chondroityna co to jest

Chondroityna – cudowny lek na stawy?

,

chondroityna co to jest

Na rynku znajdziemy wiele produktów zawierających siarczan chondroityny – produkowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi składnikami. Jest to częsty dodatek do preparatów przeznaczonych dla osób chcących wspomóc swoje stawy i ogólnie aparat ruchu. Czym jest chondroityna, komu może bardzo pomóc, a dla kogo jest niewskazana?

Chondroityna – co to jest?

Jest to naturalnie występujący związek znajdujący się w tkankach łącznych zwierząt, również ludzi. Rodzaj glikozaminoglikanu, tj. złożonej cząsteczki składającej się z cukrów i białek. Jest to ważny element budulcowy chrząstki – twardej, elastycznej tkanki amortyzującej i wspierającej stawy w organizmie.

Powszechną formą chondroityny jest jej siarczan. Jest on często wykorzystywany w suplementach diety skierowanych do osób wymagających wsparcia zdrowia stawów i leczenia schorzeń, np. choroby zwyrodnieniowej.

Chondroitynę w suplementach często łączy się z glukozaminą oraz witaminą C, kolagenem i kwasem hialuronowym. Taka mieszanka jest optymalnym zlepkiem składników całościowo wspomagających dobry stan aparatu ruchu oraz tkanki łącznej, a więc budulca skóry oraz naczyń krwionośnych i błon śluzowych.

Chondroityna – działanie na tkankę łączną

Tkanką łączną nazywamy zróżnicowaną grupę tkanek zapewniających strukturalne wsparcie organizmowi oraz ułatwiających komunikację między komórkami. Tkanka łączna jest budulcem skóry – naszego największego organu, stawów, chrząstek. Brak właściwej struktury tkanki łącznej wpływa praktycznie na każdy aspekt naszego funkcjonowania.

Chondroityna lubi i przyciąga cząsteczki wody, podobnie jak kwas hialuronowy. Wspomaga retencję płynu tam, gdzie jest najbardziej potrzebna, w tym w chrząstkach stawowych, dzięki czemu usprawnia amortyzację podczas ruchu. Dzięki temu stawy wolniej się zużywają.

Związek ten ponadto wspomaga działanie chondrocytów – wyspecjalizowanych komórek znajdujących się w chrząstce, które odpowiedzialne są częściowo za syntezę nowej mazi oraz płynów potrzebnych do ochrony stawów.

Suplementację chondroityną nieraz lekarze zalecają osobom z chorobą zwyrodnieniową stawów, która charakteryzuje się degeneracją chrząstki. Wykazano, że chociaż nie posiada ona wartych uwagi właściwości przeciwbólowych, może zdecydowanie polepszyć efekty leczenia oraz fizjoterapii.

Produkty z chondroityną

Chondroityna na stawy

Z pewnością do najbardziej wartych uwagi właściwości chondroityny należy jej rola w produkcji i utrzymaniu mazi stawowej oraz płynu maziowego. Płyn jest dla organizmu bardzo ważny, ponieważ smaruje i odżywia stawy, zmniejszając tarcie między powierzchniami stawowymi podczas ruchu. Zapewnia amortyzację. Uważa się, że chondroityna pomaga utrzymać dobre funkcjonowanie błony maziowej, która wytwarza płyn maziowy.

W ten sposób chondroityna może przynajmniej pośrednio przyczyniać się do utrzymania ruchomości stawów. Dlaczego to takie ważnie? Stawy o ograniczonej mobilności wpływają negatywnie na praktycznie każdy aspekt naszego życia, bo jeśli nie jesteśmy w stanie wykonywać najprostszych czynności życiowych (jak choćby zakupy, spacery z dzieckiem, lekka aktywność), nasz dyskomfort będzie się jedynie pogłębiał.

Suplementy z chondroityną – co zawierają?

Chondroityna na potrzeby produkcji suplementów diety pozyskiwana jest ze źródeł zwierzęcych, szczególnie z chrząstek świń, krów oraz istot wodnych. Ściślej mówiąc, jest ona ekstrahowana z chrząstek tych zwierząt, a następnie przetwarzana do postaci suplementu. Proces ten obejmuje oczyszczanie składnika oraz jego zagęszczanie. Suplementy z chondroityną znajdziemy na rynku najczęściej w formie kapsułek, proszku do sporządzania zawiesiny lub gotowego płynu do wypicia w wygodnych ampułkach.

W suplementach tych często znajdziemy dodatkowe składniki mające na celu wzmocnienie efektu działania samej chondroityny. Należą do nich w szczególności takie o udowodnionym korzystnym działaniu na stawy: glukozaminę, witaminę C, kwas hialuronowy, kolagen, a także dodatki wysoce przeciwzapalne, np. piperynę, kurkuminę, imbir. metylosulfonylometan, ekstrakt z Boswelii czy różnorodne witaminy i minerały. Teoretycznie im więcej ich jest, tym lepiej, przy czym należy baczniej wtedy zwracać uwagę na swoje ewentualnie nietolerancje i alergie.

Chondroityna – przeciwwskazania do stosowania

Teoretycznie chondroityna powinna być dla nas całkowicie bezpieczna, ponieważ występuje naturalnie w naszym organizmie, sami ją produkujemy, a zdrowym trybem życia dbamy o to, by nam jej nie zabrakło. Nie zawsze jednak się to sprawdza w przypadku suplementów diety.

Przyjmowanie chondroityny w postaci suplementów może być niewskazane u osób stosujących przewlekle lub okresowo leki przeciwkrzepliwe i przeciwpłytkowe. U nich istnieje zwiększone ryzyko nadmiernego krwawienia, co jest szczególnie niebezpieczne w urazach. O przyjmowaniu tego typu suplementu musimy również poinformować lekarza zanim zakwalifikuje nas do jakiejkolwiek operacji czy zabiegu.

Nie istnieją jednoznaczne badania dotyczące bezpieczeństwa chondroityny u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Wynika to z faktu, że nie prowadzi się eksperymentów z suplementami na kobietach w tym okresie życia, dlatego nie można definitywnie stwierdzić, że taki preparat nie będzie miał żadnych działań niepożądanych.

Osoby cierpiące na cukrzycę powinny zwracać baczną uwagę nie tyle na samą chondroitynę w suplemencie, który planują przyjmować, a na dodatkowe składniki, do których często należy cukier, słodzik czy miód.

Jeśli cierpimy na przewlekłe choroby nerek i wątroby lub przejściowe zapalenia, powinniśmy przed rozpoczęciem przyjmowania tego suplementu skonsultować się z lekarzem.