demakijaż twarzy

Jak wykonać poprawny demakijaż twarzy?

,

Dobrze wykonany makijaż pomaga zatuszować niedoskonałości cery, uwidocznić jej największe atuty i sprawić, że pewność siebie wzrasta. Nie zawsze jednak pamiętamy o tym, aby dokładnie go usunąć pod koniec dnia. Jak poprawnie wykonać demakijaż twarzy, aby cera mogła wykorzystać jak najwięcej składników odżywczych z pielęgnacji?

Brak demakijażu: czy jest szkodliwy?

Chociaż peelingi, maseczki lub profesjonalne zabiegi kosmetyczne można wykonywać regularnie, nie są one tak istotne, jak demakijaż. Przez cały dzień skóra twarzy i dekoltu wystawiona jest na działanie czynników zewnętrznych: temperatury, brudu, kurzu, a także sama wytwarza sebum. Dodając do tego makijaż, można ją przeciążyć i doprowadzić do występowania niedoskonałości. Co więcej, pokryta warstwą całodziennego brudu i kosmetyków kolorowych, cera może ona mieć problem z oddychaniem. Rytuał prawidłowego demakijażu i oczyszczania należy jak najbardziej wprowadzić do codziennego grafiku.

Jak oczyszczać skórę: etapy

Każda kobieta ma nieco inne potrzeby skórne, dlatego będzie stosowała inne kosmetyki. Mogą to być żele, mleczka lub micelarne płyny do demakijażu. Warto zwrócić uwagę na ich skład, ponieważ nawet jeśli służą tylko do oczyszczania, powinny zawierać składniki odżywcze. Produkty do oczyszczania twarzy nie powinny mieć również w składzie komponentów drażniących, bo mogą one nadmiernie przesuszać cerę.

Za najbardziej skuteczne uważa się oczyszczanie dwuetapowe. Pierwszy, nakierowany na zmywanie makijażu może odbywać się za pomocą dobrych płynów micelarnych do demakijażu. Nie wywołują one efektu tarcia, gdyż micele same przyciągają cząsteczki brudu do siebie. Ich działanie można przyrównać do magnesu. 

Drugim etapem może być oczyszczanie twarzy i dekoltu za pomocą żelu lub pianki myjącej. Jest to szczególnie polecane przy cerze wrażliwej, która może nadmiernie reagować na długotrwały kontakt z wacikiem. Jest to doskonały sposób na całkowite pozbycie się makijażu z trudno zmywalnych kosmetyków, np. tuszu do rzęs lub eye-linera.

Niektóre płyny oraz mleczka do demakijażu twarzy są przeznaczone również do wrażliwej skóry oczu, tj. do powiek oraz ich kącików. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bo ogranicza ilość stosowanych kosmetyków, a przy tym płyn do demakijażu oczu jest z reguły łagodniejszy.

demakijaż oczu

Demakijaż a złuszczanie

Istotnym elementem oczyszczania skóry jest jej złuszczanie. Skóra ma zdolność do regeneracji, jednak stary naskórek powinien być usunięty z powierzchni twarzy. Niezłuszczona skóra utrudnia codzienne oczyszczanie i może być powodem, przez który kosmetyki pielęgnacyjne nie działają. Łagodne peelingi z dodatkiem esencji roślinnych delikatnie złuszczają stary naskórek, przywracając cerze blask i świeży wygląd. 

Peelingów nie należy stosować codziennie. Zbyt często nakładane będą prowadziły do podrażnień, a zbyt rzadko – nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Warto u samej siebie zaobserwować, jaka częstotliwość jest optymalna i trzymać się swoich własnych potrzeb. 

Tonizowanie w demakijażu

Toniki uważane są za część pielęgnacyjną, natomiast można je również traktować jako produkty oczyszczające. Są często bardziej skoncentrowane, mogą pomóc pozbyć się szczególnie uciążliwego brudu lub makijażu. Głównym celem stosowania toniku jest przywrócenie właściwego pH skórze po żelach i piankach. Tonizowanie znane jest również jako swoiste uspokajanie” cery przed aplikacją środków pielęgnacyjnych.

Po co oczyszczać rano?

Oczyszczanie i prawidłowy demakijaż twarzy wykonywany wieczorem wydaje się mieć niezaprzeczalne zalety, ale po co robić to samo rano? Przecież do snu idzie się spać z czystą, wypielęgnowaną twarzą! W nocy na skórze twarzy i dekoltu również osiadają cząsteczki brudu, sebum oraz kurzu z pościeli. Jeśli w domu mieszkają zwierzęta, ta warstwa, choć niewidoczna dla oka, może być jeszcze grubsza.

Nakładanie kremu lub esencji na nieoczyszczoną twarz może skutkować niedokładnym rozprowadzeniem kosmetyków kolorowych lub bakterii na inne partie twarzy. Dlatego oczyszczać, z makijażu lub domowego brudu, warto dwa razy dziennie, chyba że dermatolog zaleci inaczej.

Demakijaż w podróży

W trudnych warunkach można zadbać o codzienny demakijaż bez potrzeby zabierania ze sobą całej kosmetyczki płynów oczyszczających. Chusteczki do demakijażu są wygodne w użyciu, efektywne i prawie nie zabierają miejsca w torbie podróżnej. Należy jednak pamiętać, aby ograniczać pocieranie twarzy przy ich użytkowaniu oraz ograniczyć je do sytuacji, w których nie można poprawnie wykonać demakijażu standardowymi środkami.

kosmetyki do oczyszczania twarzyla roche posay ultra płyn micelarnymleczko do demakijażuvichy purete thermale 3 w 1demakijaż twarzy kosmetyki