herbata ziołowa

Herbata: kiedy pić dla zdrowia?

,

Herbata znana jest ze swoich zdrowotnych właściwości, ale czy zawsze wiadomo, po którą sięgnąć w odpowiednim momencie? Jaka herbata pomoże w przejedzeniu, w przeziębieniu, a która podkręci metabolizm w odchudzaniu? Jakie dodatki można wrzucić do herbaty, aby była jeszcze smaczniejsza i zdrowsza?

Yerba mate: właściwości

Przywędrowała do Polski z Ameryki Południowej, w której jest spożywana codziennie i w dużych ilościach. Aby prawidłowo zaparzyć ostrokrzew paragwajski i całkowicie cieszyć się jego niezwykłym aromatem, należy nauczyć się kilku zasad zaparzania. Co ciekawe, susz może być zalewany również zimną wodą, aby stworzyć herbaciany cold brew. Yerba mate zawiera polifenole i saponiny, które mają pozytywny wpływ na cholesterol we krwi oraz właściwości przeciwzapalne. Zawiera nieco mniej kofeiny niż kawa, ale więcej niż czarna herbata, dzięki czemu wydaje się idealnym kompromisem dla osób, które chcą nieco podwyższyć swój poziom energii. Niektóre badania na ludziach dowiodły również, że yerba mate może wspomagać zrzucanie tłuszczu z tułowia. 

Zielona herbata: jak pić?

Zielona herbata aż w 30% składa się z polifenoli, które mają niezwykle korzystne właściwości dla zdrowia. Chronią komórki ciała przed wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym. Dlaczego jest to takie ważne? Udowodniono, że może on leżeć u podłoża bardzo wielu chorób, w tym nowotworów, schorzeń układu krążenia i starzenia się skóry oraz tkanek podskórnych. Jest doskonałym wyborem, jeśli ostatni posiłek był suty i ciężkostrawny. Zielona herbata właściwości przyspieszające metabolizm zawdzięcza połączeniu kofeiny i katechin, które dodatkowo pomagają zapobiegać otyłości.

herbaty ziołowe

Herbata czerwona rooibos

Nie jest lubiana przez wszystkich, bo jej delikatnie słodki smak jest dość charakterystyczny. Jednak warto się do niej przekonać, bo czerwona herbata rooibos ma niesamowite właściwości zdrowotne. Wbrew nazwie, jest zielem i nie pochodzi z krzewu herbacianego. Jako że poddawana jest procesowi fermentacji tylko częściowo, jest bardziej bogata w polifenole niż herbata zielona lub czarna. Wspomaga wydzielanie soku żołądkowego, dlatego jest idealna do radzenia sobie z przejedzeniem. Co więcej, nie zawiera ona kofeiny, dzięki czemu może być spożywana przed snem. Herbatę rooibos można kupić samodzielnie lub w mieszankach owocowo-ziołowych.

Herbata czerwona pu-erh

Herbata pu-erh pochodzi z krzewu herbacianego i ma bardzo oryginalny, ziemisty smak. Zawiera stosunkowo dużo kofeiny, dlatego nie jest z reguły podawana dzieciom, kobietom w ciąży lub osobom cierpiącym na bezsenność. Pochodzi z Chin i z tego też względu była bardzo częstym dodatkiem do stołu w czasach PRLu. Herbata czerwona pu-erh posiada właściwości obniżające cholesterol. Dzieje się to dzięki niewielkiej ilości naturalnych statyn – substancji stosowanych w lekach syntetycznych. Jest ona również często uważana za najlepszego sprzymierzeńca mądrej, zbilansowanej i niskokalorycznej diety. Pobudza ona metabolizm i zapobiega odkładaniu tłuszczu w tkankach, dzięki czemu jest doskonałym dodatkiem po ciężkostrawnym posiłku.

Biała herbata: właściwości

Najczęściej spożywana w krajach Dalekiego Wschodu, a jej liście są najwcześniej zbierane z krzewu herbacianego Camelia sinensis. Jest bogata w katechiny, taniny oraz fluor. Z tym ostatnim związkiem wiąże się teoria naukowa, że biała herbata posiada właściwości chroniące przed bakteriami jamy ustnej. Co więcej, połączenie tanin i fluoru może dodatkowo chronić szkliwo przed rozwojem szkodliwych bakterii tworzących płytkę nazębną. Naukowcy odkryli również ciekawą właściwość polifenoli zawartych w białej herbacie. Mogą one zmniejszać ryzyko występowania insulinooporności, to jest zwiększać działanie insuliny w odniesieniu do metabolizmu glukozy.

Herbaty ziołowe

Zioła to substancje od wieków stosowane w medycynie tradycyjnej. Do dzisiaj zalecane są przez lekarzy jeszcze przed wdrożeniem leków syntetycznych. Herbaty ziołowe znane są ze swoich leczniczych właściwości. Dziurawiec stosowany jest w objawach menopauzy, działa również moczopędnie. Uspokaja, dlatego polecany jest w stanach wyczerpania i zmęczenia psychicznego.

Mięta w wielu domach jest pierwszym lekarstwem na niestrawność, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Rozkurcza mięśnie całego układu pokarmowego, dzięki czemu pozwala pozbyć się bardzo bolesnych skurczy. Miętowa herbata ziołowa jest postrzegana jako doskonały sposób na przejedzenie. Ma ona również właściwości antybakteryjne, stąd jest często składnikiem leków przeciw przeziębieniu.

Pokrzywa to skarbnica witamin i minerałów, szczególnie witaminy C. Jako że kwas askorbinowy najlepiej przyswajany jest z diety, jest to doskonałe rozwiązanie ewentualnych niedoborów. Ma działanie diuretyczne, dlatego redukuje obrzęki ciała. Stąd jest szczególnie polecana kobietom na przykład w drugiej fazie cyklu miesiączkowego.

Zdrowe dodatki do herbat

W Polsce wciąż popularna jest klasyczna czarna z cukrem, jednak wszystkie rodzaje herbat można wzbogacić o zdrowe dodatki. Tak naprawdę tylko indywidualny gust i smak ograniczają jej wielbicieli  w tworzeniu wyśmienitych mieszanek. Świeżo wyciśnięty sok lub plasterek cytryny można zamienić na pomarańczę, lub limonkę. W okresie infekcyjnym świetnym dodatkiem do herbaty są plasterki imbiru. Jednym z ulubionych napojów podczas przeziębień jest herbata z miodem, jednak należy pamiętać, aby nie mieszać go do zbyt gorącej wody. Pod wpływem temperatury traci on wtedy większość swoich właściwości. Na Dalekim Wschodzie bardzo popularna jest herbata z kurkumą. Rozgrzewa, reguluje metabolizm i zawiera ogromną ilość antyoksydantów.

Herbaty, szczególnie ziołowe, mogą mieć swoje przeciwwskazania. Osoby, które przewlekle biorą pewne leki, kobiety w ciąży i w okresie laktacji, a także przechodzące jakąkolwiek rekonwalescencję powinny zapoznać się z opinią lekarza przed zastosowaniem herbaty ziołowej.

zielona herbata w saszetkachrooibos herbata w saszetkachherbata ziołowa uspokajającaherbaty w saszetkachpu erh herbata w saszetkach