skutki uboczne noszenia maseczek

Jak dbać o skórę pod maseczką ochronną, by uniknąć trądziku i przesuszenia?

,

Noszenie maseczek ochronnych w miejscach publicznych stało się normą, jednak dla skóry to wciąż duże wyzwanie. Tym bardziej podczas nadchodzących wiosennych i letnich miesięcy, kiedy rosnąca temperatura intensyfikuje proces pocenia się skóry pod maseczką i sprzyja namnażaniu się bakterii. Noszenie maseczki może prowadzić do tworzenia się lub nasilania zmian zapalnych, a także znacznie pogorszyć stan cery. Jak dbać o skórę pod maseczką ochronną, aby tego uniknąć?

Jak noszenie maseczki ochronnej wpływa na skórę

Maseczki ochronne zabezpieczają przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa i innych chorobotwórczych drobnoustrojów, nie pozostają jednak obojętne dla skóry. Skutki uboczne noszenia maseczek na co dzień to m.in. osłabienie warstwy hydrolipidowej, stany zapalne, wypryski, a także przesuszenie i podrażnienie skóry.

Podczas noszenia maseczki narażona na uszkodzenia staje się naturalna warstwa ochronna skóry złożona z wody i lipidów. W wyniku naruszenia płaszcza hydrolipidowego cera jest bardziej podatna na podrażnienia i może się przesuszać. Inny rodzaj zagrożenia stanowią wilgoć oraz wysoka temperatura pod maseczką, a także fakt, że obecność bariery fizycznej w postaci maski utrudnia skórze swobodne oddychanie. Gromadzące się zanieczyszczenia, w tym pot i sebum stanowią idealne warunki do namnażania się bakterii odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych, a w konsekwencji pojawianie się wyprysków na twarzy od maseczki. To zjawisko zyskało już swoją nazwę. Z maskne, czyli zmianami trądzikowymi powodowanymi noszeniem maseczki, zmaga się coraz więcej osób. Maseczka na twarzy to także źródło uszkodzeń o podłożu mechanicznym. Powstają w wyniku nacisku maseczki na skórę, a także jej przesuwania się podczas ruchu. Skutki uboczne noszenia maseczek mogą wystąpić niezależnie od posiadanego typu cery, zwykle jednak nasilają się w przypadku cery tłustej. O tym, jak noszenie maseczki ochronnej wpływa na skórę, decyduje również okres czasu, przez jaki usta i nos muszą pozostać zasłonięte, a także warunki, w jakich maska jest noszona. Wypryski na twarzy od maseczki najczęściej występują u osób, które zmuszone są zasłaniać usta przez wiele godzin np. w pracy, a także korzystają z masek ochronnych w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze, gdzie ich skóra silniej się poci.

Pielęgnacja twarzy pod maseczką ochronną

Wiemy już, jak noszenie maseczki ochronnej wpływa na skórę. Teraz warto zastanowić się, co z tym zrobić. Trudne warunki, z jakimi musi poradzić sobie nasza skóra, wymagają zastosowania odpowiednich kosmetyków. Wyzwania, jakie stoją przed właściwą pielęgnacją twarzy pod maseczką ochronną to przede wszystkim:

  • przywrócenie prawidłowego nawilżenia skóry
  • delikatne złuszczanie i dokładne oczyszczanie skóry
  • łagodzenie podrażnień i stanów zapalnych
  • walka z rozszerzonymi porami
  • zapobieganie występowaniu trądziku lub redukowanie jego objawów
  • regeneracja i odbudowa warstwy hydrolipidowej.

Co zrobić, aby stawić im czoła?

Jak dbać o cerę pod maseczką ochronną na co dzień?

  • Rozpocznij dzień od oczyszczenia twarzy delikatnym środkiem myjącym, aby pozbyć się nadmiaru sebum i innych zanieczyszczeń, które zgromadziły się w trakcie nocy. Przed nałożeniem maseczki zaaplikuj także krem, który będzie stanowił warstwę ochronną dla skóry. Jeśli masz cerę suchą wybierz kosmetyk o odżywczym działaniu i bogatszym składzie.
  • Pielęgnacja twarzy pod maseczką ochronną wymaga, aby swoje codzienne rytuały wzbogać o zabiegi wykonywane tuż po zdjęciu maski. Najpierw zdezynfekuj lub umyj ręce. Następnie ponownie oczyść skórę np. przy użyciu płynu micelarnego i nałóż krem. Jeśli nosisz maseczkę przez wiele godzin, możesz powtórzyć aplikację kremu kilkukrotnie w ciągu dnia.
  • Pij około 2 litry płynów dziennie. Prawidłowe nawodnienie organizmu jest równie ważne dla nawilżenia skóry, jak stosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych.
  • Wieczorem zadbaj o dokładne usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni skóry, stosując łagodne kosmetyki do oczyszczania twarzy. Staraj się robić to delikatnie i nie pocierać skóry, w szczególności w okolicy oczu, a także miejsc, które zakrywa maseczka takich jak okolice żuchwy i ust. Pamiętaj, że nawet woda zaburza naturalne pH skóry, co dodatkowo naraża ją na podrażnienia. Warto przywrócić je np. poprzez stosowanie toniku.

