co to jest glukozamina

Glukozamina – dla kogo jest polecana?

, , ,

co to jest glukozamina

Kiedy zaczynamy odczuwać dolegliwości stawowe, nieraz spotykany się z suplementami diety i żywnością wzbogaconą glukozaminą. Może ona mieć szereg właściwości zdrowotnych, ale czym ona tak naprawdę jest?

Co to jest glukozamina?

Jest to cząsteczka występująca naturalnie (również w organizmie człowieka i zwierząt), jeden z najistotniejszych składników chrząstki stawowej. Jest niezbędna dla zachowania mobilności stawów. Pod względem chemicznym jest pochodzą cukru prostego – glukozy oraz aminokwasów będących budulcami białek. W organizmach zwierząt glukozamina jest syntetyzowana właśnie z tego cukru oraz glutaminy.

Glukozamina – właściwości

Glukozamina sama w sobie wykazuje szereg pozytywnych właściwości, które mogą okazać się bardzo korzystne dla zdrowia nie tylko stawów, ale i całego organizmu.

Może, na przykład, zmniejszać stan zapalny, dzięki czemu przyczynia się do redukcji objawów zapalenia stawów. Ponadto, wykazuje ona działanie przeciwutleniające, a więc chroni komórki przed działaniem wolnych rodników i stresem oksydacyjnym.

Chociaż nie ma dostatecznej liczby badań to potwierdzających, dotychczasowe sugerują, że glukozamina może również wywierać pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, nerwowy i odpornościowy. Jest ona jednak wciąż najbardziej znana z działania obniżającego doświadczenia bólowe przy chorobach stawów.

Siarczan glukozaminy

Glukozamina, którą znajdziemy w produkcjach aptecznych przeznaczonych do wsparcia mobilności stawów produkowana jest najczęściej w procesie fermentacji, w której biorą udział mikroorganizmy – najczęściej drożdże i niektóre bakterie. Mikroorganizmy te hodowane są w środowisku bogatym w glukozę oraz siarczan amonu bądź mocznik. Cały proces produkcji odbywa się w warunkach kontrolowanej temperatury i ciśnienia. Gdy fermentacja się dokona, masa jest zbierana, a następnie poddawana ekstrakcji w celu wyodrębnienia glukozaminy, oczyszczana z innych produktów fermentacji, a ostatecznie suszona przetwarzana na różnorodne formy podania.

Siarczan glukozaminy to po prostu glukozamina, w której znajdziemy również pierwiastek siarki. Jest lepiej wchłanialny, ale droższy w produkcji. Siarczan glukozaminy jest też łatwiej rozpuszczalny w wodzie.

Polecane produkty

Glukozamina i chondroityna

W tak zwanych suplementach na stawy często znajdujemy produkty z zawartością tych dwóch składników razem – glukozaminy i chondroityny. Mają one różne mechanizmy działania, jednak wzajemnie się uzupełniają, dzięki czemu mogą zapewnić więcej korzyści aparatowi ruchu i organizmowi.

Glukozamina pomaga utrzymać płyn stawowy w dobrym stanie oraz w odpowiedniej ilości, natomiast chondroityna może zwiększyć lepkość tego płynu, dzięki czemu lepiej „przykleja się” on do poszczególnych części stawu.

Ponadto, glukozamina jest niezbędna do syntezy glukozaminoglikanów, ważnych elementów składowych chrząstki. Chondroityna należy do tej grupy, a więc glukozamina pomaga w jej produkcji własnej.

Obydwa te związki mogą mieć znaczące właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu mogą wspomagać zmniejszenie obrzęków oraz dolegliwości stawowych.

Wszystkie te aspekty razem wzięte sprawiają, że stosowanie preparatów z glukozaminą może być bardzo korzystne dla zdrowia stawów u osób uskarżających się na dolegliwości bólowe i problemy z poruszaniem się wywołane zaburzeniami budowy chrząstki.

Glukozamina – przeciwwskazania

Z pewnością przeciwwskazania do stosowania suplementów z glukozaminą stanowią reakcje alergiczne i znana nadwrażliwość na dodatkowe składniki. Często preparaty z glukozaminą produkowane są z owoców morza i innych organizmów wodnych, na które wiele osób ma alergię. Zaleca się więc, aby przy wyborze produktów aptecznych dokładnie czytać etykietę i ulotkę oraz w razie wątpliwości skonsultować zakup z farmaceutą lub lekarzem.

Na suplementy z glukozaminą powinny uważać osoby przyjmujące leki przeciwpłytkowe i przeciwzakrzepowe oraz z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Przed rozpoczęciem suplementacji powinno się to obowiązkowo skonsultować z lekarzem.

Jak długo można przyjmować glukozaminę?

Suplementy z glukozaminą produkowane w prawidłowych warunkach zasadniczo uznawane są za bezpieczne dla użytkowników, jednak jak w każdym przypadku produktu aptecznego, jego stosowanie powinno być najpierw skonsultowane z lekarzem. Niestety nie ma rzetelnych i randomizowanych badań wskazujących na zalecany czas przyjmowania ich tak, aby nie zaszkodziły one zdrowiu. Dotychczasowe wskazują, że suplementy z glukozaminą bądź glukozaminą i chondroityną można przyjmować przez nawet 3 lata, przy czym jeśli po kilku miesiącach nie odczuwamy różnicy na lepsze, istnieje mała szansa na to, że tak długie przyjmowanie ich cokolwiek w naszym odczuwaniu bólu zmieni.

Czy glukozamina jest cudownym środkiem, który wyleczy nam zapalenia stawów i artretyzm? Oczywiście, że nie. Może jednak stanowić pewne rozwiązanie niektórych dolegliwości w obrębie chrząstki, natomiast należy pamiętać, że suplementacja jest rozwiązaniem tylko jeśli dietą i ruchem nie jesteśmy w stanie dostarczyć sobie odpowiednich składników odżywczych. Jeśli cierpimy na przewlekłe problemy ze stawami i utrudniają nam one funkcjonowanie w domu i w naszej społeczności, powinniśmy przede wszystkim zdać się na poradę lekarską.