzy czy całego ciała, ale i głowy. W konsekwencji może to doprowadzić do osłabienia cebulek włosowych, pogorszyć kondycję całych kosmyków, a nawet doprowadzić do ich wypadania. Wtedy warto sięgnąć po szampon emolientowy, jak np. Emolium – szampon nawilżający z mocznikiem, alantoiną i masłem shea, aby zapobiec podrażnieniom, a przy tym dostarczyć włosom wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Najpopularniejszymi emolientami w kosmetykach do włosów są oleje naturalne. Podobnie jak w przypadku preparatów do ciała, występują one w połączeniu z humektantami. Warto przy tym pamiętać, że jedna z podstawowych zasad w pielęgnacji włosów mówi o zachowaniu równowagi nie tylko pomiędzy humektantami i emolientami, ale także proteinami. Składniki takie jak np. keratyna, jedwab, elastyna czy l-cysteina wspomagają odbudowę struktury włosa i sprzyjają regeneracji zniszczonych kosmyków. Sposobem na dostarczenie włosom emolientów, który w ostatnim czasie coraz bardziej zyskuje na popularności, jest olejowanie włosów. W przypadku szczególnie suchych włosów warto zastosować olejowanie na podkład nawilżający. Wówczas cały zabieg pielęgnacyjny zaczynamy od nałożenia na włosy odżywki humektantowej lub np. żelu aloesowego. Dopiero w następnej kolejności aplikuje się olej. Taką mieszankę należy pozostawić na włosach przynajmniej na 40 minut. Aby łatwiej usunąć olej z włosów warto sięgnąć po maskę lub odżywkę. W tym celu najpierw zmywamy olej razem z podkładem ciepłą wodą. Następnie, myjemy włosy przy użyciu maski lub odżywki, pozostawiając ją na głowie przez kilka minut. Na końcu obficie spłukujemy włosy wodą. Regularne olejowanie przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim wspaniale nawilża i odżywia włosy dostarczając im obecnych w olejach nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin. Sprawia, że kosmyki stają się miękkie, lśniące i łatwiej się rozczesują. Regeneruje oraz chroni włosy przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Emolienty do mycia

Aby zintensyfikować działanie emitentów najlepiej stosować je bezpośrednio po kąpieli, na lekko wilgotną skórę. Siła ich działania zależy również od rodzaju produktu, który wybierzemy. Maści są gęste i warto je stosować na najbardziej przesuszone partie ciała. Ich aplikacja zalecana jest co około 6-8 godzin. Kremy mają lżejszą formułę, dlatego często wykorzystywane są do twarzy. Na stosowanie kremów o właściwościach natłuszczających najczęściej decydujemy się w zimie, aby zapewnić skórze dodatkowa ochronę przed mrozem. Powinny na nie jednak uważać osoby z cerą tłustą, u których mogą nasilić problemy z trądzikiem oraz nadmiernym błyszczeniem się skóry.

Dla osób posiadających suchą skórę lub cierpiących na różnego rodzaju choroby skóry mycie dłoni mydłem może okazać się zbyt drażniące. Mydło działa w sposób wysuszający, co nasila problemy z łuszczącą się i swędzącą skórą. Warto wówczas wprowadzić do codziennej pielęgnacji emolienty do mycia, dzięki którym skóra będzie miękka, gładka i mniej podatna na podrażenienia. Preparaty emolientowe mogą zastąpić mydło, ale są też stosowane w formie olejków, które już na etapie kąpieli skutecznie pielęgnują całe ciało.  Jednym z emolientów do mycia jest np. Emolium emulsja do kąpieli odpowiednia nawet dla niemowląt już od 1 dnia życia. Zawartość oleju z orzechów makadamia i masła shea wykazuje działanie antoksydacyjne, a także odżywia i regeneruje skórę. Gospodarkę wodno-lipidową reguluje ponadto wyciąg z awokado.

emolium emulsja do ciałaemolium kremowy żel do myciadexeryl kremkarnosilmediderm krem