urea inci

Mocznik – INCI

,

urea inci

Składnik aktywny, humektant. Pomaga zachować wilgoć w skórze i we włosach.

Uważany za bezpieczny, jednak wykazuje działanie zmiękczające warstwę rogową. Z uwagi na tę zdolność może wspomagać przenikanie innych składników do głębszych warstw skóry, dlatego komponenty kosmetyczne należy bardzo rozważnie dobierać. Często spotyka się go w preparatach złuszczających wespół z kwasem, np. mlekowym.

Wspomaga regenerację naskórka w niskich stężeniach, nawilża w średnich, a w wysokich (powyżej 10%) działa keratolitycznie.

Jest słabo komedogenny.

W kosmetykach wykorzystywana jest jego syntetyczna forma.

Urea – co to jest?

Urea występuje w organizmie jako metabolit białek: przekształcamy białka w aminokwasy, następnie w amoniak i w końcu otrzymujemy mocznik. Jego wysokie stężenie we krwi można spotkać u osób stosujących dietę wysokobiałkową.

Występuje w skórze w niewielkiej ilości jako składnik naturalnego czynnika nawilżającego.

Mocznik przenika przez warstwę rogową naskórka, wiąże cząsteczki wody ze sobą. Jest składnikiem aktywnie nawilżającym (humektantem), ale w wysokich stężeniach działa złuszczająco, np. w kremach złuszczających do zrogowaciałej skóry łokci i pięt.

W kremach do twarzy mocznik najczęściej występuje w stężeniu 5% – działa wtedy regenerująco, nawilżająco i jej nie przetłuszcza. W połączeniu z ceramidami odbudowuje barierę hydrolipidową skóry.

Polecane produkty

Urea w kosmetykach

Mocznik spotkamy w dużym spektrum kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów. W drugim przypadku jest składnikiem szamponów, odżywek i maseczek do włosów przesuszonych. Maski z mocznikiem można stosować w pielęgnacji OMO (odżywka-mycie-odżywka) jako kosmetyk dostarczający wilgoć do wnętrza włosa przed zamknięciem łuski.

Urea doskonale sprawdza się w kosmetykach do rąk – peelingach oraz kremach, szczególnie w okresie przesilenia wiosennego, gdy temperatura na zewnątrz często się zmienia.

Nie jest zalecany do stosowania u osób wykazujących nadwrażliwość na ten składnik oraz na skórę już uszkodzoną. Jest bezpieczny dla dzieci i kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, pod warunkiem odpowiedniego stężenia i współwystępowania z innymi składnikami.

Mocznik znajdziesz np.:

Urea – dodatkowe zastosowanie

Mocznik znalazł szerokie zastosowanie w uprawie roślin – jest składnikiem mieszanek kompostowych i stosuje się go jako nawóz. Ponadto znalazł zastosowanie jako komponent farmaceutyczny w wytwarzaniu maści, kremów czy żeli o działaniu leczniczym.