Co na skutki uboczne noszenia maseczek? Zabiegi pielęgnacyjne 1-2 razy w tygodniu

  • Wykonaj peeling twarzy, który pomoże skórze się zregenerować, a usuwając martwy naskórek wesprze jej procesy samoodnowy. Peeling pomaga ponadto pozbyć się zalegających na skórze zanieczyszczeń, lepiej ją nawilżyć i odżywić. Zrezygnuj jednak z drobinek ścierających, które mogłyby spowodować mechaniczne podrażnienia. Bezpieczniejszym wyborem będzie peeling enzymatyczny, który wystarczy nanieść na skórę, a po upływie określonego czasu zmyć wodą.
  • Nie tylko skóra twarzy, ale i ust może ulec wysuszeniu i podrażnieniu na skutek noszenia maseczki. Warto więc zaopatrzyć się w dobry balsam do ust na bazie substancji nawilżających i natłuszczających (np. Tisane balsam do ust o działaniu antybakteryjnym i wspierającym regenerację naskórka). Na bazie cukru i oliwy z oliwek połączonych w stosunku 1:1 można też przygotować domowy peeling do ust. Na popękane usta sprawdzi się miód, który warto nałożyć na usta na około 10 minut.
  • Przynajmniej raz w tygodniu zastosuj maseczkę do twarzy dopasowaną do potrzeb Twojej cery. Wnikając w głębsze warstwy skóry maska zintensyfikuje działanie stosowanych na co dzień kremów. Odpowiednio dobrana maseczka może także pomóc w odblokowaniu zapchanych porów skóry, a tym samym zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii, np. maseczka z zielonej glinki.

Jak dbać o cerę pod maseczką ochronną? Składniki kosmetyków

Pielęgnacja twarzy pod maseczką ochronną to nie tylko konkretne działania, ale także wybór kosmetyków z odpowiednim składem. Warto zadbać, aby znalazły się w nich substancje o działaniu:

  • Nawilżającym – np. aloes lub kwas hialuronowy, które dzięki swoim właściwościom higroskopijnym doskonale wiążą cząsteczki wody, dostarczając skórze nawilżenia.
  • Natłuszczającym – naturalne oleje chronią przed odparowaniem wody, a tym samym utratą nawilżenia. Do przesuszonej i narażonej na podrażnienia skóry sprawdzi się np. olej ze słodkich migdałów odpowiedni nawet dla cery wrażliwej lub olej jojoba o działaniu odżywiającym i wygładzającym.
  • Antyoksydacyjnym – obecność przeciwutleniaczy przeciwdziała uszkodzeniom na poziomie komórkowym i zabezpiecza skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Witaminy E i C wspomogą ochronę skóry, zadbają o jej prawidłową kondycję, a przy tym zadziałają odmładzająco.
  • Łagodzącym – ich obecność sprawdzi się w pielęgnacji skóry skłonnej do podrażnień oraz zredukuje skutki uboczne noszenia maseczek. Składniki, które przyspieszą gojenie się skóry i usprawnią jej naturalne procesy regeneracyjne to m.in.: alantoina, pantenol, bisabolol oraz masło shea.
  • Przeciwzapalnym – np. bogata w polifenole zielona herbata lub srebro. Na wypryski na twarzy od maseczki sprawdzi się m.in. kwas salicylowy, który często zawierają kosmetyki do cery trądzikowej. Nadmiar sebum i zanieczyszczenia gromadzące się na powierzchni skóry zatykają ujścia mieszków włosowych. Kwas salicylowy doskonale radzi sobie z odblokowywaniem porów skóry jednocześnie jej nie podrażniając. Działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, a także delikatne właściwości złuszczające posiada ponadto kwas azelainowy.

Zastanawiając się, jak dbać o skórę pod maseczką ochronną, warto także rozważyć całkowitą rezygnację z wykonywania makijażu. Kondycję skóry osłabiają przede wszystkim ciężkie podkłady i korektory, które dodatkowo utrudniają jej oddychanie i zapychają pory. Jeżeli jednak nie możesz obejść się bez makijażu, staraj się wybierać lekkie kremy BB oraz pudry mineralne. W ciepłe dni podkład może łatwo spłynąć, dlatego zabezpiecz go pudrem sypkim. Trwałość makijażu przedłuży również baza.

pielęgnacja skóry trądzikowejkosmetyki do oczyszczania twarzydermokosmetyki na trądziknajlepsze kosmetyki na trądziknawilżający krem do twarzy