witamina b7

Witamina B7 – czy faktycznie wzmacnia włosy, skórę i paznokcie?

,

witamina b7

Przyjęło się uważać, że w przypadku nadmiernej utraty włosów pomóc może witamina B7. Tymczasem prawda jest nieco bardziej zniuansowana. Jak jest naprawdę?

Dlaczego potrzebujemy biotyny?

Biotyna jest rozpuszczalną w wodzie witaminą z grupy B. Podobnie, jak jej koleżanki, odgrywa bardzo ważną rolę w metabolizmie energetycznym składników odżywczych. Jest koenzymem w istotnych dla zdrowia reakcjach metabolicznych i w rozkładzie makroskładników odżywczych w celu wyprodukowania energii.

Biotyna – działanie na włosy

Czy biotyna pomoże nam zadbać o zdrowy wzrost włosów? Tak i nie. Z pewnością witamina H bierze udział w produkcji keratyny, która jest ich budulcem, jednak utrata włosów może być spowodowana innymi przyczynami – hormonalnymi lub schorzeniami innej natury. Wobec czego, jeśli nadmierne łysienie jest spowodowane niedoborem witaminy B7 – zdecydowanie suplementacja może nam pomóc. Jeśli przyczyną jest coś innego, np. stres, okresowe zaburzenia hormonalne lub przyjmowanie innych leków, biotyna może być niestety nieskuteczna.

Poza wspomaganiem produkcji keratyny, biotyna jest również odpowiedzialna za transport tlenu oraz składników odżywczych niezbędnych włosom do prawidłowego wzrostu i utrzymania zdrowej kondycji.

Polecane produkty

Biotyna na skórę i paznokcie

Keratyna jest budulcem nie tylko włosów, ale i paznokci oraz skóry. Podobnie więc będzie działać w stosunku do nich, jednak tylko jeśli kruchość paznokci i kiepski stan skóry spowodowane są niedoborem tej witaminy.

W przypadku skóry, biotyna pomaga jej utrzymać integralną strukturę, dzięki czemu wilgoć jest efektywniej zatrzymywana. To z kolei zapobiega nadmiernemu przesuszeniu. Witamina h jest więc niezbędna dla zachowania prawidłowego poziomu nawilżenia.

Z uwagi na zdolność biotyny do wspomagania krążenia i metabolizmu energetycznego, witamina ta wzmacnia przepływ składników odżywczych do mieszków włosowych, skóry i paznokci. Tym samym poprawia ich wygląd i kondycję.

Kosmetyki z biotyną – czy działają?

Na rynku znajdziemy nie tylko leki i suplementy z biotyną, lecz również szampony, maseczki, odżywki, balsamy i mleczka oraz lakiery do paznokci. Działają od zewnątrz utwardzając i wzmacniając strukturę włosów, skóry i paznokci, chroniąc je przed łamaniem i rozdwajaniem. W połączeniu z dietą bogatą w tę witaminę lub suplementacją możemy im zapewnić ochronę i dogłębne odżywienie na wszystkich frontach.

Jeśli zarówno pielęgnacja, jak i dieta lub suplementacja nie przynoszą jednak oczekiwanych rezultatów, powinniśmy zgłosić się do lekarza lub trychologa/kosmetologa w celu zdiagnozowania faktycznych przyczyn problemów ze skórą, włosami i paznokciami.

Biotyna – zapotrzebowanie

Dzienne zapotrzebowanie na biotynę w celu zachowania dobrego zdrowia wynosi pomiędzy 30 a 70 mikrogramów. Spożywając regularnie produkty w nią bogate, ryzyko niedoboru jest raczej niskie.

Witamina B7 – gdzie występuje?

Witaminę B7 znajdziemy w jajach, orzechach i nasionach, produktach pełnoziarnistych, wątróbce oraz warzywach: szpinaku, pomidorach i marchwi. Zróżnicowana dieta jest zatem dobrym źródłem tego związku. W jego przetwarzaniu udział biorą bakterie jelitowe, a więc na co dzień warto również dbać o swój mikrobiom.

Objawy niedoboru biotyny

Niedobór biotyny występuje w sytuacji źle zbilansowanej diety lub w przypadku niektórych schorzeń metabolicznych, np. nieswoistego zapalenia jelit. Pacjenci w takiej sytuacji otrzymują zalecenia suplementacji. Do leków, które utrudniają wchłanianie biotyny z żywności należy m.in. kwas walproinowy stosowany w leczeniu padaczki. Niedobór biotyny może być tez wrodzony.

Przedawkowanie biotyny – czy jest możliwe?

Przedawkowanie biotyny za pomocą diety jest praktycznie niemożliwe. Stosując suplementy i leki – jak najbardziej możemy tej witaminy przyjmować za dużo, ale zostanie ona najpewniej wydalona z moczem. Jednakże warto z lekarzem lub dietetykiem skonsultować nasze podejrzenia dotyczące niedoboru i dopiero wtedy wprowadzić preparaty wspomagające.