astaksantyna źródła

Astaksantyna – działanie, źródła, korzyści ze spożycia. Dlaczego warto włączyć do diety produkty w nią bogate?

,

astaksantyna źródła

Astaksantyna – co to jest?

Astaksantyna należy do keto-karotenoidów – jest metabolitem zeaksantyny oraz kantaksantyny. Rozpuszcza się w tłuszczach. Najwięcej jej znajdziemy w algach typu Haematococcus pluvalis, a w dalszej kolejności w drożdżach Xanthophyllomyces dendrorhous). W przypadku glonów, produkują ją w sytuacji stresu wywołanego brakiem substancji odżywczych.

Astaksantyna pełni różnorodne funkcje w organizmie. Jako silny antyoksydant jest niezwykle skuteczna w walce z wolnymi rodnikami powodującymi stres oksydacyjny komórek.

Przeciwutleniacz

Temu związkowi chemicznemu przypisuje się wiele korzyści zdrowotnych. Spośród nich na przód wybija się działanie antyoksydacyjne. Astaksantyna wykazuje silne działanie przeciwrodnikowe, jest nawet skuteczniejsza niż witamina E. W niektórych badaniach, jak się okazało, bywała skuteczna m.in. u osób palących papierosy oraz otyłych – w dwóch grupach narażonych szczególnie na występowanie stresu oksydacyjnego.

Policzono, że astaksantyna jest silniejsza nie tylko od tokoferolu, ale i katechin pozyskiwanych z zielonej herbaty, koenzymu Q10, resweratrolu oraz witaminy C.

Anty-nowotwór

Choć nie ma czegoś takiego, jak leczenie raka dietą, ma ona ogromne znaczenie dla powodzenia prowadzonej klinicznie kuracji. Jadłospis osoby poddającej się leczeniu nowotworowemu powinno opierać się na produktach bogatych w antyutleniacze, a do takich z pewnością należy astaksantyna. Przeciwdziałanie wolnym rodnikom nie tylko zmniejsza stan zapalny organizmu, ale również go wzmacnia w walce z chorobą.

Badania in vitro na ludzkich limfocytach wykazały zwiększenie przez astaksantynę produkcji immunoglobulin w odpowiedzi na bodźce zależne od komórek T, co przyczynia się do aktywacji układu odpornościowego w walce z wywołanymi przez promienie UV nowotwory skóry. Związek ten może wzmacniać odpowiedź immunologiczną i potencjalnie wywierać działanie przeciwnowotworowe.

Działanie dla skóry

Wykazano w badaniach klinicznych potencjalne korzyści zdrowotne dla skóry polegające na hamowaniu jej homeostazy, ochronie przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych, przeciwdziałaniu stanowi zapalnemu oraz działaniu przeciwutleniającemu.

Wystawianie skóry na działanie promieni UV powoduje uszkodzenia jej DNA. Z tego względu tak istotne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych codziennie. Naprawa uszkodzonego przez promienie DNA nader często przebiega z błędami i z tego m.in. wynikają choroby skóry, w tym mutacje onkogenne. Astaksantyna może znacząco wpływać na proces naprawy tych błędów, czym potencjalnie przeciwdziała występowaniu stanów zapalnych lub przyspiesza leczenie i regenerację.

astaksantyna działanie

Astaksantyna dobra dla serca

Wysokie ciśnienie krwi pojawia się wtedy, gdy naczynia krwionośne nie są w stanie nadążyć za tempem, w jakim serce pompuje krew.

Istnieją doświadczenia na gryzoniach, w których wykazano, że podawanie astaksantyny wywołało obniżenie ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Astaksantyna spowodowała znaczące zmniejszenie odpowiedzi kurczliwych preparatów aorty na agonistę receptora α-adrenergicznego, fenylefrynę, co sugeruje, że astaksantyna może obniżać ciśnienie tętnicze poprzez łagodzenie szlaku współczulnego, szczególnie poprzez receptor α-adrenergiczny.

Długotrwałe nadciśnienie tętnicze jest częstą przyczyną zawału serca i udaru mózgu. Potencjalne zdolności astaksantyny do obniżania go mogą sprawić, że uzna się ją za wartościową w niwelowaniu ryzyka występowania tych stanów.

Astaksantyna – właściwości dla oczu

Karotenoidy są bardzo korzystne dla zdrowia oczu. Podobnie jak luteina, astaksantyna zmniejsza działanie stresu oksydacyjnego, zapobiega zmęczeniu oraz spowalnia objawy starzenia się oczu. Wspomaga również przepływ krwi do tkanek oka.

Astaksantyna – źródła

Ten barwnik karotenoidowy w diecie najłatwiej czerpać z niektórych ryb i owoców morza. Chociaż karotenoidy syntetyzowane są wyłącznie przez rośliny i organizmy jednokomórkowe, ryby i owoce morza spożywają pokarm bogaty w ten związek, przez co same stają się jego bogatym źródłem. Choć ciężko byłoby znaleźć algi i drożdże, które są pierwotnym źródłem astaksantyny, można się w swojej diecie opierać na produktach spotykanych w sklepach:

  • Å‚ososiu (szczególnie pacyficznym, jednak hodowlany również jÄ… zawiera)
  • pstrÄ…gu tÄ™czowym
  • krewetkach
  • rakach
  • krylu.

W przypadku braku dostępu do tych produktów, można również wesprzeć się suplementami diety. Ich zaletą jest fakt, że dobrej jakości produkty farmaceutyczne są oczyszczone ze szkodliwych substancji i metali ciężkich, takich jak rtęć.

Astaksantyna – przeciwwskazania

Chociaż jest to substancja naturalna i niezwykle korzystna dla zdrowia, pojawiają się głosy i badania wskazujące na pewne przeciwwskazania w przyjmowaniu suplementów zawierających astaksantynę. Tak, jak w przypadku wszystkich silnych substancji chemicznych, do suplementów z astaksantyną ostrożnie powinny podejść osoby przewlekle przyjmujące niektóre leki, np. leczące się na nadciśnienie, cukrzycę czy z chorobami autoimmunologicznymi oraz biorące leki wpływające na krzepliwość krwi. W takich przypadkach najlepiej przed rozpoczęciem suplementacji skonsultować się z lekarzem.

Astaksantynę można znaleźć w takich suplementach jak: