biegunka u niemowlęcia

Biegunka u niemowląt: objawy i rodzaje

,

Biegunka u niemowląt może różnić się w zależności od koloru i konsystencji stolca. Jednym z najważniejszych elementów prawidłowej diagnostyki jest dokładna obserwacja zawartości pieluszki przez rodzica lub opiekuna. Wygląd, zapach i konsystencja mogą, obok wywiadu, stanowić podstawę diagnozy.

Zielona biegunka u dzieci

Zielone stolce są zjawiskiem normalnym u dzieci karmionych butelką, jeżeli otrzymują one mieszankę hipoalergiczną. W przypadku dzieci karmionych naturalnie, zielony i pieniący się stolec wskazuje, że dziecko prawdopodobnie nie opróżnia całkowicie piersi. Mleko, które wypływa z gruczołów jako pierwsze jest niskokaloryczne i ma niską zawartość tłuszczu. To, które następuje po nim, przywraca naturalne ruchy jelit. Dlatego tak ważne jest, aby dziecko dopijało cały pokarm przy posiłku. W razie powtarzających się problemów z karmieniem, warto udać się po poradę do położnej lub doradcy laktacyjnego.

U dzieci z rozszerzoną dietą zielonkawy stolec z grudkami mogą wywołać brokuły i szpinak. Zielono-śluzowa biegunka u niemowląt może wskazywać na chorobę wirusową lub bakteryjną. Jeśli biegunka utrzymuje się przez długi czas, wydalona żółć może zmieniać kolor stolca na zielonkawy.

Żółta biegunka u niemowląt

U dzieci karmionych piersią normalny stolec jest często zabarwiony na żółto, szczególnie po pierwszych trzech miesiącach życia. U dzieci przyjmujących pokarmy stałe, żółty kolor może być spowodowany przez jajka, produkty mleczne lub skrobiowe. W takich przypadkach biegunka u niemowlaka objawy ma niegroźne jednak warto porozmawiać o nich z lekarzem przy kolejnej wizycie.

Jeżeli skóra i spojówki dziecka są żółtawe, a przy tym występuje biegunka o tym kolorze, lekarz może chcieć wykonać badania w kierunku żółtaczki. 

Wodnista biegunka u niemowląt

Biegunka to inaczej kał o konsystencji płynnej do wodnistej, który występuje znacznie częściej niż zwykle. Bardzo wodnisty stolec oznacza z reguły zbyt dużą utratę płynów przez dziecko, co zawsze jest znakiem ostrzegawczym w przypadku dzieci.

Jeżeli dziecko ma więcej niż cztery wodniste stolce w ciągu 24 godzin i/lub jeśli częstotliwość jego oddawania wzrasta, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem. 

Śluzowa biegunka u dziecka

Biegunka, w której widać śluz może być oznaką infekcji lub alergii. Zdarza się jednak, że ślina przechodzi przez niedojrzały układ pokarmowy dziecka i pozostaje niestrawiona; stąd jej obecność w pieluszce. Może to być szczególnie widoczne podczas okresu ząbkowania, kiedy dzieci produkują bardzo dużą ilość śliny.

Krwista biegunka u niemowlaka: kiedy do lekarza?

Jeżeli stolec u dziecka ma widoczne nitki lub plamki krwi, należy natychmiast poradzić się lekarza. Podobnie jest w sytuacji, jeśli cały jest koloru czerwonego, gdyż może to oznaczać krwawienie z przewodu pokarmowego. 

Jasnoczerwona, świeża krew może pochodzić z urazów odbytu, na przykład przy parciu. Ciemnoczerwona może być pozostałością z krwawiącego sutka matki. Krwiste biegunki u dzieci karmionych mieszanką mlekozastępczą są zawsze sygnałem alarmowym.

Objawy współistniejące w biegunce u niemowląt

Jeśli biegunka jest chwilowa i nie towarzyszą jej inne objawy chorobowe, nie ma powodów do niepokoju. Warto to jednak omówić z lekarzem podczas zbliżającej się wizyty szczepiennej lub kontrolnej. W przypadku, jeśli biegunce towarzyszy gorączka, wymioty, chłód ciała, wysięk i ból ucha lub bóle brzucha, należy poradzić się lekarza pediatry niezależnie od kalendarza wizyt.

Biegunka u niemowlaka: leki

Niezależnie od postaci i przyczyn występowania biegunki u niemowląt, żadne leki nie powinny być podawane dziecku bez porady lekarskiej. Niewłaściwie dobrane leki mogą powodować apatię lub prowadzić do zaparć. Mieszanki elektrolitowe dostępne bez recepty mogą być podawane starszym dzieciom po uzyskaniu porady lekarskiej i tylko przez krótki czas. Długo utrzymująca się biegunka wymaga bowiem kontroli u pediatry. Niektóre mieszanki ziołowe, na przykład koper włoski lub rumianek mogą również wspomagać niemowlęta od pewnego wieku w leczeniu biegunki.

probiotyki dla dzieciprobiotyk w kroplach dla dzieciomni biotic pandaherbata z rumianku dla niemowląt krople na brzuszek