ochrona przed prostowaniem

Codzienne zabiegi z użyciem wysokiej temperatury powinny być przeprowadzane z głową. W przeciwnym razie mogą nam przysporzyć wielu problemów z włosami. Zamiast obawiać się stosowania suszarki czy prostownicy, lepiej sprawdzić w jaki sposób z nich właściwie korzystać. Ochrona włosów przed wysoką temperaturą to także odpowiednie kosmetyki termoochronne. Ich stosowanie zabezpiecza włosy przed uszkodzeniami i przesuszeniem, z którymi borykamy się często po wakacjach.

Proste i zdrowe – ochrona włosów przed prostowaniem

Prostownica to jedno z najpopularniejszych urządzeń wykorzystywanych do stylizacji włosów. Wiele pań nie wyobraża sobie bez niej przygotowania fryzury na ważne wyjście, a najchętniej korzystałoby z prostowania na co dzień. Panuje jednak przekonanie, że częste prostowanie włosów niszczy je. Czy to prawda? Prostowanie włosów każdego dnia nie jest zalecane. Jednak nawet robienie tego codziennie, może okazać się mniej szkodliwe niż sporadyczne prostowanie włosów w nieumiejętny sposób. Zanim chwycimy za prostownicę, należy więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Nie używaj prostownicy do włosów, które są jeszcze wilgotne. W ten sposób bardzo łatwo naruszyć ich strukturę.

Niezależnie od posiadanego rodzaju płytek czy funkcji dodatkowych, każda prostownica, która nie jest przeznaczona do włosów wilgotnych, będzie niszczyć mokre kosmyki. Ta zasada tyczy się nie tylko włosów wilgotnych po umyciu, ale także spryskanych produktami do termoochrony.

  • Nie prostuj włosów kilka razy w tym samym miejscu.

Prostownicę należy gładko przesuwać po kolejnych pasmach włosów, unikając przegrzewania pojedynczych miejsc.

  • Nie ustawiaj najwyższej możliwej temperatury, jeśli nie jest to konieczne.

Włosy cienkie czy zniszczone lepiej prostować przy użyciu niższych temperatur. Aby wyprostować włosy normalne nie trzeba rozgrzewać urządzenia aż do 200 stopni Celsjusza, wystarczy 170.

Ochrona włosów przed prostowaniem rozpoczyna się już w momencie ich przygotowania do zabiegu. Włosy powinny być dokładnie osuszone i rozczesane. Nie aplikujemy na nie żadnych produktów do stylizacji takich jak np. lakier do włosów, a jedynie preparaty chroniące przed działaniem wysokiej temperatury. Kiedy już się wchłoną, można rozpocząć prostowanie. Dzielimy włosy na pasma, a prostownicę płynnym ruchem przesuwamy od nasady w kierunku końcówek. Dopiero teraz efekt możemy utrwalić lakierem.

Ochrona włosów przed suszarką. Szybka stylizacja na co dzień

Podczas mycia głowy pośpiech jest zdecydowanie złym doradcą. Po pierwsze dlatego, że zwykle zbyt krótko trzymamy wtedy na włosach odżywkę. Po drugie, gdyż suszymy je w najwyższej możliwej temperaturze. To błąd. Aby nie niszczyć włosów w trakcie suszenia, zdecydowanie lepiej korzystać ze środkowego poziomu temperatury. Ostatnim etapem powinien być już tylko chłodny nawiew, który podomyka rozszerzone wysoką temperaturą łuski włosów. Suszenie włosów należy rozpocząć od owinięcia ich ręcznikiem, który wchłonie nadmiar wilgoci. Jeśli mamy taką możliwość, warto pozwolić włosom samodzielnie podeschnąć. Jeśli nie, dobrze odczekać chociaż kilka minut. Następnie kierujemy suszarkę od nasady w kierunku końcówek. Chcąc dodać włosom objętości, warto przetestować suszenie włosów z głową w dół. To rozwiązanie jest szczególnie zalecane właścicielkom kręconych włosów. W trakcie suszenia staramy się nie przegrzewać jednego miejsca, ale co chwilę zmieniać ułożenie suszarki. Istotny jest także wybór samego urządzenia. Równomierne rozprowadzanie ciepła ułatwiają modele z powłoką ceramiczną. Z kolei do włosów, które mają skłonności do elektryzowania się sprawdzi się suszarka z funkcją jonizacji. Dzięki jej zastosowaniu wytworzone zostają jony ujemne, których działanie neutralizuje dodatnie ładunki znajdujące się na włosach. W efekcie znacznie łatwiej je wygładzić i ułożyć. Przed suszeniem nie można też zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji, stosując odżywki lub maski. Regenerację włosów i ich atrakcyjny wygląd wspomagają kosmetyki termoochronne nakładane bezpośrednio przed suszeniem. Nie należy ich spłukiwać.

