cagrisema novo nordisk lek na odchudzanie

Novo Nordisk – lek na odchudzanie czy na cukrzycę typu 2?

,

cagrisema novo nordisk lek na odchudzanie

W ciągu ostatnich kilku lat nowoczesne leki przeciwcukrzycowe zdobyły ogromną popularność. Preparaty wpływające na metabolizm glukozy i wydzielanie insuliny stosowane są nie tylko przez osoby autentycznie chore na zaburzenia trawienia cukrów, ale i ludzi chcących się odchudzać. Rynek jednak wciąż się rozwija, a wraz z tym trendem wprowadzane są nowe produkty. Co wiemy dotychczas o nowym leku znajdującym się w kolejnej fazie badań klinicznych??

CagriSema – lek na cukrzycę typu 2

Tak zwane leki na otyłość zrewolucjonizowały rynek farmaceutyczny w sposób rzadko dotąd spotykany. Problem w tym, że o ile przyniosły one ratunek wieku osobom faktycznie chorującym na cukrzycę typu 2 oraz otyłość olbrzymią, używane są również przez osoby chcące jedynie schudnąć kilka kilogramów bez długotrwałych zmian w trybie życia.

Lek, który właśnie zakończył drugą fazę badań klinicznych, produkowany przez firmę Novo Nordisk, ma być połączeniem semaglutydu – analoga GLP-1 znanego już w farmaceutycznym świecie od kilku lat w postaci zastrzyków, oraz kagrilintydu – analoga hormonu trzustkowego amyliny. To właśnie połączenie ma być sekretem tak skutecznego działania nowego leku CagriSema.

Dlaczego jednak leki na cukrzycę typu 2 stosowane są jako off label w leczeniu otyłości? Te dwie choroby są bardzo często ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. Cukrzyca utrudnia utratę wagi, a nadmierna masa ciała utrudnia prawidłową gospodarkę glukozowo-insulinową. Jedno i drugie może być równie dobrze przyczyną, jak i skutkiem. Dlatego leki przeciwcukrzycowe wykazują tak obiecujące wyniki w równoczesnej walce z otyłością.

Novo Nordisk – lek na otyłość

Kagrilintyd ma naśladować ludzki hormon trzustkowy amylinę, która reguluje metabolizm glukozy oraz promuje uczucie sytości. Uzupełnia tym samym działanie znanego nam już dość dobrze semaglutydu, zmniejszając apetyt i przyczyniając się pośrednio do utraty wagi. Co istotne, lek pomaga regulować poziom cukru we krwi oraz wspomaga odchudzanie.

W dotychczas dostępnych danych z badań klinicznych lek wykazuje bardzo wysoką skuteczność dzięki temu połączeniu – utraty nawet do 25% masy ciała. Czy jednak należy go stosować, jeśli nie chorujemy na cukrzycę typu 2, a cierpimy na otyłość czy nadwagę?

To jest już bardzo indywidualna kwestia. Są osoby chorujące na otyłość, nie diabetyczne, które autentycznie nie są w stanie schudnąć i, co ważne, utrzymać docelowej masy ciała. Istnieją inne choroby metaboliczne, które im to uniemożliwiają, nie wspominając o schorzeniach natury psychicznej. Dla nich stosowanie tego leku może być wręcz kwestią życia i śmierci, ponieważ ograniczając masę ciała, obniżają ryzyko wystąpienia udaru mózgu, ataku serca czy niedotlenienia. Jednak lek z pewnością nie jest polecany osobom, które po prostu chcą zrzucić parę kilo przed sezonem plażowym, ponieważ, kilogramy najprawdopodobniej wrócą. Stosowanie leku musi być bowiem połączone z trwałą zmianą stylu życia.

Nowy lek nie został jeszcze dopuszczony do użytku, póki co jest w fazie klinicznej i musi przejść standardową ścieżkę farmaceutyczną na rynek. CagriSema przechodzi obecnie III fazę badań, a zainteresowanie im wciąż rośnie.