złe samopoczucie

Złe samopoczucie: jak bardzo wpływa na zdrowie?

,

Sformułowanie „złe samopoczucie” używane jest często w kontekście komfortu życia. Nastrój stawia się nieraz na równi ze zdrowiem fizycznym, bo jedno może w znacznym stopniu wpływać na drugie. Dlaczego samopoczucie jest tak istotne i jak o nie zadbać na co dzień?

Czym jest złe samopoczucie?

Jest ono ciężkie do zdefiniowania, bo u każdego samopoczucie to indywidualna kwestia. Wynika z potrzeb życiowych, możliwości codziennego funkcjonowania oraz umiejętności radzenia sobie z problemami. Niekiedy osoby z pozornie idealnym życiem odczuwają momenty złego samopoczucia, podczas gdy inni, którzy mają powody do zmartwień, nie tracą dobrego. Osoby, które nie uskarżają się na złe samopoczucie, czują się zdolne do wykonywania swoich codziennych obowiązków życiowych, ogólnie szczęśliwe i zadowolone z życia.

Kiedy udać się do specjalisty z powodu złego samopoczucia?

Zmiana nastroju jest normalną reakcją na niepożądane wydarzenia, zmęczenie i stres. Jesteśmy sobie jednak z nimi w stanie poradzić i nie wpływają one na nasz ogólny pogląd na życie. W przypadku, jeśli złe samopoczucie się przedłuża, uniemożliwia lub utrudnia funkcjonowanie w życiu społecznym czy też prowadzi do narastających problemów z relacjami i wykonywaniem nawet najprostszych czynności, należy bezwzględnie udać się do lekarza lub psychoterapeuty. W momencie, kiedy problemy z zachowaniem dobrego samopoczucia wpływają na zdrowie psychiczne, nie należy czekać z leczeniem.

Dlaczego warto na co dzień dbać o zdrowie psychiczne?

Badania dowiodły, że osoby o wyższym poziomie komfortu psychicznego mają większe szanse na zachowanie dobrego zdrowia i dłuższe życie. Są również bardziej skłonne do poszukiwania sposobów na polepszenie jego jakości, np. poprzez znajdowanie nowych form aktywności lub otwartość umysłu na nowe rozwiązania. Ogólnie dobry nastrój umożliwia również pogłębianie istniejących i nawiązywanie nowych relacji międzyludzkich. Jest kilka sposobów na to, żeby wyeliminować lub zminimalizować swój czasowo zły nastrój.

złe samopoczucie a zdrowie

Złe samopoczucie, a pozytywne myślenie

Chociaż trudno je z początku wdrożyć do codziennego życia, techniki pozytywnego myślenia poprawiają samopoczucie psychiczne. Modyfikacja tego, jak odnosimy się do ludzi, jak opowiadamy o własnym życiu, może w znacznym stopniu pomóc w zmianie nastawienia. Można na przykład posiłkować się sposobami z postanowień noworocznych, które nastawiają optymistycznie do przyszłości.

Niekiedy rozmowa z drugim człowiekiem pomaga nabrać dystansu do naszych problemów. Nie jesteśmy obiektywni wobec wszystkiego, co się wokół nas dzieje, a naszymi działaniami kierują dotychczasowe doświadczenia, poglądy i uprzedzenia. Inny punkt widzenia pomaga zobaczyć, gdzie tkwi luka w naszym nastawieniu i jak je zmienić.

Pomoc innym ludziom, bezpośrednio lub przez organizacje pożytku publicznego pozwala na uzyskanie poczucia sprawczości. Widząc, że nasze działania komuś realnie pomagają, wiemy, że poczyniliśmy w ich życiu odczuwalną różnicę. Pozwala nam to spodziewać się, że w razie kłopotów, my również otrzymamy pomoc.

Wpływ dobrego samopoczucia na zdrowie fizyczne

Liczne badania dowiodły, że stres emocjonalny może w znacznym stopniu wpływać na zdrowie fizyczne, w tym powodować wiele dolegliwości zdrowotnych poprzez pogorszenie działania układu odpornościowego. W niektórych udowodniono, że niepokój emocjonalny stwarza podatność na choroby fizyczne, np. infekcje wirusowe, podczas gdy stres w miejscu pracy lub wynikający z niektórych zdarzeń życiowych zwiększa podatność na choroby układu krążenia.

Niektóre badania wykazały również, że wsparcie emocjonalne może przyczyniać się do mniejszej śmiertelności, która wynika z przeżywania osobistych czy zawodowych problemów.

Pozytywne spojrzenie na życie i samego siebie sprawia, że czujemy się bardziej energiczni i łatwiej nam się skupić na codziennych obowiązkach. Wynika to z tego, że słabe zdrowie emocjonalne wyczerpuje nasze zasoby umysłowe i prowadzi do wyczerpania zarówno psychicznego, jak i emocjonalnego.

Kilka sposobów na poprawę złego samopoczucia

Zanim sięgnie się po farmaceutyki, można wypróbować kilka technik poprawy samopoczucia. Można wejść w nawyk stosowania ich wszystkich lub tylko jednej, bo dla każdego kwestia samopoczucia emocjonalnego jest bardzo indywidualna. Wiele ludzi znajduje ukojenie w aktywności fizycznej. Ćwiczenia powodują wzrost endorfin, podwyższają poziom energii, a także pozwalają na chwilę zdystansować się od negatywnych myśli. Jak ćwiczyć? Nie określono idealnego zestawu na poprawę nastroju, dlatego to, co najlepiej się sprawdza na co dzień, warto zastosować również w sytuacjach awaryjnych.

W przypadku złego samopoczucia emocjonalnego należy pilnować odpowiedniej ilości snu. O ile przewlekłą bezsenność należy leczyć u specjalisty, kiedy przeżywamy złe samopoczucie psychiczne, powinno stawiać się na regularne godziny snu. Pozbawianie siebie tego rytuału prowadzi do wyczerpania, wzrostu liczby negatywnych myśli oraz nad reaktywność emocjonalną.

Niekiedy stres i złe samopoczucie wynikać może częściowo z nieodpowiedniej diety. Przyczynia się ona do poczucia zmęczenia, braku energii, a tym samym do negatywnego podejścia do życia. W diecie nie powinno zabraknąć witamin i minerałów, które czerpie się z produktów sezonowych, a także odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych Omega-3.

naturalne antydepresantysposoby na poprawę humorudepresanum tabletkilaif 900 balancetetesept kapsułki