nieprzyjemny zapach z ust

Nieprzyjemny zapach z ust: o czym może świadczyć?

,

Nieprzyjemny zapach z ust jest często przyczyną niepokoju odczuwanego w sytuacjach społecznych, np. podczas spotkań towarzyskich czy biznesowych. Może mieć różne przyczyny, najczęściej proste do zniwelowania. Jak postępować, kiedy zapach z ust nie pozwala na swobodną komunikację i funkcjonowanie w społeczeństwie?

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust

Przed zastosowaniem jakichkolwiek kroków ku poprawie swojego zapachu z ust, należy rozważyć potencjalne przyczyny. Często są one nieszkodliwe i możliwe do zaradzenia, podczas gdy inne wymagają wizyty u lekarza.

Pokarmy

Niektóre pokarmy z oczywistych względów powodują psucie zapachu w jamie ustnej.

– Cebula, czosnek i niektóre przyprawy wymieniane są jako najczęściej powodujące nieprzyjemny zapach w jamie ustnej.

– Refluks powoduje zwrot lotnych związków z żołądka. Stąd brzydki zapach z ust.

– Bakterie, które powstają w wyniku rozkładu pokarmów, mogą przez krwiobieg dostać się do płuc, a następnie do górnego odcinka układu oddechowego.

Palenie

Osoby palące wszelkiego rodzaju wyroby tytoniowe (oraz e-papierosy) są bardziej narażone na choroby przyzębia i dziąseł, co może być powodem nieprzyjemnego zapachu z ust. Najlepszym sposobem na zaradzenie temu problemowi jest zaprzestanie palenia. Nie tylko wpłynie to na poprawę komfortu życia, ale na ogólny stan zdrowia.

Niewłaściwa higiena

Brak nawyków higienicznych często przyczynia się do pogorszenia zapachu z ust. Na języku, podniebieniu, dziąsłach i zębach tworzy się warstwa bakterii, które są przyczyną brzydkiego zapachu. W takiej sytuacji można wypróbować bardziej rygorystyczne podejście do higieny jamy ustnej, np. czyścić ją po każdym posiłku, również w pracy i między zajęciami. Dostępne są również szczoteczki do zębów w formie gumy do żucia, które oczyszczają zęby oraz ich przestrzenie z resztek jedzenia.

Suchość w jamie ustnej

Ślina nie tylko nawilża jamę ustną, ale pełni również rolę oczyszczającą ją z resztek jedzenia i pozostałości bakterii. Niewystarczająca jej ilość może prowadzić do przykrego zapachu. Kiedy najczęściej suchość w ustach powoduje brzydki zapach? W nocy aktywność ślinianek jest znacznie zaniżona, co przy odpowiedniej higienie i tak prowadzi do tak zwanego „porannego oddechu”. Częste picie płynów obojętnych, np. wody może pomóc w poprawie komfortu codziennego życia.

Leki

Niektóre leki, na przykład antybiotyki, mogą powodować nieświeży oddech. Mogą one powodować suchość w ustach lub uwalniać związki chemiczne podczas trawienia. W takim przypadku leków, które zostały przepisane przez lekarza, nie należy odstawiać, ale warto porozmawiać z nim o alternatywach oraz o bezpiecznych sposobach na niwelowanie nieświeżego oddechu.

nieprzyjemny zapach z ust: jak zaradzić?

Jak zaradzić nieprzyjemnemu zapachowi z ust?

Niektórym przyczynom nieświeżego oddechu można zaradzić. Jednak niekiedy, pomimo prawidłowej higieny oraz zdrowych nawyków, problem pozostaje. Należy wtedy udać się z wizytą do stomatologa, który będzie w stanie ocenić, czy wynika on z chorób przyzębia, np. próchnicy czy paradontozy, czy może należy skierować się do innego specjalisty. Zdarza się niekiedy, że nieświeży oddech przyczyny ma w głębiej zakorzenionych problemach zdrowotnych. Mogą to być zaburzenia metaboliczne, niektóre dolegliwości układu krążenia lub nowotwory.

Nieświeży oddech u dziecka

Zdarza się, że rodzice zauważają nieświeży oddech u dziecka. Może to być niepokojący objaw, ale najczęściej jest prosty do wytłumaczenia. Rano wynika na przykład z mniejszej ilości śliny, a w ciągu dnia z  małej ilości spożywanej wody. Dzieci nie potrafią same się kontrolować, dlatego rodzice mogą w prosty sposób zaradzić temu problemowi.

Odpowiednia higiena jamy ustnej nie tylko chroni małe ząbki przed próchnicą, ale pomaga w przykrym zapachu. Warto zauważyć, że prawidłowe nawyki można kształtować już od bardzo młodego wieku, nawet zanim pierwsze zęby mleczne się pojawią.

Odpowiednia dieta może pomóc w ochronie zębów przed chorobami przyzębia. Ograniczenie słodyczy, które są idealnym środowiskiem dla bakterii to jedna ze strategii ochrony jamy ustnej dziecka przed przykrym zapachem.

Nieprzyjemny zapach z ust, a prawidłowa higiena?

Mycie zębów większość ludzi traktuje jako obowiązkowy element dnia codziennego. Można jednak zwiększyć swoje starania w trosce o zdrowie jamy ustnej za pomocą dodatkowych akcesoriów i wyrobów medycznych. Płyn do płukania ust jest prostym sposobem na odświeżenie jamy ustnej w ciągu dnia, nie tylko rano i wieczorem. Pomaga pozbyć się bakterii z miejsc, do których nie dotarła szczoteczka.

Nić dentystyczna lub szczoteczka do przestrzeni między zębowych umożliwia usunięcie resztek pokarmów z trudno dostępnych miejsc. Lekarze specjaliści zalecają stosowanie ich, kiedy chcemy dokładnie dbać o zęby. Szczoteczka do czyszczenia języka sprawia, że bakterie, które często powodują nieprzyjemny zapach w ustach, są skutecznie i szybko usuwane.

stozzon chlorofil tabletkihigiena jamy ustnejpłyny do płukania jamy ustnejodol extra fresh płynjak pozbyć się zapachu czosnku z ust