ascorbyl palmitate inci

Ascorbyl palmitate – INCI

,

ascorbyl palmitate inci

Antyoksydant, składnik aktywny. Ester witaminy C, forma rozpuszczalna w tłuszczach.

Powstaje z połączenia kwasu askorbinowego i kwasu palmitynowego, który jest nasyconym kwasem tłuszczowym. Palmitynian askorbylu jest dzięki temu bardziej stabilny niż tradycyjna forma witaminy C.

Rutynowo stosowane w kosmetykach, gdzie rozpuszczalny w wodzie kwas askorbinowy nie może być dodawany ze względu na swoją niestabilność chemiczną.

Składnik bezpieczny do stosowania w produktach kosmetycznych. Niealergiczny, bezpieczny dla kobiet w ciąży.

Ascorbyl palmitate w kosmetykach

Palmitynian askorbylu to częsty składnik kosmetyków zarówno do zmywania, jak i niezmywalnych. Przynosi wszystkie te same korzyści, co standardowa forma witaminy C, a więc rozjaśnia przebarwienia, wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, chroni przed uszkodzeniami stresu oksydacyjnego i promieni UV. Wspomaga również produkcję własną kolagenu, dlatego preparaty z witaminą C (w tym askorbylu palmitynianem) są szczególnie polecane dla osób ze skórą dojrzałą.

Z uwagi na swoje przeciwutleniające działanie pełni w kosmetykach również funkcję zabezpieczającą go przed zepsuciem. Dobrze sprawdza się w kosmetykach bazujących na kwasach tłuszczowych, przeznaczonych do skóry atopowej, nadmiernie przesuszonej i wymagającej bardzo głębokiego odżywienia. Jest również składnikiem kosmetyków dla dzieci.

Palmitynian askorbylu bywa również łączony z tradycyjną formą witaminy C, np. w odżywczym serum do paznokci Dermena Regenail. Tego typu preparaty nie tylko oferują dodatkowe korzyści z zawartości witaminy C, ale i stabilizuje ją.

Ascorbyl palmitate obecny jest m.in. w takich kosmetykach jak:

Palmitynian askorbylu nie jest składnikiem silnie złuszczającym, ale wspomaga podział komórek, dlatego bywa komponentem kosmetyków o charakterze peelingów. Z tego względu wykazuje działanie rozjaśniające i wspomagające eliminację przebarwień.

Palmitynian askorbylu w kosmetykach a kwas askorbinowy

Witamina C w formie kwasu askorbinowego, jest niestabilna chemicznie. Rozpuszcza się w wodzie i w takiej formie kosmetycznej szybko może ulec utlenieniu. Serum z witaminą C na bazie wody, po otwarciu, ma ważność ok. trzech miesięcy, ale już wcześniej może zmienić kolor z żółtego na brązowy. Wtedy należy go wyrzucić. Z palmitynianem askorbylu jest inaczej.

W tej formie dodaje się go do kosmetyków na bazie oleju, a nie wody. Są to np. kremy odżywcze lub ochronne przeciw wiatrowi i mrozowi, olejki pielęgnacyjne, czy serum. Kosmetyki z jego dodatkiem są trwalsze, a sam ascorbyl palmitate chroni je również przed zepsuciem z uwagi na swoje silnie przeciwutleniające właściwości. Jest również lepiej wchłanialny.

Palmitynian ascorbylu w przemyśle spożywczym

Witamina C jest znana nie tylko ze swoich właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych, ale i faktu, że coraz częściej dodawana jest do żywności jako przeciwutleniacz. Oznaczany jest symbolem E304, co jedynie potwierdza, że nie wszystkie „E” są dla nas szkodliwe. Estry askorbylu dodawane są do żywności w celu przedłużenia jej świeżości. Dzięki nim, tłuszcze nie ulegają utlenieniu, produkt spożywczy dłużej jest zdatny do spożycia.