czy można płukać gardło wodą utlenioną

Czy można płukać gardło wodą utlenioną?

,

czy można płukać gardło wodą utlenioną

Ból gardła to jeden z charakterystycznych objawów rozwijającego się stanu zapalnego błony śluzowej, który często towarzyszy infekcjom wirusowym. Aby go złagodzić wiele osób sięga w pierwszej kolejności po domowe sposoby.

Wodą utlenioną nazywany jest wodny roztwór nadtlenku wodoru, występujący w stężeniu 3%. Posiada on silne właściwości utleniające i przeciwbakteryjne. Woda utleniona po rozcieńczeniu z wodą może być stosowana jako jeden z domowych sposobów na ból gardła. Aby przygotować roztwór jedną łyżkę wody utlenionej należy rozcieńczyć w szklance wody. Płukanka zadziała odkażająco, pomoże złagodzić ból i zaczerwienienie gardła oraz zahamować rozwój infekcji. W domowych warunkach wodę utlenioną wykorzystuje się także do łagodzenia stanów zapalnych dziąseł i płukania jamy ustnej. Nie należy jej jednak stosować długotrwale, ponieważ może podrażniać błonę śluzową powodując dyskomfort i zaczerwienienie. W postaci nierozcieńczonej wodę utlenioną używa się także do dezynfekcji ran.

Wśród domowych sposobów na ból gardła popularne jest także płukanie gardła wodą z solą. Sól pomaga ograniczyć namnażanie się drobnoustrojów i łagodzi obrzęk błony śluzowej. Do przygotowania domowych płukanek wykorzystuje się ponadto zioła o właściwościach antyseptycznych jak np. szałwia czy tymianek. Na ból gardła i kaszel pomoże również miód. W trakcie przeziębienia warto sięgać po ciepłe napoje i napary ziołowe, aby wspomóc organizm w walce z infekcją. Picie pomaga złagodzić dyskomfort i podrażnienie gardła oraz odpowiednio nawilżyć śluzówkę.

Jeżeli ból gardła jest intensywny i nie ustępuje, a dodatkowo pojawia się gorączka, może to wskazywać na anginę. Charakterystycznym objawem ropnego zapalenia gardła jest także biały nalot na migdałkach. W takim przypadku domowe sposoby na ból gardła nie pomogą i konieczna będzie konsultacja z lekarzem, który przepisze antybiotyk.