chrapanie

Jak opanować chrapanie?

,

Chrapanie to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość, która wpływa na jakość snu nie tylko osoby chrapiącej, ale też innych domowników. Nie musi oznaczać od razu poważnego schorzenia i można sobie z nią poradzić. O czym może świadczyć chrapanie i jak z nim walczyć?

Częste przyczyny chrapania

Chrapanie to dokuczliwa niedyspozycja, która może dotyczyć każdego, również dzieci. Najczęściej nie świadczy o żadnych dolegliwościach zagrażających życiu, jednak warto pamiętać, że może prowadzić do niebezpiecznego w skutkach niedotlenienia. Do najpopularniejszych przyczyn chrapania należą:

– nadwaga lub otyłość;

– palenie tytoniu oraz picie alkoholu przed snem;

– spanie na wznak;

– schorzenia górnych dróg oddechowych, np. zapalenie zatok lub gardła.

W powyższych przypadkach rozwiązanie problemu wydaje się proste, chociaż jego realizacja może być nieco kłopotliwa. Redukcja masy ciała, zaprzestanie palenia oraz zmniejszenie ilości wypijanego alkoholu to pierwsze kroki, jakie należy podjąć w walce z chrapaniem. W przypadku schorzeń górnych dróg oddechowych, które wpływają na jakość snu, warto zapoznać się z opinią lekarza, który zaleci odpowiednie leki, w tym sterydy.

Do anatomicznych czynników ryzyka należą:

– Płeć: na bezdech senny częściej cierpią mężczyźni niż kobiety.

– Wąskie drogi oddechowe, np. gdy migdałki lub długie podniebienie miękkie blokują przepływ powietrza.

– Dziedziczność: chociaż nadal trwają badania nad tym zjawiskiem, uważa się, że chrapanie może być dziedziczne.

– Krzywa przegroda nosowa, która powoduje nierównomierny przepływ powietrza.

Przyczyny chrapania przewlekłego

O ile chrapanie od czasu do czasu nie musi od razu być powodem do niepokoju, z przewlekłym należy udać się do lekarza otolaryngologa. Oceni on, jaki rodzaj leczenia należy wdrożyć.

Jakie czynniki mogą powodować przewlekłe problemy z chrapaniem?

– Język częściowo blokujący tylną część gardła. Wówczas chrapanie nasila się podczas snu na plecach, szczególnie na płaskiej poduszce lub bez poduszki.

– Otwieranie ust podczas snu.

– Zablokowane lub wąskie drogi oddechowe w gardle i w nosie.

Niektóre z przyczyn przewlekłego chrapania można wyeliminować, stosując urządzenia, których zadaniem jest przywrócenie odpowiedniej pozycji języka lub udrożnienie dróg oddechowych. W aptekach online oraz stacjonarnych dostępne są również specjalne paski na brodę i nos. W zależności od umiejscowienia paski utrzymują narząd otwarty (nos) lub zamknięty (broda). W ostateczności, osoba chrapiąca może poddać się operacji, np. w związku z krzywą przegrodą nosową. Dostępne są także zabiegi mające na celu ściągnięcie i napięcie mięśni podniebienia. 

Konsekwencje nieleczonego chrapania

Chrapanie realnie wpływa na komfort życia zarówno osoby zmagającej się z tym problemem jak i pozostałych domowników. Brak odpowiedniej jakości snu może prowadzić do senności w ciągu dnia, trudności z koncentracją i braku energii. To z kolei wpływa na jakość wykonywanych obowiązków, samopoczucie, a nawet na umiejętność prowadzenia maszyn. Do poważniejszych konsekwencji chrapania należą: niedotlenienie organizmu, większe ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, skłonność do powodowania wypadków. W skrajnych przypadkach można się po prostu nie obudzić – z powodu bezdechu sennego.

Proste sposoby na niedrożność nosa lub gardła

Alkohol najczęściej bywa spożywany późnym południem i wieczorem, kiedy na spokojnie można spędzić czas z przyjaciółmi i nie ma już powodu, aby wsiadać za kółko. Jednak osoby zmagające się z chrapaniem powinny powstrzymać się od napojów alkoholowych na przynajmniej 2-3 godziny przed snem. Alkohol rozluźnia mięśnie, w tym mięśnie żuchwy, co może nasilać chrapanie.

Jednym z niedrogich i niekłopotliwych sposobów zapobiegania chrapaniu jest także zmiana pozycji podczas snu. Jeżeli przyczyną dyskomfortu jest język blokujący ujście do gardła, spanie na boku może okazać się bardzo pomocne. Wymiana poduszki na wyższą i twardszą również spowoduje zmiany w ustawieniu języka, co zmniejsza skłonność do chrapania.

Produkty z apteki

Farmaceutyki na chrapanie dostępne bez recepty można zakupić w formie kropli lub atomizerów z wyciągami roślinnymi, które nawilżają śluzówkę i wspomagają udrażnianie dróg oddechowych. Krople do nosa często zawierają glicerol i sorbinian potasu, które wzmacniają mięśnie w przewodzie gardłowym i tym samym zmniejszają ryzyko chrapania. Paski na nos delikatnie rozszerzają nozdrza, dzięki czemu powietrze może swobodnie przez nie przepływać podczas snu.

Jeśli produkty bez recepty nie pomagają, otolaryngolog może zalecić włączenie leku na chrapanie ze sterydem. Takie preparaty mają formę sprayów do nosa zawierających substancje czynne udrażniające górne drogi oddechowe. Lek na chrapanie ze sterydami jest jednak dostępny wyłącznie na receptę i nie należy go stosować zbyt długo.

spray do gardła przeciw chrapaniuotriven paski na nos nasanita motylek do nosaasonor spray do nosakrople przeciw chrapaniu