Witaminy na paznokcie

Witaminy na paznokcie – co zrobić, żeby były mocne i szybciej rosły?

,

Piękne paznokcie to nieodłączny element zadbanych dłoni. Niekoniecznie muszą być pomalowane, ale zawsze powinny być silne i zdrowe. Niestety paznokcie się łamią, rozdwajają, a ich zapuszczanie trwa całą wieczność. Co zrobić, aby wzmocnić kondycję paznokci? Efekty nie będą szybkie, ale za to trwałe. Witaminy na paznokcie pozwalają zadbać o nie w sposób kompleksowy i wyeliminować wszystkie problemy powodowane występującymi w organizmie niedoborami.

Witaminy na wzmocnienie paznokci

Twoje paznokcie są wyraźnie osłabione, łamią się i rozdwajają? W takiej sytuacji często sięgamy po preparaty do pielęgnacji paznokci, tymczasem w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się swojej diecie lub wykonać podstawowe badania. Osłabione paznokcie to jeden z objawów charakterystycznych dla niedoboru składników odżywczych takich jak witaminy, cynk, żelazo, krzem, magnez lub wapń. Przyczyną niedoborów oprócz nieprawidłowej diety może być także przebyta antybiotykoterapia. Po zakończeniu kuracji warto zwrócić szczególną uwagę na kondycję swoich paznokci, wzbogacić dietę w produkty bogate w konkretne witaminy, a w razie potrzeby wesprzeć swój organizm stosując suplementy na paznokcie w tabletkach. Jakie witaminy na wzmocnienie paznokci przyjmować?

Biotyna korzystna dla urody

Zarówno na paznokcie, włosy i skórę pozytywny wpływa ma biotyna, występująca m.in. w roślinach strączkowych, warzywach takich jak kalafior, szpinak, pomidory, orzechach, produktach pełnoziarnistych, sardynkach czy jajach. Mimo, że zapotrzebowanie na nią jest niewielkie, ryzyko niedoboru wzrasta u osób, które piją kilka kaw dziennie, nadużywają alkoholu lub nałogowo palą papierosy. Zbyt mała ilość biotyny niekorzystnie wpływa na urodę i może przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów lub pojawienia się łupieżu. W kontekście dbania o paznokcie, biotyna pozwala ograniczyć ich łamliwość. Przeglądając suplementy na paznokcie warto zwrócić uwagę, aby w ich składzie pojawiły się również inne witaminy na wzmocnienie paznokci z grupy B, w tym B1, B2, B6 czy B12.

Witamina E na paznokcie

Witamina E na paznokcie wpływa zarówno od zewnątrz jak i od środka. Dostarczona do organizmu wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia krążenie krwi m.in. pod płytką paznokcia. Lepiej odżywione paznokcie są silniejsze i wyglądają znacznie zdrowiej. Witamina E na paznokcie może być stosowana także w formie olejku. Jej właściwości przeciwutleniające i nawilżające warto wykorzystać, aby zadbać o suche skórki wokół paznokci.

Witamina A wzmacnia i nawilża

Witamina A to z kolei sprawdzony sposób na wygładzenie płytki paznokcia. Jej obecność zwiększa również przyswajalność żelaza, którego niedobór utrudnia dostarczenie paznokciom niezbędnych składników odżywczych. Witaminę A znajdziemy m.in. w jajach, wątróbce, tuńczyku, a także mleku, maśle, serach, marchwi, jarmużu i szpinaku. Charakterystycznym objawem niewystarczającej podaży tej witaminy są poprzeczne prążki pojawiające się na płytce paznokci. Jej brak można podejrzewać także w przypadku kruchych paznokci. Witamina A jest ważna dla organizmu również z wielu innych powodów, m.in. wpływa na wzrok i obniża poziom cholesterolu. W kontekście urody korzystnie wpływa na włosy oraz chroni skórę przed utratą nawilżenia i przyspiesza regenerację naskórka. Maść z witaminą A pomaga na przykład na niewielkie ranki związane z niewłaściwym przycinaniem czy obgryzaniem skórek.

Jaka witamina na paznokcie przyspieszy ich wzrost?

Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie znajduje się we wcześniejszych akapitach. Tempo wzrostu paznokci jest stałe, ale może pojawić się wiele czynników, które go zakłócą. Witaminy na paznokcie poprawiają ich ogólną kondycję oraz zmniejszają łamliwość, przez co paznokcie mogą spokojnie rosnąć. Należy je jednak zabezpieczyć również przed uszkodzeniami powodowanymi działaniem czynników zewnętrznych, np. detergentów. Prace domowe warto więc wykonywać w rękawiczkach, a dłonie wraz z paznokciami regularnie smarować kremem. Działanie ochronne wykazują różnego rodzaju odżywki do paznokci, które utwardzając je, zapewniają tym samym większą odporność na uszkodzenia. Wybierając preparaty do pielęgnacji paznokci, warto zwrócić uwagę na zawartość wymienionych wcześniej witamin i minerałów. Korzystny wpływ na paznokcie mają także naturalne olejki, w tym olejek rycynowy czy arganowy.

Sposoby na obgryzanie paznokci

Specjalne lakiery o gorzkim smaku warto zastosować w sytuacji, gdy naszym problemem jest obgryzanie paznokci. Panie, które nie mogą powstrzymać tego nawyku, często próbują sobie pomóc, wykonując manicure hybrydowy. Pozwala on na bezpieczny wzrost paznokcia pod warstwą utwardzonego lakieru. Same lakiery hybrydowe nie są zagrożeniem dla kondycji paznokci, ale zła technika wykonywania manicure może nim być. Przede wszystkim należy delikatnie obchodzić się z płytką paznokcia podczas jej matowienia. Destrukcyjne efekty może przynieść zbyt mocne piłowanie pilnikiem lub użycie frezerki przez niedoświadczoną osobę. Jeśli do zdejmowania lakieru z paznokci używamy acetonu, należy usuwać go uważnie i przy użyciu wacików rozmiarem dopasowanych do wielkości paznokci. Zdecydowanie bardziej szkodliwe jest moczenie koniuszków palców w acetonie.

Mimo, że nie istnieją magiczne witaminy przyspieszające wzrost paznokci, można wiele zrobić, aby zapewnić im ku temu jak najlepsze warunki. Witaminy i minerały pozwalają wzmocnić paznokcie, ograniczyć ich łamliwość i skłonność do rozdwajania. Suplementy na paznokcie w połączeniu ze zbilansowana dietę pomogą wyrównać niedobory i odżywić paznokcie od środka, co zaowocuje widoczną poprawą ich kondycji. Jeśli jednak żadne dobre praktyki nie przynoszą rezultatów, stan paznokci warto skonsultować ze specjalistą, aby wykluczyć możliwe choroby. Pękające i kruche paznokcie mogą być oznaką łuszczycy, zakażenia grzybicą lub niedokrwistości.

witaminy na paznokcieabtei mocne paznokcielakier wzmacniający paznokciebiotebal 5 mgwitaminy na włosy i paznokcie