badanie moczu w ciąży jak się przygotować

Badanie moczu w ciąży – jak się przygotować?

,

badanie moczu w ciąży jak się przygotować

Badanie moczu w ciąży w zasadzie nie różni się niczym od badania w każdym innym okresie życia czy u innej kobiety. Obowiązują te same zasady higieny oraz czasu dostarczenia próbki do laboratorium. Jedyną różnicą jest częstotliwość wykonywania badań – w ciąży musimy być na nie przygotowane znacznie częściej.

Pierwszą zasadą oddawania moczu do badania w ciąży jest czas jego oddawania. Zaleca się, aby mocz być pobrany rano po całonocnym odpoczynku, najlepiej wtedy, gdy pierwszy raz po wstaniu udajemy się do toalety. Mocz powinien być pobrany na czczo.

Drugą kwestią jest strumień. Mocz pobrany do badania powinien pochodzić ze środkowego strumienia, tj. najpierw oddajemy mocz do toalety, następnie podkładamy kubeczek, nabieramy nieco płynu, a resztę znów do toalety.

Trzecim, niezwykle ważnym, aspektem badania moczu w ciąży jest higiena. Aby zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia próbki bakteriami znajdującymi się na skórze wokół cewki moczowej, zaleca się podmycie czystą wodą lub chociażby wykorzystanie chusteczek do higieny intymnej. W innym wypadku badanie na obecność bakterii, standardowo wykonywane na pobranej próbce, mogłoby wyjść fałszywie pozytywne.

Próbka moczu powinna być dostarczona do laboratorium jak najszybciej, najlepiej w ciągu dwóch godzin od pobrania. Niekiedy można również pobrać mocz w toalecie w samym laboratorium.