czy badania w ciąży są płatne

Czy badania w ciąży są płatne?

,

czy badania w ciąży są płatne

Tak i nie.

Dla kobiety, która prowadzi ciążę u lekarza posiadającego umowę z NFZ badania przewidziane w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników są bezpłatne. W pakiecie znajdują się zarówno badania laboratoryjne – krwi, moczu oraz wymazy z dróg rodnych w określonych przypadkach, jak i badania USG oraz badania prenatalne. Te ostatnie są dostępne na NFZ w razie gdy:

  • w jednej z poprzednich ciąż występowały choroby genetyczne
  • u jednego z rodziców występują aberracje chromosomowe
  • mama jest powyżej 35. roku życia
  • badanie przesiewowe było nieprawidłowe.

Co ważne, przychodnia, w której przyjmuje lekarz w ramach umowy z NFZ najczęściej ma podpisany kontrakt z konkretnym laboratorium. Ze skierowaniem od takiego lekarza trzeba się udać do tej właśnie placówki, aby badania odbyły się bezpłatnie. Informacje na ten temat otrzymamy w gabinecie lub recepcji.

Kobiety decydujące się na prowadzenie ciąży w ramach prywatnej służby zdrowia mogą skorzystać z bezpłatnych badań oferowanych w ramach ich pakietów pracowniczych, prywatnego, dodatkowego ubezpieczenia lub z badań zlecanych im przez lekarza rodzinnego. Niestety, lekarz rodzinny nie ma uprawnień do przepisywania wielu z nich.

Wiele kobiet decyduje się na prowadzenie ciąży u dwóch lekarzy – prywatnie z uwagi na dodatkowe badania USG, w tym badania prenatalne, oraz państwowych, dzięki czemu mają skierowania na bezpłatne badania laboratoryjne. Wymaga to od ciężarnej poświęcenia więcej czasu na wizyty lekarskie, ale pomaga nieco ograniczyć koszty związane z ciążą.

Panie, które prowadzą ciążę wyłącznie prywatnie i nie posiadają pakietów pracowniczych muszą niestety liczyć się z dość wysokim kosztem.