Kosmetyki termoochronne – jakie wybrać?

Wpływ gorącego powietrza suszarki na mokre włosy gwałtownie przyspiesza parowanie wody, co jednak nie jest obojętne dla ich kondycji. Działanie prostownicy może niszczyć wewnętrzna warstwę włosa, która zostaje odsłonięta, kiedy pod wpływem ciepła rozszerzają się łuski włosa. Nie oznacza to jednak, że należy z tych zabiegów rezygnować. Ochrona włosów przed wysoką temperaturą jest możliwa dzięki stosowaniu odpowiednich preparatów. Kosmetyki termoochronne zawierają substancje, które równomiernie rozprowadzone na powierzchni włosów tworzą na nich specjalny film minimalizujący ryzyko uszkodzeń. Należą do nich przede wszystkim silikony. Ponadto działanie termoaktywne wykazują też naturalne oleje. Ich zastosowanie będzie świetnym uzupełnieniem profesjonalnych preparatów, ale nie powinno stanowić dla nich zastępstwa. Preparaty i kosmetyki do włosów chroniące przed wysoką temperaturą często zawierają w składzie alkohol. Nie należy ich stosować regularnie, ale mogą się przydać w awaryjnych sytuacjach. Kosmetyki z alkoholem sprawdzają się wtedy, gdy nie mamy czasu i chcemy wyprostować lub wysuszyć włosy bezpośrednio po nałożeniu produktu. Kosmetyki termoochronne dostępne są zarówno w formie sprayu, jak i na przykład kremu. Lekki spray będzie dobrym wyborem dla włosów cienkich, a także jako środek zabezpieczający przed prostowaniem aplikowany na suche włosy. Gęsta konsystencja kremu najbardziej odpowiada włosom grubym o dużej średnicy. Rozprowadzenie produktu ułatwia przeczesanie ich grzebieniem.

Ochrona włosów przed wysoką temperaturą latem

Kosmetyki termoochronne znajdują zastosowanie nie tylko w ramach zabiegów takich jak prostowanie czy suszenie włosów. Ochrona włosów przed wysoką temperaturą nabiera znaczenia także latem, kiedy ich kondycji zagraża promieniowanie słoneczne. W sprzedaży dostępne są specjalne kosmetyki przeciwsłoneczne do włosów, spośród których warto wybrać te wyposażone w filtry chroniące zarówno przed promieniowaniem UVB jak i UVA. Jest to szczególnie istotne w przypadku jasnych włosów, dla których działanie słońca jest najbardziej niebezpieczne. Podobnie jak w przypadku preparatów do opalania nakładanych na ciało, aplikację mgiełek z filtrami UV do włosów należy powtarzać po każdym wyjściu z wody. Ich stosowanie powinna też uzupełniać odpowiednia pielęgnacja. W okresie letnim doskonale sprawdzą się maski oraz odżywki nawilżające, a także dopasowane do rodzaju włosów oleje. Ich działanie nie tylko odżywia kosmyki, ale także stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. To dobry moment, aby do zabiegów domowej pielęgnacji włączyć olejowanie włosów.

Przebywając na plaży czy w górach w godzinach intensywnego promieniowania powinno się stosować nakrycia głowy. To ważne, aby zabezpieczyć organizm przed przegrzaniem czy udarem słonecznym, ale także korzystne dla naszych włosów. Latem warto również w szczególny sposób skupić się na poprawnym przeprowadzaniu zabiegów stylizacyjnych. Włosy, które na co dzień mają kontakt z wysoką temperaturą na zewnątrz, są bardziej podatne na zniszczenia w trakcie obróbki cieplnej.

Fryzura po lecie często nie wygląda najlepiej, a włosy wymagają dogłębnej regeneracji. Są przesuszone, łamliwe, tracą kolor i blask. Odpowiednia pielęgnacja może jednak pomóc uniknąć niekorzystnych zmian i zachować włosy w doskonałej kondycji nawet po lecie.

kosmetyki do stylizacji włosówlakier do stylizacji włosówpielęgnacja włosówodżywki do włosówregeneruj serum regeneracyjne do włosów