czy badanie hiv w ciąży jest obowiązkowe

Czy badanie HIV w ciąży jest obowiązkowe?

, , ,

czy badanie hiv w ciąży jest obowiązkowe

Badanie nosicielstwa wirusa HIV nie jest obowiązkowe, jednak Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca, aby się im w tym okresie poddać. Nosicielstwo wykryte wcześnie w ciąży umożliwia podjęcie przez ciężarną leczenia odpowiednimi lekami, a to ogranicza ryzyko przeniesienia wirusa na dziecko. Ponadto, po porodzie personel medyczny będzie przygotowany na przeprowadzenie badań u malucha i podanie mu leków. Ważnym aspektem jest również kwestia karmienia piersią przez matkę zarażoną. Jeśli mama jest nosicielką HIV, nie powinna karmić dziecka naturalnie, ponieważ zwiększa to ryzyko zarażenia dziecka.

Większość dzieci, które są nosicielami HIV zostało nimi jeszcze w życiu płodowym lub podczas karmienia piersią przez mamy nieświadome swojego zakażenia. Dzisiaj wczesna diagnostyka sprawia, że ryzyko to spada do 1%.

Wykrycie wirusa nie oznacza w dzisiejszych czasach wyroku śmierci. Medycyna dysponuje obecnie możliwością przeprowadzenie terapii antyretrowirusowej, która w Polsce dla osób chorych jest bezpłatna. Badacze nadal również pracują nad innymi metodami leczenia HIV, m.in. leczeniem komórkami macierzystymi. Wcześnie wykryte nosicielstwo daje największą szansę na długoletnie, normalne życie oraz możliwość poddania się innym terapiom w przyszłości.

Lekarz ma obowiązek zaoferować takie badanie, natomiast to do ciężarnej należy decyzja, czy się mu podda. Badanie powinno być wykonane dwa razy: do 10. tygodnia ciąży oraz między 33. a 37. tygodniem. Wynik ciężarna zawsze odbiera osobiście, nie ma możliwości odbioru wyniku online lub pocztą. Badanie dla ciężarnych, nawet nieubezpieczonych, jest bezpłatne. Nie trzeba być na czczo, można je wykonać o każdej porze dnia. Możliwy jest wynik fałszywie dodatni i wtedy próbkę wysyła się do laboratorium specjalizującego się w wykrywaniu zakażenia HIV, aby go potwierdzić. Ciężarna z potwierdzonym dodatnim wynikiem objęta jest dodatkową opieką w okresie ciąży, porodu i połogu. Otrzymuje leki, które hamują dalsza replikację wirusa, dzięki czemu chronią swoje nienarodzone dziecko przed zakażeniem.