Wrzody żołądka

Wrzody żołądka – przyczyny, objawy, dieta wrzodowa

,

Żołądek pokrywa gruba wartswa błony śluzowej, która chroni go przed działaniem kwasu żołądkowego wytwarzanego, aby strawić przyjmowane pokarmy. Kiedy jednak dochodzi do jej uszkodzeń ostry kwas może doprowadzić do powstania ran. To właśnie wrzody żołądka skutkujące wieloma uciążliwymi dolegliwościami. Jakie są objawy i przyczyny wrzodów żołądka? Co powinna zawierać odpowiednio skomponowana dieta wrzodowa, aby wspomóc leczenie?

Objawy wrzodów żołądka

Ból i dolegliwości ze strony układu trawiennego to najbardziej charakterystyczne objawy wrzodów żołądka. Bóle wrzodowe żołądka pojawiają się zwykle w środkowej części brzucha, obejmując obszar między pępkiem a mostkiem. Dolegliwości może chwilowo łagodzić zjedzenie posiłku. Uczucie dyskomfortu pomagają zmniejszyć także leki neutralizujące działanie kwasu solnego.Co jeszcze może świadczyć o chorobie wrzodowej?

Objawy wrzodów żołądka:

  • zgaga
  • niestrawność
  • wzdęcia
  • nudności
  • uczucie pełności po posiłku
  • wymioty
  • brak apetytu
  • utrata wagi.

Przyczyny wrzodów żołądka a bakteria Helicobacter Pylori

Zakażenie bakterią Helicobacter Pylori to częsta przypadłość, która u wielu ludzi nie musi dawać żadnych objawów. Bakteria wrzodowa uszkadza błonę śluzową żołądka, zaburzając tym samym jego ochronę przed działaniem kwasu żołądkowego i może prowadzić do powstania wrzodów żołądka. To nie jedyne powikłania związane z Helicobacter Pylori. Bakteria wrzodowa może również powodować stany zapalne blony śluzowej żołądka oraz zwiększać ryzyko wystąpienia raka żołądka.

Oprócz zakażenia Helicobacter Pylori przyczyny wrzodów żołądka bywają również związane z przyjmowanymi leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ, w szczególności popularnych leków bez recepty z ibuprofenem lub aspiryny. Inne przyczyny wrzodów żołądka to m.in. zespół Zollingea-Ellisona, stres i używki, w szczególności nałogowe palenie papierosów.

Dieta wrzodowa

Walcząc z wrzodami żołądka, warto zwrócić uwagę na składniki diety bogate w przeciwutleniacze oraz produkty probiotyczne. Dieta wrzodowa powinna obfitować w warzywa i owoce, takie jak papryka, kalafior, szpinak, jarmuż, rzodkiewka, jagody, jabłka, truskawki, maliny, wiśnie, a także jogurty naturalne i kefiry. Sama dieta wrzodowa nie pomoże wyleczyć wrzodów żołądka, ale może złagodzić ich objawy. Z przypraw korzystne będzie stosowanie kurkumy o właściwościach przeciwzapalnych, majeranku czy siemienia lnianego. Istotne jest nie tylko to, co należy jeść, ale także to, czego nie jeść przy wrzodach żołądka. Dieta wrzodowa nie powinna obejmować produktów wysoko przetworzonych zawierających niezdrowe tłuszcze trans oraz cukier. Należy unikać potraw smażonych i ostro przyprawionych oraz alkoholu. Niewskazane jest także picie kawy czy spożywanie bogatych w błonnik produktów pełnoziarnistych.

Leczenie wrzodów żołądka

Nieleczone wrzody żołądka mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji w postaci np. krwotoku czy perforacji – przerwania ciągłości ściany żołądka lub dwunastnicy, dlatego konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. W tym celu stosuje się leczenie wrzodów żołądka ukierunkowane na wyeliminowanie ich przyczyny, co w większości przypadków oznacza walkę z zakażeniem bakterią Helicobacter Pylori. Pacjentowi podawane sa tzw. inhibitory pompy protonowej, których zadaniem jest minimalizowanie wydzielania kwasu solnego przez pompę protonową w połączeniu z eliminującymi zakażenie bakteryjne antybiotykami. Leczenie wrzodów żołądka można wspomóc, stosując równolegle leki na wrzody żołądka bez recepty. Należą do nich przede wszystkim mleczka i inne preparaty apteczne neutralizujące działanie kwasów żołądkowych. Jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych efektów, leczenie wrzodów żołądka może odbywać się także poprzez zabiegi operacyjne.

W przypadku wrzodów żołądka, podobnie jak w związku z wszelkimi inymi chorobami, zdecydowanie lepiej skupić się na profilaktyce niż późniejszym leczeniu. Dlatego dbaj o swój układ trawienny, jedząc często i regularnie, unikając zaparć, rezygnując z palenia papierosów i rozsądnie stosując leki z grupy NLPZ. Jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy wrzodów żołądka, nie próbuj poradzić sobie z nimi samodzielnie, ale skonsultuj swoje spostrzeżenia z lekarzem, aby wdrożyć odpowiednie leczenie.

 

 

riopan magenpantoprazol stadapantoprazol ADGCpreparaty na trawieniepylopass mono na helicobacter pylori