depresja poporodowa u mężczyzn

Depresja poporodowa u mężczyzn. Czym jest i jak leczyć?

,

Depresja poporodowa kojarzy się najczęściej z kobietą, która nie czuje spełnienia w macierzyństwie. Środowisko lekarskie coraz częściej podejmuje ten temat, jednak wciąż przez wiele położnych lub członków rodziny pomijany. Czym jednak jest depresja poporodowa u mężczyzn, jak się objawia i jak można pomóc w niej swojemu partnerowi?

Depresja poporodowa u mężczyzn

Choroba kliniczna, której podłoża jeszcze nie poznano tak dobrze, jak w przypadku kobiet, jest coraz częściej dostrzeganym zjawiskiem. Statystyki opublikowane w 2010 roku w Journal of the American Medical Association (1) wskazują, że na ojcowską depresję poporodową cierpi co dziesiąty mężczyzna, któremu w okresie ostatnich piętnastu miesięcy urodziło się dziecko. Jej skutki korelują z tymi występującymi w przypadku depresji poporodowej u kobiet. Wliczają się do nich konflikty w rodzinie, w której choroba występuje, poczucie bezsilności, smutku, nadmiernej opieki w stosunku do dziecka. Przez długi czas nie była właściwie zdiagnozowana ze względu na to, że dostępne kwestionariusze i techniki rozpoznawania dopasowane były do kobiet. Wskazuje się również, że ojcowska depresja poporodowa występuje częściej w związkach, w których kobieta również na nią cierpi.

Przyczyny

Do niedawna w ogóle nie brano pod uwagę możliwości występowania depresji poporodowej u mężczyzn. Łączono ją bowiem ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi u matek po porodzie, a także w ich subiektywnym poczuciu niespełnienia. 

W badaniach przeprowadzonych w 2017 dowiedziono, że zmiany hormonalne po przyjściu na świat potomka zachodzą również u mężczyzn (2). Obniżony poziom testosteronu miał wpływ na występowanie objawów ojcowskiej depresji poporodowej. Jednocześnie, w parach, w których występował zawyżony poziom testosteronu, kobiety zgłaszały mniejszą satysfakcję z życia w tym związku, zachowania agresywne ze strony partnerów i niechęć do przebywania w domu.

Można zatem wywnioskować, że nagłe zmiany hormonalne występujące u młodych ojców mają faktyczny wpływ na pojawienie się objawów depresji poporodowej u mężczyzn i na życie rodzinne. 

ojcowska depresja poporodowa

Depresja poporodowa u mężczyzn: leczenie

Podobnie jak w przypadku kobiet, pierwszym i najważniejszym krokiem w leczeniu męskiej depresji poporodowej jest właściwe zdiagnozowanie pierwszych sygnałów, które daje choroba. Wychowanie dziecka, szczególnie pierwszego, znacząco zmienia tryb życia pary, która się na nie decyduje. Brakuje czasu dla siebie, dla przyjaciół i reszty rodziny, zmienia się także profil wydatków, gdzie rodzice i ich potrzeby spadają nagle na sam koniec. Zmęczenie i pewnego rodzaju frustracja są normalne, jednak jeśli mają wpływ na zachowanie i to, jak odbierany jest świat dookoła, należy zacząć szukać przyczyny.

Mężczyzna podejrzewający u siebie depresję poporodową powinien zgłosić się do terapeuty lub psychologa w celu uzyskania porady. Specjalista może zalecić terapię, która będzie miała na celu prawidłową diagnozę i wprowadzenie technik radzenia sobie ze stresem. Za najbardziej skuteczne terapie uważa się interpersonalną, która skupia się na komunikowaniu swoich problemów z innymi, a także poznawczo-behawioralną, w której chory poznaje genezę swoich wzorców zachowań.

Leczenie farmakologiczne ojcowskiej depresji poporodowej

Leczenie farmaceutycznymi lekami antydepresyjnymi może być przypisane wyłącznie przez lekarza. Dlatego, jeśli psychoterapeuta widzi, że terapia nie przynosi spodziewanych efektów, może skierować chorego do psychiatry. Obecnie jednak uważa się, że nienaturalnie indukowane zmiany hormonalne mogą wywoływać zbyt wysoki poziom testosteronu, a to, podobnie jak w badaniach z 2017 roku, skutkować napięciami rodzinnymi i zachowaniami agresywnymi. Dlatego wielu psychiatrów specjalizujących się w ojcowskiej depresji jest zdania, że lepiej postawić na tradycyjną terapię z udziałem specjalisty.

naturalne antydepresantytabletki z dziurawcadepresja poporodowa objawydepresanum tabletki pascoe neurapas balance