pomiar saturacji w domu

Pomiar saturacji w domu – co należy o nim wiedzieć? Zakup pulsoksymetru a Covid-19

Wiele osób codziennie monitoruje swój stan zdrowia dokonując pomiarów ciśnienia lub częstotliwości bicia serca. Urządzeniem dobrze znanym pacjentom cierpiącym na przewlekłe choroby płuc jest także pulsoksymetr. O jego działaniu dużo mówi się w kontekście pandemii kornawirusa i przebiegu leczenia Covid-19. Na czym polega pomiar saturacji w domu i jakie informacje pozwala uzyskać?

Saturacja – co to jest?

W dosłownym znaczeniu saturacja oznacza nasycenie cieczy gazem, co w przypadku pulsoksymetru odnosi się do monitorowania wysycenia tlenem hemoglobiny we krwi. SpO2 pozwala ustalić wartość procentową hemoglobiny w krwi tętniczej, która została nasycona tlenem. Dlaczego to takie ważne? Saturacja krwi umożliwia ocenę wydolności układu oddechowego. Hemoglobina dostarcza tlen do wszystkich komórek ciała. Jego obecność jest niezbędna do życia. Zbyt mała podaż tlenu zaburza funkcjonowanie całego organizmu, może prowadzić do uszkodzeń i niewydolności narządów, a nawet śmierci. Większość pulsoksymetrów oprócz pomiaru saturacji krwi pozwala także zbadać puls pacjenta, jak z nich korzystać?

Pomiar saturacji w domu

Zaletą pulsoksymetru jest prostota jego działania, która umożliwia samodzielne mierzenie nasycenia krwi tlenem w warunkach domowych. Jak to zrobić? Prześledźmy pomiar saturacji w domu na przykładzie pulsoksymetru na palec Beurer. Aby ustalić poziom tlenu we krwi należy umieścić palec wskazujący wewnątrz urządzenia. Funkcjonowanie pulsoksymetru opiera się na działaniu promieniowania czerwonego i podczerwonego o dwóch różnych długościach fal. Hemoglobina utlenowana i nieutlenowana w różny sposób pochłania wiązkę światła, co umożliwia dokonanie badania.

Pomiar saturacji w domu odbywa się bardzo szybko i prowadzony jest przez skórę bez konieczności jakichkolwiek nakłuć. Bardzo ważne, aby pozostać w bezruchu i w trakcie dokonywania pomiaru nie poruszać ani palcem, ani ciałem. Warto wiedzieć, że choć najczęściej nakłada się pulsoksymetr na palec to sam pomiar w zależności od urządzenia może być prowadzony także na innych częściach ciała – np. małżowinie usznej, nadgarstku lub nosie.

Pomiar saturacji na palcu – normy

Jak odczytywać wyniki pomiaru saturacji na palcu? Normy u osób dorosłych kształtują się w następujący sposób:

  • 98-100% – prawidłowy wynik, uzyskiwany niemal wyłącznie u pacjentów w trackie tlenoterapii
  • 95-98% – saturacja krwi w normie (94-96% – norma dla seniorów powyżej 70 roku życia)
  • 90-94% – stan zagrożenia wystąpieniem ciężkiej niewydolności oddechowej
  • Poniżej 90% – ciężka niewydolność oddechowa.
  • Poniżej 70% – niewydolność oddechowa zagrażająca życiu.

Badania nie należy wykonywać, jeżeli palec jest brudny, pokryty opatrunkiem, wilgotny, obrzęknięty lub ze zmianami w postaci narośli, poparzeń czy objawów grzybicy. Różne czynniki mogą też wpłynąć na prawidłowość uzyskanego wyniku, w tym: obecność na paznokciach ciemnego lakieru, drżenie kończyn, dokonanie pomiaru na zimnych fragmentach ciała. Przed badaniem nie należy również pić kawy ani spożywać innych napojów z kofeiną.

