Koronawirus a zdrowie psychiczne

Jak przetrwać kwarantannę? Izolacja społeczna a stres i relacje

, ,

Akcja #zostań w domu i stojące u jej podstaw obostrzenia rządowe związane z przemieszczaniem się to jedyna droga do zwalczenia pandemii koronawirusa. Przymusowe okresowe odosobnienie od ludzi przynosi jednak wiele negatywnych skutków. Izolacja społeczna wymusza nauczenie się nowego sposobu organizacji czasu i budowania relacji w związku i rodzinie. Ograniczenia i lęk o przyszłość prowadzą do osamotnienia i powodują stres. A zatem, jak przetrwać kwarantannę, by nie zakończyć jej z rozwodem lub depresją?

Jak kwarantanna wpływa na psychikę?

Pandemia koronawirusa niesie ze sobą wiele obaw. Boimy się o zdrowie – swoje i bliskich, doskwiera nam przymusowa izolacja, a informacje o rosnącej liczbie zachorowań wciąż nie zwiastują końca epidemii. Dla wielu osób to także trudny moment w karierze zawodowej. Pracownicy różnych branż otrzymali już wypowiedzenia lub obawiają się, że nastąpi to niebawem. Z kolei właściciele małych firm nierzadko zostali zmuszeni, aby zawiesić działalność. Długotrwały stres nie tylko pogarsza samopoczucie, ale może także prowadzić do obniżenia odporności, niezbędnej do walki z wirusem. Dlatego mimo niesprzyjających warunków, należy dołożyć wszelkich starań, aby rozładować powstające napięcie.

Aby nie potęgować poczucia zagrożenia i stresu, dobrze ograniczyć swój codzienny dostęp do mediów. Bombardowanie umysłu informacjami o koronawirusie nie wpływa korzystnie na kondycję psychiczną. Oczywiście śledzenie wiadomości i komunikatów podawanych przez media jest ważne i potrzebne. Często mamy jednak tendencję, aby cały dzień spędzać z komórką lub laptopem, co chwilę sprawdzając newsy na temat koronawirusa. Zdrowie psychiczne w czasie kwarantanny wymaga, aby ograniczyć swoją koncentrację na negatywnych wydarzeniach i spróbować oderwać myśli od pandemii. Bieżące informacje wystarczy śledzić kilka razy dziennie. W pozostałym czasie, a w szczególoności wieczorem, lepiej poświęcić czas na przyjemne i relaksujące zajęcia. Zamiast martwić się pracą, korzystniej będzie wolny czas wykorzystać w produktywny sposób. Dopracować swoje CV, podszkolić język obcy czy podnieść kwalifikacje, dzięki materiałom i kursom on-line, które w związku z pandemią często są dostępne darmowo.

Trening w domu

Popularnym sposobem odreagowywania stresu jest sport. W obecnym czasie uprawianie jakiejkolwiek aktywności fizycznej poza domem zostało mocno utrudnione. Na szczęście nawet w czterech ścianach można zorganizować sobie efektywne ćwiczenia domowe. Trening w domu poprawia samopoczucie i wyzwala endorfiny, co więcej regularnie powtarzany wpływa także na poprawę ogólnej kondycji organizmu. Sposobem na odstresowanie mogą być także porządki. Gruntowne sprzątanie, przeorganizowanie spiżarni czy układanie ubrań w szafie to również całkiem dobry trening w domu, a przy tym okazja, żeby zabrać się za dawno planowane czynności. Podczas kwarantanny warto poczytać więcej o różnego typu technikach oddechowych i relaksacyjnych. Wielu z nich można nauczyć się samodzielnie, aby zapewnić sobie chwilę odprężenia. Odpoczynek będzie tym bardziej przyjemny jeśli relaksacyjne ćwiczenia domowe wykonamy w ogrodzie lub na balkonie.

Koronawirus – jak zorganizować czas dziecku? Nauka i zabawy dla dzieci

Zamknięte szkoły i przedszkola to ogromne wyzwanie dla rodziców, którzy muszą zapewnić swoim dzieciom całodobową opiekę. Tym bardziej, że przymusowa izolacja może powodować rozdrażnienie nie tylko u dorosłych, ale także dzieci, które również musiały całkowicie zmienić swój dotychczasowy sposób funkcjonowania. Aby dom mógł stać się jednocześnie miejscem do pracy, nauki oraz wypoczynku konieczna jest odpowiednia organizacja dnia i samodyscyplina. Nie pozwalaj sobie na chodzenie cały dzień w piżamie. Ustalcie wspólnie, że wszyscy domownicy rano normalnie się ubierają i zabierają za swoje obowiązki. Dzieci powinny mieć jasno postawione granice. To zrozumiałe, że w związku z trybem nauki on-line mogą potrzebować wsparcia ze strony rodzica, nie powinny go jednak wymagać przez cały czas. Zachęć dziecko, aby zapisywało problemy, w których niezbędne jest rodzicielskie wsparcie i prosiło o pomoc dopiero, kiedy uzbiera się kilka spraw. Popołudnie to czas na odpoczynek i rozrywkę. Zabawy dla dzieci w okresie kwarantanny mogą polegać na wspólnym czytaniu, malowaniu czy graniu, świetnym pomysłem będą też wszelkie pomysły na zabawy ruchowe. Już nawet maluchy warto też włączyć w pełnienie obowiązków domowych. Tym bardziej, że na przykład wspólne gotowanie to świetna okazja do zabawy dla dzieci, podczas której mogą one nabyć także kilka przydatnych umiejętności.

