Pielęgnacja piersi w okresie laktacji

Pielęgnacja piersi w okresie laktacji – na co zwrócić uwagę?

,

Utrata jędrności i sprężystości piersi to jedna z obaw, która towarzyszy karmiącym mamom. Ale podczas laktacji pojawia się również wiele innych dolegliwości charakterystycznych dla tego okresu. Suche brodawki, podrażnione i poranione sutki – jak sobie z nimi poradzić? Na czym powinna polegać odpowiednia pielęgnacja piersi podczas karmienia?

Pielęgnacja piersi – higiena w okresie karmienia

Mogłoby się wydawać, że w związku z karmieniem dziecka piersią, należy częściej myć okolice brodawek i sutków. Nie jest to jednak prawdą. Aby utrzymać piersi w czystości, wcale nie trzeba, a nawet nie należy myć ich przed każdym karmieniem. Warto za to zrezygnować z używania mydła, które nadmiernie wysusza skórę. Przesadne dbanie o piersi w okresie laktacji może niepotrzebnie pozbawić je naturalnego nawilżenia i natłuszczenia. Bezpieczeństwo i ochronę zapewniają w tym czasie olejki produkowane prze gruczoły rozmieszczone w okolicy sutków.

Suche brodawki – jak je nawilżyć?

Poranione sutki podczas karmienia oraz suche brodawki potrzebują odpowiedniego nawilżenia oraz regeneracji. Potrzebną pomoc mogą zapewnić kosmetyki dedykowane kobietom w okresie karmienia: kremy, olejki i maści. Jaki krem do pielęgnacji brodawek sutkowych warto wybrać? Jego skład powinien być oparty na naturalnych składnikach. Lanolina świetnie nawilża skórę, a jednocześnie ułatwia gojenie się ran. Krem do pielęgnacji brodawek sutkowych często zawiera także masło Shea czy oleje roślinne. Poranione sutki i suche brodawki można też posmarować pokarmem, wsmarowując odrobinę mleka przed i po karmieniu. Świeże mleko przyspiesza proces regeneracji. Krem do pielęgnacji brodawek sutkowych przeznaczony dla kobiet w okresie laktacji jest bezpieczny także dla dziecka. Nie trzeba zmywać go ze skóry przed karmieniem. Warto jednak zachować pewien odstęp czasu pomiędzy aplikacją preparatu, a przystawieniem dziecka do piersi.

Ujędrnianie biustu podczas karmienia

Dbanie o piersi w okresie karmienia wymaga zakupienia odpowiedniego biustonosza. Najczęściej kobieta nosi go nie tylko w dzień, ale i w nocy, w związku z czym warto wybrać oddychający i przyjemny w dotyku materiał dobrej jakości. Kluczowy jest także dobór odpowiedniego rozmiaru. Marszczące się i odstające miseczki oznaczają zbyt duży biustonosz. Złączenie miseczek powinno przywierać do mostka, a wypełniające miseczki piersi nie mogą wysuwać się poza ich brzegi. Odpowiednio dobrane paski to takie, które zsuwają się z ramion, ale też nie uwieraja. Dopasowany obwód zapewnia stabilne ułożenie biustonosza.

Ujędrnianie biustu podczas karmienia odbywa się także w trakcie ćwiczeń fizycznych. To prawda, że piersi nie są zbudowane z mięśni, które można by wyćwiczyć, ale w większości składają się z tkanki tłuszczowej. Jednak ćwiczenia na mięśnie piersiowe potrafią sprawić, że piersi stają się bardziej uniesione. Na biust pozytywnie wpływają pompki, ćwiczenia z hantelkami oraz pływanie w stylu klasycznym. Warto też wzmocnić mięśnie pleców, aby zachowując prawidłową postawę, lepiej eksponować biust. O elastyczność skóry na biuście można zadbać również w trakcie codziennego prysznica, traktując je naprzemiennie ciepłą i zimną wodą.

Dbanie o piersi we właściwy sposób pomoże zminimalizować dyskomfort, który wielu kobietom towarzyszy w okresie laktacji. Podrażnione sutki czy bolesność piersi bywa częstym efektem niewłaściwej techniki karmienia, co mija wraz z nabraniem przez młodą mamę wprawy. Jeśli jednak dolegliwości nie ustępują, a nawet nasilają się, należy skonsultować się z położną lub zasięgnąć porady doradcy laktacyjnego czy lekarza.

akcesoria do karmienia piersiąmulti mam balsam na brodawkimaść na brodawkimaść na podrażnione sutkimulti mam kompresy