Jak rzucić palenie: domowe sposoby i farmaceutyki na pomoc

, ,

Palenie papierosów to jeden z najbardziej szkodliwych nawyków, jakie można u siebie wyrobić. Nie wnosi absolutnie nic pozytywnego do organizmu, nie wprowadza w stan relaksu, a jego szkodliwe działanie jest znane od wielu lat. Coraz więcej osób się o tym przekonuje i decyduje go zakończyć. Jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie jak rzucić palenie, domowe sposoby i niektóre metody farmaceutyczne mogą okazać się niezwykle skuteczne. Jakie?

Jak rzucić palenie: domowe sposoby czyli z dnia na dzień

Jednym ze sposobów na rzucenie palenia jest natychmiastowe odstawienie paczki. Jest to metoda dość drastyczna, ale osoby, które dzięki temu osiągnęły swój cel uważają, że najbardziej skuteczna. Z początku może wydawać się to niemożliwe, bo przecież jest to element naszej codzienności. Twierdzimy, że palenie pozwala nam się uspokoić, jest nieodzownym elementem spotkań towarzyskich, a bez papierosów coś stracimy. Do tego wciąż słyszy się o fizycznych objawach odstawienia nałogu, nieraz bardzo bolesnych i trudnych. Jak rzucić palenie bez wspomagaczy? Palenie to uzależnienie przede wszystkim psychiczne, które wzmaga strach przed rzuceniem. Uświadomienie sobie, że nałóg ten jedynie szkodzi, nie przynosząc żadnych korzyści, jest więc podstawą ku rzuceniu palenia z dnia na dzień.

Sposoby na rzucenie palenia: tabletki

W aptekach dostępne są leki i wyroby medyczne na rzucenie palenia. Tabletki dla palaczy zawierają niewielkie dawki nikotyny, która stopniowo zmniejszana może wpływać na malejącą chęć sięgnięcia po papierosa. Tego typu kuracja trwa najczęściej do trzech miesięcy i stosując ją należy trzymać się zaleceń dostępnych w ulotce. Niedopuszczalne jest również popalanie pomiędzy tabletkami. W terapii nikotynowej chodzi o to, aby łagodnie przeprowadzić organizm przez objawy odstawienia przy całkowitym odrzuceniu samych papierosów. 

Osoby, które nie znoszą lub nie mogą przyjmować tabletek mogą również wypróbować spraye lub plastry przeciw paleniu. Są one równie proste w stosowaniu i różnią się od tradycyjnych tabletek jedynie formą podania. Plastry wymieniane są z reguły raz na dobę i dostępne są w różnych dawkach. Z kolei spraye używa się doraźne, w przypadku nieodpartej chęci sięgnięcia po papierosa. 

Osoby, którym wyjątkowo trudno jest rzucić palenie mogą zastosować również terapie łączone. Dają one większą szansę na powodzenie i mogą składać się z różnych produktów, dopasowanych do stylu życia oraz indywidualnych potrzeb.

jak rzucić palenie domowe sposoby i farmaceutyki

Jak pozostać przy postanowieniu?

Zastanów się, jakie sytuacje wzmagają chęć do zapalenia papierosa. Czy są to wyjścia ze znajomymi, przerwa w pracy, a może stres? Znalezienie przyczyny pomoże trzymać się swoich postanowień. 

Podobnie jak przy postanowieniach noworocznych, masz prawo nagradzać swoje małe sukcesy przy pierwszych tygodniach niepalenia. Zaoszczędzone środki finansowe możesz odłożyć na większy cel lub przeznaczyć na wydatek, na który do tej pory było Ci żal pieniędzy. Odkładając sumę, którą w innym wypadku wydałbyś na paczkę, pozwoli Ci ocenić, ile pieniędzy palenie papierosów pozwala zmarnować.

Rozważ kilka najczęściej powtarzanych mitów na temat zaprzestania palenia. Często to one już na samym początku stanowią o porażce powziętych kroków:

MIT 1: Przestanę palić i przytyję

Niekoniecznie. Przytyć można, jeśli zajada się swój nałóg niezdrowymi potrawami i całkowicie unika się aktywności fizycznej. Jak rzucić palenie i nie przytyć? Niepalenie może pomóc w zmianie nawyków życiowych. Dlatego, kiedy zabraknie nikotyny, która podobno wspomaga metabolizm, można ją zastąpić zdrowszymi alternatywami.

MIT 2: Palenie uspokaja więc stres mnie zniszczy

Jest to jedna z najczęściej powtarzanych bzdur na temat palenia papierosów. Palenie podnosi ciśnienie i tętno, więc co do zasady nie może uspokajać. Mit o uspokajającym wpływie palenia może natomiast wynikać z tego, że 5-minutowa przerwa umożliwia przemyślenie pewnych spraw, przez co nie działa się pod wpływem emocji. Można przy tym porozmawiać z innym palaczem o swoim problemie oraz wypracować plan działania.

MIT 3: Nie mam dość silnej woli, aby rzucić palenie

Dla osób, którym brakuje motywacji do rzucenia palenia z dnia na dzień stworzono nikotynową terapię zastępczą. Dzięki niej, organizm otrzymuje pewną dawkę nikotyny i nie przechodzi przez syndrom odstawienia. Stopniowo się przyzwyczaja do coraz mniejszych dawek substancji uzależniającej, by w końcu pozbyć się chęci zapalenia.

MIT 4: szkoda mi pieniędzy na preparaty przeciw paleniu

To prawda, jak każdy produkt farmaceutyczny, również plastry, tabletki czy spraye kosztują. Ale biorąc pod uwagę ile kosztują papierosy, są to nie tylko dobrze wydane pieniądze, ale też w perspektywie czasu, dużo bardziej się to opłaca. Finansowe środki na rzucenie palenia to inwestycja, która ostatecznie się zwróci.

Co pomaga rzucić palenie?

Jak w przypadku każdej terapii, warto zapoznać się z opinią specjalisty. Lekarz rodzinny będzie w stanie pokierować osobę palącą przez sposoby na rzucenie palenia i dostępne farmaceutyki. Pomoże również dobrać najbardziej odpowiednią technikę i rozplanować kontrolę. W ten sposób, pacjent ma większą szansę powodzenia.

Innym sposobem jest dołączenie do grupy wsparcia, w której inni ludzie mają te same doświadczenia. Rozmowa podczas takich spotkań może być niezwykle pouczająca i często nastraja pozytywnie do swojego celu.

Dla tych, którzy nie mają czasu na spotkania w grupie napisano wygodne aplikacje na telefon. Pozwalają one śledzić swój postęp i działają motywująco. Można również za ich pomocą stworzyć swój indywidualny plan rzucenia palenia.

leki na rzucanie paleniajak rzucić paleniedesmoxan kapsułkitabex tabletkinicorette freshmint 4 mg