strofantyna na serce

Strofantyna profilaktycznie i leczniczo. Co w sobie kryje ta egzotyczna roślina?

,

strofantyna na serce

Co roku nabiera coraz większej popularności, szczególnie u osób uskarżających się na choroby układu sercowo-naczyniowego. Czym w rzeczywistości jest strofantyna i dlaczego jest tak ceniona w medycynie tradycyjnej?

Co to jest strofantyna?

Strofant (skrętnik) wdzięczny przybył do nas z Afryki, a obecnie można go uprawiać we własnym ogrodzie. Może osiągnąć wysokość do ośmiu metrów, a długość pnącza dochodzi nawet do dwudziestu pięciu. Charakteryzuje się kwiatami o pięknym bladoróżowym kolorze.

Wyciąg ze strofantu stosowany był kiedyś w medycynie tradycyjnej i roślinnej. Sama substancja pozyskiwana ze skrętnika pełna jest glikozydów nasercowych, które mają wnosić wiele korzyści zdrowotnych. Jest ona, jednak równie fascynująca, co niebezpieczna. W dawnych czasach, substancja nierozcieńczona była używana jako trucizna, którą smarowało się strzały.

Strofantyna na serce

Strophantus zawiera substancje chemiczne, które mogą wpływać aktywująco na serce i stymulować jego kurczenie się. Mogą one również obniżać poziom cukru we krwi.

Badania przeprowadzone na izolowanym sercu wykazały, że substancja zwiększa siłę skurczu przedsionków i komór. Jego działanie ma również polegać na rozszerzaniu naczyń wieńcowych, czym przyczynia się do obniżania ciśnienia krwi, zapobieganiu uszkodzeń wynikających z nadciśnienia oraz regulacji rytmu mięśnia sercowego.

Glikozydy nasercowe działają na serce wielotorowo. Po pierwsze blokują pompę ATPazy sodowo-potasowej w sercu, również ją stabilizując, co wpływa na zwiększenie wewnątrzkomórkowego poziomu sodu. Ten z kolei wpływa na zatrzymanie jonów wapnia wewnątrz komórki, które są wychwytywane w retikulum sarkoplazmatycznym. Prowadzi to do sytuacji, gdy skurcz serca jest zarówno silniejszy, jak i szybszy. Skurcze te są dłuższe, co powoduje zmniejszenie ich częstotliwości.

Dawka

Właściwa dawka dobierana jest według kilku czynników: wieku, przyjmowanych leków, stanu zdrowia oraz indywidualnych predyspozycji. Badania naukowe nie określiły jednoznacznie, jaka dawka składnika aktywnego jest odpowiednia i bezpieczna dla wszystkich. Nawet produkty całkowicie naturalne, jeśli stosowane są niezgodnie z zalecaną indywidualnie dawką, mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

strofantyna

Strofantyna – przeciwwskazania

Wyciągu ze strofantu w żadnym wypadku nie powinno się stosować na własną rękę. Lekarz, zalecając ten lek swojemu pacjentowi, widzi konkretne wskazania do jego stosowania oraz dobiera dawkę. Stosowany w nadmiernych ilościach i bez nadzoru lekarza może powodować skutki uboczne, takie jak problemy ze strony układu pokarmowego, bóle głowy, zaburzenia widzenia, a nawet problemy z sercem.

Skrętnika nie powinno się stosować w ciąży ani w okresie karmienia naturalnego. Może on wywoływać skurcze macicy.

Substancja ta może wchodzić w interakcję z niektórymi, powszechnie stosowanymi lekami i suplementami. Należą do nich preparaty wapnia, chininy, digoksyny, kortykosteroidy, niektóre leki przeciwzapalne, środki przeczyszczające, moczopędne, leki na nadciśnienie. Przyjmując przewlekle jakiekolwiek leki, przed zastosowaniem strofantyny należy bezwzględnie poradzić się lekarza.

Strofantyna D4 – czym jest?

Wyciąg ze skrętnika wdzięcznego często można spotkać w formie leków homeopatycznych. Strofantyna w tabletkach czy w kroplach występuje w potencjach, czyli stopniu rozcieńczenia, a zgodnie z naukami o homeopatii, wzmocnienia i dynamizacji określanego literą i cyfrą lub liczbą. D4 wskazuje na niską potencję dziesiętną, następna byłaby potencja setna (C, CH i K), kończąc na tysięcznej (LM lub Q). Należy jednak pamiętać, że leki homeopatyczne powinny być dobrane przez doświadczonego homeopatę, ponieważ ten rodzaj kuracji prowadzony jest według ściśle określonych zasad.

Zobacz, jak dbać o serce, by długo cieszyć się jego zdrowiem i jakie preparaty wzmacniające serce mogą nam w tym pomóc.