jak ustalić deficyt kaloryczny

Jak ustalić deficyt kaloryczny?

,

jak ustalić deficyt kaloryczny

Deficyt kaloryczny to liczba kalorii spożywanych codziennie umożliwiająca spalanie tkanki tłuszczowej i redukcję wagi. Wbrew pozorom, ustalenie go dla samego siebie nie jest wcale trudne. Wystarczą dwa wzory:

  • wzór na podstawową przemianę materii oraz
  • wzór na całkowitą przemianę materii.

Całkowita przemiana materii to liczba kalorii potrzebna nam do zdrowego przeżycia dnia, uwzględniająca pokarmy i rodzaj oraz ilość aktywności fizycznej. Spożywając posiłki nadmiernie kaloryczne ponad tą wartość będziemy przybierać na wadze.

Podstawowa przemiana materii to liczba kalorii spożywana z posiłkami niezbędna nam do podstawowych funkcji życiowych: trawienia, oddychania, chodzenia, myślenia. Poniżej tej liczby niestety organizm nie będzie wyrabiał z czynnościami życiowymi.

Idealną liczbą kalorii potrzebną do zrzucenia wagi, a więc deficytem kalorycznym jest wartość pomiędzy PPM i CPM. Pozwala nam ona przeżyć, a jednocześnie gubić kilogramy w zdrowym, niekiedy uważanym za powolne, tempie.

Stosując dietę poniżej PPM nie będziemy chudnąć. Z początku stracimy wodę i elektrolity, potem waga się zatrzyma, a nawet będzie rosnąć. Stoi to w zdecydowanym przeciwieństwie do popularnych ultraniskokalorycznych diet propagowanych niegdyś przez celebrytów. Organizm, czując, że nie dostarczamy mu odpowiedniej liczby kalorii, będzie je zatrzymywał na czasy głodu, w postaci tkanki tłuszczowej.

Dla każdej osoby prawidłowy i najzdrowszy deficyt kaloryczny będzie inny. Aby sprawdzić dokładnie, jakiego deficytu należy się trzymać, możemy skorzystać z jednego z wielu kalkulatorów internetowych.