Spadek saturacji – przyczyny

Obniżenie poziomu tlenu we krwi bardzo często obserwowane jest w przypadku m.in.:

  • przewlekłych obturacyjnych chorób płuc
  • astmy oskrzelowej
  • niewydolności serca
  • zatruć tlenkiem węgla.

Kiedy jeszcze możliwy jest spadek saturacji? Przyczyny niskiego poziomu tlenu we krwi mogą mieć związek z zastosowaniem znieczulenia ogólnego, przebytą niedawno operacją, porodem, niektórymi badaniami w obrębie układu pokarmowego lub płuc. Wydolność układu oddechowego monitoruje się także w trakcie tlenoterapii, podczas przebywania w stanie śpiączki klinicznej oraz w razie wystąpienia nagłych zaburzeń oddychania oraz innych sytuacji, w których podejrzewany jest spadek saturacji. Przyczyny jego wystąpienia mogą mieć związek również z przebywaniem na dużych wysokościach, z czym spotykają się m.in. alpiniści. Na wysokościach powyżej 2500 m następuje spadek ciśnienia atmosferycznego, a dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości tlenu staje się utrudnione.

Pulsoksymetr a Covid-19

W ostatnim czasie zainteresowanie działaniem pulsoksymetrów wzrasta w związku z pandemią koronawirusa. Pacjentom diagnozowanym i leczonym w kierunku Covid-19 zaleca się monitorowanie poziomu saturacji. Obniżające się nasycenie krwi tlenem to istotny sygnał o pogarszającym się stanie zdrowia pacjenta, który może wskazywać na konieczną hospitalizację. Jest to tym bardziej istotne, że w przebiegu Covid-19 podejrzewa się możliwość istnienia sytuacji, w której mimo spadku poziomu tlenu we krwi nie pojawiają się jego charakterystyczne objawy, takie jak np. wystąpienie duszności. W praktyce więc pacjent czuje się dość dobrze, mimo że jego sytuacja zdrowotna zaczyna być naprawdę poważna. W rozpoznaniu ukrytej hipoksji pomagają właśnie pomiary saturacji krwi przy użyciu pulsoksymetru. Pomiar saturacji w domu pozwala wychwycić moment, kiedy nasycenie krwi tlenem spada, nawet bez współistniejących objawów i szybciej rozpocząć leczenie. Wyniki poniżej normy należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem i w razie potrzeby udać się do szpitala.

Powiązane produkty

–>

Pulsoksymetr – jaki wybrać?

W związku z obawą przed Covid-19 coraz więcej osób pragnie mieć w domu własne urządzenie do pomiaru saturacji krwi. Pulsoksymetr na palec lub inny zakupić można m.in. w aptekach (np. pulsoksymetr Geratherm oxy control) oraz sklepach ze sprzętem RTV i AGD. Cena waha się od około 100 do kilkuset złotych za pulsoksymetr. Jaki wybrać? Na pewno warto dokładnie rozważyć wybór modeli w zaskakująco okazyjnych cenach, ponieważ niski koszt może iść w parze z niestety niską jakością. A to właśnie dokładność i precyzja działania stanowią najważniejszy parametr przy zakupie urządzenia pomiarowego. Wszystkie modele są stosunkowo łatwe w obsłudze. Przed zakupem dobrze jednak zwrócić uwagę na czytelność wyświetlacza, co z pewnością poprawi komfort użytkowania w szczególności u osób starszych. Pulsoksymetry mogą posiadać również funkcje dodatkowe takie jak: regulacja jasności wyświetlacza, wskaźnik niskiego poziomu naładowania baterii, wbudowany czujnik alarmujący o zbyt niskim poziomie tlenu we krwi, możliwość pomiaru temperatury czy ciśnienia. Pulsoksymetr dla osób dorosłych nie sprawdza się w przypadku niemowląt. Dla najmłodszych przeznaczone są specjalne urządzenia zakładane na stopę lub nadgarstek.

pulsoksymetr beurer po35koronawirus ochronapulsoksymetr geratherm oxy controlkoronawirus objawykoronawirus profilaktyka