domowe sposoby na katar

Katar – po co i jak leczyć?

,

Zimą często padamy ofiarą infekcji górnych dróg oddechowych. Jednym z najbardziej uciążliwych objawów jest katar, który wiąże się z zablokowaniem zatok przynosowych, utrudnionym oddychaniem i cieknącą z nosa wydzieliną. Wbrew obiegowej opinii, że „leczony trwa tydzień, a nieleczony – 7 dni”, z katarem lepiej rozprawić się szybciej niż później. Dlaczego?

Skąd bierze się katar?

Jest to schorzenie typowo wirusowe, które łatwo się rozprzestrzenia, szczególnie u dzieci. Wnętrze nosa wyściełane jest błoną śluzową, która pełni funkcje bardzo istotne dla organizmu. Wytwarza ona śluz, który nie tylko ma za zadanie zatrzymywać bakterie i wirusy przed dostaniem się do organizmu, ale również ogrzewa wdychane powietrze. Skąd bierze się katar u całkowicie zdrowych osób? Jeżeli naczynia krwionośne w śluzówce się rozszerzają, funkcje błony śluzowej są zakłócone, przez co nie można wydalić śluzu. Z początku nieszkodliwy wodnisty katar może przeobrazić się w poważniejsze schorzenie. Zatoki przynosowe się blokują, umożliwiając rozwój bakteriom i, w efekcie, chorobom takim jak zapalenie zatok, zapalenie gardła oraz zapalenie ucha. Jednoczesny katar i kaszel skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie w życiu prywatnym i zawodowym.
preparaty na katar

Jak leczyć katar?

W przypadku pierwszych objawów kataru można wspomagać się naturalnie. Naszym celem powinno być jak najszybsze przywrócenie drożności drogom przynosowym tak, aby wirusową wydzielinę bez kłopotu i w całości wydalić. Pierwszym krokiem niech będzie zwiększenie ilości spożywanej wody. Wydzielina będzie rozrzedzona, co ułatwi wydostanie jej z zatok.

Pomocne w tym przypadku mogą również okazać się olejki eteryczne. Olejki: sosnowy, eukaliptusowy i miętowy to najczęściej stosowane podczas kąpieli oraz inhalacji naturalne substancje do walki z katarem.

Jednym z najskuteczniejszych i najtańszych domowych sposobów na katar jest czosnek. Zawarte w nim związki siarki mają dobroczynny wpływ na układ naczyniowy, oddechowy oraz pobudzają organizm do produkcji leukocytów – składników krwi, które są kluczowe w zwalczaniu sezonowych infekcji. Specyficzny zapach czosnku wpływa również na błonę śluzową, obkurczając ją, dzięki czemu katar szybko może być usunięty z zatok.

Jeżeli ziołowe sposoby nie wystarczą lub z jakiegoś powodu nie możemy ich stosować, warto mieć przy sobie spray z roztworem soli morskiej. Tego typu preparaty zawierają naturalne związki organiczne, dlatego mogą być stosowane kilkukrotnie. Sól fizjologiczna rozpuszcza gęstą wydzielinę, dzięki czemu może ona sama zacząć wydobywać się z zatok.

Leki i wyroby medyczne z zawartością kwasu hialuronowego skutecznie pomagają zwalczyć uczucie dyskomfortu związane z suchością błony śluzowej. Dzięki właściwemu nawilżeniu, wewnętrzne ściany nosa nie ulegają podrażnieniom, a to znacznie utrudnia dalszy rozwój infekcji.

Na rynku dostępne są inne formy leków, np. tabletki i krople na katar. Zawierają one substancje lecznicze, takie jak oksymetazolina, ksylometazolina i tetryzolina. Ich stosowanie przyspiesza obkurczenie śluzówki, przez co ulga jest szybciej odczuwalna.

Katar u dziecka

Katar, chociaż uciążliwy dla każdego, szczególnie daje się we znaki dzieciom oraz ich rodzicom. Najmłodszym trudno wytłumaczyć, jak ważna jest właściwa higiena nosa, mycie rąk i spokojne inhalowanie olejkami. Katar u dziecka często nie pozwala na spokojny sen ani swobodną zabawę. Jakie więc sposoby na katar dla dzieci mają do wyboru mama i tata?

Roztwór soli fizjologicznej można podawać w formie ampułek do inhalacji w nebulizatorze. Do pojemniczka wlewa się płyn, który następnie jest podgrzewany i odprowadzany rurką do maski. Nebulizatory mają zabawne kształty i kolory, dlatego dzieci chętnie z nich korzystają. Inhalacje na katar są jednym z najczęstszych i najprostszych sposobów radzenia sobie z tą przykrą dolegliwością.

U małych dzieci, w tym niemowlaków, może być koniecznie odciąganie wydzieliny za pomocą tradycyjnej gruszki lub elektronicznego aspiratora. Powietrze w dziecięcym pokoju również trzeba nawilżać, aby nie dopuszczać do przesuszenia błony śluzowej.

Jeżeli u dziecka pojawi się żółty lub zielony katar zatokowy, jest to znak, że infekcja się rozwija i trzeba wybrać się do lekarza. Pediatra będzie mógł ocenić, czy mamy do czynienia z wirusami, czy z bakterią i zaleci odpowiednie leczenie.

U dzieci szczególnie ważna jest szybka reakcja na pierwsze objawy kataru. W placówkach edukacyjnych łatwo o zarażenie wirusem, a nieleczony nieżyt nosa może prowadzić do infekcji bakteryjnej. W takim przypadku lekarz może przepisać antybiotyk.

xylometazolin aerozolspray do nosaspray udrażniający nosizotoniczna woda morskanozoil spray