klej do protez

Klej do protez — jak kupować i o czym pamiętać?

,

Protezy zębowe w formie, jaką stosuje się dziś, są stosunkowo młodym wynalazkiem. Wykonywane są z tworzyw sztucznych i trzeba o nie odpowiednio dbać, by przedłużyć ich zdatność do użytku. Warto tutaj zdać się na zalecenia specjalistów, którzy naszą protezę dla nas wykonali. Takie porady dotyczyć mogą tego, jak przechowywać, czyścić oraz jak używać klej do protez. O czym należy pamiętać przy wyborze spoiwa?

Co to jest klej do protez?

Klej do protez zębowych to środek adhezyjny, specjalne spoiwo używane w celu unieruchomienia i przytwierdzenia protezy do dziąseł i podniebienia. Występuje pod postacią proszku, kremu lub żelu i tworzy miękką warstwę między protezą a częścią jamy ustnej, do której przylega. Klej do protez zębowych nie powinien powodować podrażnienia błony śluzowej lub zaczerwienienia. Gdy zaobserwuje się takie działanie, należy zaprzestać stosowania produktu i skonsultować się ze swoim lekarzem.
kleje do protez

Klej do protez: jak używać?

To częste pytanie i, jak z każdym nowym produktem, właściwej aplikacji kleju do protez trzeba się nauczyć. Najważniejsze, aby produkt stosować na oczyszczoną protezę zębową w miejscach, gdzie przylegać ona będzie do śluzówki. Metody aplikacji spoiwa bywają przeróżne: czasem są to równoległe pasy, innym razem są to elipsy. Wszystko po to, aby klej trzymał protezę jak najmocniej. Nie wolno też przesadzić z ilością, gdyż klej nie powinien dostać się na krawędź protezy. Zapamiętajmy, ile spoiwa zastosowaliśmy, aby następnym razem sprawnie zaaplikować sprawdzoną jego ilość. Po aplikacji należy szybko i zdecydowanie umieścić protezę w jamie ustnej i odczekać około dziesięć sekund. Należy ją lekko docisnąć, a gdy zacznie działać ślina, zawarte w kleju substancje będą pęcznieć. Pozwoli to przykleić protezę do śluzówki oraz dokładnie wypełnić powierzchnię styku.

Należy pamiętać, iż różne produkty mogą mieć nieco odmienny sposób zastosowania i charakterystykę. W związku z tym trzeba dokładnie zapoznać się z ulotką produktu lub udać się do stomatologa, który wyjaśni nam jak używać kleju do protez i jak wygląda jego aplikacja.

Klej do protez, jak długo trzyma?

Wiele czynników składa się na skuteczność kleju do protez. Do najważniejszych czynników należy jakość samego spoiwa. Słaby klej zacznie odchodzić od dziąsła już po paru godzinach, podczas gdy te silniejsze są w stanie nadążyć za naszymi potrzebami nawet cały dzień. Przed snem proteza musi zostać usunięta z ust, dokładnie oczyszczona i zakonserwowana na kolejny dzień, gdyż resztki kleju z poprzedniego dnia mogą negatywnie wpłynąć na jakość aplikacji nowej partii. Jakość produktu, styl życia użytkownika i sposób aplikacji mają wpływ na to jak długo trzyma klej do protez. Na samym początku można nastawić się na kilka godzin, z czasem jednak wprawa i przyzwyczajenie wydłużą ich działanie.

Czy klej do protez jest szkodliwy?

Jeżeli krem do protez stosowany jest wg instrukcji oraz zaleceń stomatologa, nie powinno się doświadczać działań niepożądanych. W takim przypadku nie trzeba się martwić czy klej do protez jest szkodliwy. Niemniej trzeba pamiętać, że jest to syntetyczna substancja i mogą występować efekty uboczne u części pacjentów. Klej do protez może znacznie zwiększyć komfort życia, ale zdrowie jest najważniejsze, dlatego stosowanie takich substancji powinno być bezwzględnie skonsultowane z lekarzem specjalistą. Do skutków ubocznych stosowania kleju do protez należy między innymi podrażnienie śluzówki dziąseł. Mogą one wysychać, stać się drażliwe, a nawet boleć. Należy wtedy zastanowić się nad wymianą produktu na nowy.

Jak usunąć klej do protez?

Zwykle wystarczy kubek ciepłej wody. Nabierzmy wodę w usta, a następnie delikatnie i systematycznie starajmy się, aby wnikała ona we wszelkie możliwe szczeliny między protezą, a podniebieniem. Mocny klej do protez może wymagać odrobiny więcej czasu. Ciepła woda zacznie rozpuszczać spoiwo, a my w rezultacie będziemy mogli wysunąć protezę z ust. Po wyjęciu protezy z jamy ustnej należy dokładnie oczyścić ją z pozostałości kleju i umieścić w roztworze konserwującym.

Przy stosowaniu protez zębowych należy pamiętać o właściwej pielęgnacji dziąseł. Ciepła woda i miękka szczoteczka do zębów pozwolą pozbyć się resztek kleju i pobudzić ukrwienie dziąseł. Popularne płyny do płukania ust nie są zalecane, ponieważ mogą powodować podrażnienia i dyskomfort w późniejszym użytkowaniu protezy. Lepiej się ograniczyć do czystej wody lub płynu, który przeznaczony jest dla osób noszących protezy.

paski mocujące do protezbonyplus zestaw do naprawy protez zębowychproszek mocujący do protezprotefix klej do protezcorega tabs