Koronawirus a związki. Izolacja społeczna i jej skutki

Przymusowa izolacja i odosobnienie związane z pandemią koronawirusa to także prawdziwy test dla par. Początkowo może się wydawać, że konieczność pozostania razem w domu to wspaniały moment, aby wreszcie znaleźć dla siebie nieco więcej czasu. Niestety w wielu związkach szybko pojawiają się kłótnie. Jak przetrwać kwarantannę w dobrych relacjach z drugą połówką?

Izolacja społeczna zmusza do przebywania pod jednym dachem przez wiele godzin. Nie każdy z partnerów musi mieć jednak ochotę, aby wszystkie popołudnia i wieczory spędzać zawsze we dwoje. Jasno komunikujcie swoje potrzeby i szanujcie je nawzajem. Jeśli jedna ze stron potrzebuje czasu tylko dla siebie, druga powinna jej na to pozwolić. Pomyślcie również o tym, co możecie robić wspólnie. Może to czas, aby jeszcze lepiej poznać siebie nawzajem, posłuchać wspólnie swoich ulubionych płyt czy obejrzeć ukochane kreskówki z dzieciństwa. Aby kolejne dni nie wydawały sie tak monotonne, warto pomyśleć także o urozmaiceniach. Izolacja społeczna wcale nie uniemożliwia randkowania. Ubierzcie się wieczorowo, zamówcie jedzenie i zasiądźcie do pięknie nakrytego stołu niczym w prawdziwej restauracji. Lub zapalcie świece i spróbujcie wykonać sobie nawzajem masaż, kierując się wskazówkami dostępnymi on-line.

Kluczem do sukcesu może okazać się także szczera rozmowa. Warto dać sobie samemu czas na przepracowanie własnych emocji, które powodują lęk i odosobnienie, ale także porozmawiać o nich z partnerem. Ukrywając swoje emocje, tracimy szansę na uzyskanie wsparcia i zrozumienia ze strony drugiej osoby. Co więcej, tłumione emocje powracają często ze zdwojoną siłą i mogą skutkować niekontrolowanymi napadami złości. Opowiedzcie sobie o własnych emocjach i obawach. Czasem wystarczy się wypłakać albo przytulić, żeby znów poczuć się bezpiecznie. Spróbujcie się też razem śmiać. Dobra komedia, stand-up, czy nawet przeglądanie internetowych memów na temat koronawirusa potrafą skutecznie poprawić nastrój i sprawiają, że nawet izolacja społeczna potrafi być mniej uciążliwa.

Koronawirus a samotność

Szereg obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa niesie ze sobą konieczność zmiany prowadzonego dotychczas stylu życia. Spotkania ze znajomymi, wypady za miasto, zakupy w galerii czy wyjścia do teatru i kina to popularne sposoby spędzania wolnego czasu, dzięki którym samotność staje się mniej uciążliwa. Jak spożytkować zyskane godziny i czuć się z nimi komfortowo?

Jeśli przymusowa izolacja uniemożliwia Ci realizowanie dotychczasowych pasji, spróbuj poszukać nowych. W trakcie trwającej pandemii możesz rozwinąć swoje zdolności artystyczne np. podczas nauki szycia czy robienia na drutach lub malując swój pierwszy własnoręczny obraz na podstawie gotowego płótna ze wzorem. To również dobry moment, aby podszkolić kulinarne umiejętności lub nadrobić zaległości filmowe czy literackie.

Odosobnienie spowodowane koniecznością pozostania w domu nie powinno stać się przyczyną urwania kontaktu z bliskimi. Rozmowy z rodziną lub przyjaciółmi to wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu. Możecie kontaktować się telefonicznie lub za pośrednictwem wideorozmowy, co jeszcze bardziej przypomina prawdziwe spotkanie. Dobrym pomysłem na wspólną rozrywkę są rownież gry komputerowe, a także popularne planszówki dostępne on-line.

Pamiętajmy, że narodowa kwarantanna i związana z nią konieczność pozostania w domach to tylko przymusowe okresowe odosobnienie od ludzi. Za jakiś czas wszystko wróci do normy. Nie warto więc poddawać sie marazmowi i frustracji, ale spróbować poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Póki co, nie możemy jeszcze opuszczać swoich czterech ścian, ale możemy spróbować wykorzystać ten czas w sposob, który przyniesie jak najwięcej korzyści.

złe samopoczuciejak poprawić humorsposoby na poprawę humorukoronawirus ochronakoronawirus objawy