Depilacja

Szybka i skuteczna depilacja. Wosk, laser, maszynka – co wybrać?

,

Ciepłe, letnie dni zachęcają, aby eksponować swoje ciało. To czas, w którym depilacja staje się szczególnie ważna, podobnie jak chęć uniknięcia różnego rodzaju podrażnień skóry. Depilacja maszynką jest tania, jednak trzeba ją często powtarzać, a na skórze mogą pojawić się krosty po depilacji. Depilacja woskiem boli, ale pozwala cieszyć się dłużej rezultatami. Laserowe usuwanie włosów zapewnia pełen komfort, jednak nie każda kobieta może zdecydować się na przeprowadzenie takiego zabiegu.

Depilacja maszynką

To najpowszechniejsza metoda ze względu na jej dostępność. Maszynka do depilacji sprzedawana jest w każdej drogerii, a nawet sklepach wielobranżowych. Kosztuje zaledwie kilka złotych, można jej używać samodzielnie w domu, przynosi jednak efekty na krótko. Depilacja maszynką sprawdza się w doraźnych przypadkach, aby jednak cieszyć się gładka skórą trzeba ją powtarzać codziennie, maksymalnie co 2-3 dni. U wielu kobiet maszynka do depilacji powoduje również skutek uboczny jakim są krosty po goleniu. Co można zrobić, aby ich uniknąć?

Sposoby na krosty po goleniu

Maszynka do golenia to urządzenie jednorazowego użytku. Wiele osób o tym zapomina, a zbyt tępa lub zabrudzona maszynka to najprostszy sposób, żeby podrażnić skórę. W ochronie przed krostkami sprawdzają się również peelingi wykonywane na dzień przed planowaną depilacją. Maszynka do golenia powinna być przesuwana z kierunkiem wzrostu włosków, nie na odwrót! Zabieg należy poprzedzić nałożeniem kremu lub pianki do golenia, a jeśli dysponujemy odpowiednią ilością czasu, to również kąpielą. Kiedy depilacja dobiegnie końca, skórę warto przemyć wodą utlenioną lub spryskać środkiem odkażającym.

Depilacja woskiem

Zanim laserowa depilacja stała się powszechnie dostępna, jedną z najpopularniejszych metod usuwania owłosienia była właśnie depilacja woskiem. Możliwość usunięcia włosków wraz z cebulkami pozwala cieszyć się gładką skórą przez okres kilku tygodni. Skóra bezpośrednio po zabiegu nie prezentuje się jednak najlepiej. Naturalnym efektem jest delikatne zaczerwienienie skóry i jej możliwa bolesność. Po depilacji woskiem skóra wymaga głębokiego nawilżenia. Jej regenerację wspomogą kosmetyki na bazie żelu aloesowego i mocznika, zawierające w składzie także substancje łagodzące takie jak pantenol i alantoina oraz naturalne oleje. Przez kilka dni należy unikać używania produktów kosmetycznych z alkoholem oraz ekspozycji na słońce. Depilacja woskiem posiada jednak dwie cechy, które dla sporej grupy kobiet mogą stanowić dyskomfort. Pierwsza z nich to konieczność uzyskania odpowiedniej długości włosków, które w momencie zabiegu powinny mieć przynajmniej 0,5 cm. Wyrywanie przyklejonych do wosku włosków z cebulkami powoduje także całkiem spory ból, szczególnie jeśli depilowane są na przykład okolice bikini.

Wosk do depilacji a pasta cukrowa

Dla kobiet posiadających niski próg bólu alternatywą dla depilacji woskiem stała się pasta cukrowa. Wosk do depilacji przykleja się nie tylko do włosków, ale i do skóry, dlatego jego odrywanie jest bardziej bolesne. Pasta cukrowa to mieszanka przygotowana z wykorzystaniem cukru, wody i soku z cytryny, która powoduje znacznie mniejsze ryzyko podrażnień czy wystąpienia reakcji alergicznej. Taki rodzaj depilacji również ma jednak swoje wady – jest czasochłonny, a wykonywany w salonie droższy od innych metod depilacji. Należy także pamiętać, że pasta cukrowa ma właściwości rozjaśniające, nie powinny jej zatem używać osoby z opaloną skórą.

Depilacja laserowa

Laserowe usuwanie owłosienia jest bardzo praktyczne, bo pozwala pozbyć się niechcianych włosków co najmniej na kilka lat lub na stałe. To zabieg, który warto zaplanować z wyprzedzeniem, ponieważ skóra musi być odpowiednio przygotowana. Na miesiąc przed zabiegiem trzeba zaprzestać używania metod depilacji takich jak depilacja woskiem, pęsetą czy depilatorem oraz zrezygnować z opalania. Leki fotouczulające i herbatki ziołowe takie jak np. dziurawiec należy odstawić trzy tygodnie przed zabiegiem. Z kolei na dwa tygodnie przed wizytą w gabinecie kosmetycznym nie wolno już korzystać z samoopalaczy czy peelingów chemicznych. Mimo, że depilacja laserowa służy właśnie usuwaniu włosów, na zabieg trzeba przyjść z gładką, ogoloną skórą. Na skórę nie nakładamy też kosmetyków, balsamów, dezodorantów, fluidów. Kolejne ograniczenia występują po zabiegu. Spośród nich dla wielu osób w okresie letnim najbardziej uciążliwa jest niemożność opalania skóry. Sesje depilacji laserowej należy powtarzać co około 6-12 tygodni. Ich liczba uzależniona jest od rodzaju lasera, a także indywidualnych kwestii takich jak rodzaj skóry czy ilość owłosienia. Pod kątem ochrony przeciwsłonecznej najbardziej komfortowo jest rozpocząć depilację laserową jesienią. Jeśli kontynuujemy zabiegi w okresie wiosenno-letnim trzeba koniecznie nakładać na skórę preparaty z wysokim filtrem przeciwsłonecznym 50 SPF.

Depilacja laserowa – przeciwwskazania

Laserowe usuwanie owłosienia to bez wątpienia komfortowe rozwiązanie, idealne dla osób, które oczekują trwałych rezultatów. Nie będzie jednak dobre dla wszystkich. Nowotwory, padaczka czy łuszczyca to choroby, w związku z którymi nie powinna być wykonywana depilacja laserowa. Przeciwwskazania obejmują także kobiety w ciąży, a także osoby przyjmujące leki fotouczulające. Laser używany przy zabiegach działa na melaninę. Z tego powodu laserowe usuwanie włosów nie jest rekomendowane dla osób o włosach jasnych, rudych lub siwych.

kosmetyki do depilacjiveet sensitive krem do depilacjiveet sensitive plastry z woskiemgolarka elektrycznakrem do depilacji