jak odbudować florę bakteryjną po antybiotyku

Jak odbudować florę bakteryjną po antybiotyku?

, ,

jak odbudować florę bakteryjną po antybiotyku

Odbudowa zdrowej mikroflory jelitowej po zażyciu antybiotyków polega na promowaniu wzrostu pożytecznych bakterii i przywróceniu równowagi ekosystemu drobnoustrojów w przewodzie pokarmowym. Antybiotyki zaburzają naturalną równowagę bakterii jelitowych, dlatego ważne jest, aby wdrożyć odpowiednie kroki już od samego początku stosowania terapii.

Probiotyki to żywe pożyteczne bakterie, które można przyjmować w formie suplementów diety, leków oraz żywności. Pomagają one w uzupełnieniu i przywróceniu mikroflory jelitowej. Zaleca się, aby w miarę możliwości wybrać probiotyk o szerokim spektrum oporności na antybiotyki lub takiego, który zawiera więcej niż jeden szczep bakterii lub dobroczynnych drożdżaków.

Jak odbudować mikroflorę jelitową za pomocą diety?

Prebiotyki to włókna służące jako pokarm dla pożytecznych bakterii jelitowych. Można je znaleźć w żywności, np. produktach pełnoziarnistych lub razem z probiotykami farmaceutycznymi – noszą wtedy nazwę symbiotyku (jako symbiozy probiotyku i prebiotyku, np. Multilac). Do pokarmów bogatych w prebiotyki należą czosnek, szparagi, banany czy cebula. Spożywając prebiotyki odżywiamy nasze dobroczynne bakterie i pomagamy w ich wzroście oraz kolonizacji.

Dieta bogata w błonnik wspomaga rozwój różnorodności w mikroflorze jelitowej. Do diety warto również włączyć jak najbardziej nieprzetworzone owoce i warzywa oraz rośliny strączkowe.

Spożywanie fermentowanych pokarmów, zarówno mlecznych, jak i warzyw, pomaga przywrócić zdrowie i równowagę dobroczynnych bakterii jelitowych. Mogą to być jogurty z bakteriami probiotycznymi i kefiry oraz kiszone ogórki, buraki czy inne warzywa.

Ograniczenie spożycia słodzonych i wysoko przetworzonych pokarmów jest istotne w odbudowywaniu mikroflory jelitowej, ponieważ tego typu żywność może negatywnie wpływać na ogólny stan jelit i wzmagać stan zapalny.

W diecie poantybiotykowej bardzo ważne jest właściwe nawodnienie. Picie dużej ilości wody, dopasowanej do naszego stanu zdrowia, wieku i wagi, wspomaga pasaż jelitowy, naturalne oczyszczanie oraz trawienie błonnika.

Co jest istotne w odbudowie mikroflory jelitowej?

Na zdrowie jelit duży wpływ ma brak snu i przewlekły stres. Odpowiednia ilość odpoczynku sennego wspomaga funkcjonowanie całego organizmu, a stosowanie technik radzenia sobie ze stresem jest ważne z uwagi na walkę ze stanem zapalnym.

Jeżeli czujemy się na siłach, warto wdrożyć lekką aktywność fizyczną, np. spacery czy nordic walking. Powolne zwiększanie swojej wydolności, jeśli nie występują ku temu przeciwwskazania, pomoże odbudować dobrą formę organizmu po antybiotykoterapii.