Zabiegi kosmetyczne: mikrodermabrazja

,

Są takie zabiegi kosmetyczne, które wykonuje się przez cały rok, a systematyka pozwala na zachowanie zdrowego i młodego wyglądu. Należy do nich na przykład peeling, który pomaga pozbyć się zrogowaciałego naskórka i brudu z powierzchni skóry. Są jednak takie, np. mikrodermabrazja, które kosmetolodzy i dermatolodzy zalecają wykonać w okresie jesienno-zimowym. Dlaczego? Chodzi o to, że niska temperatura i mniejsze promieniowanie słoneczne sprzyjają regeneracji skóry oraz powodują mniejsze ryzyko wystąpienia przebarwień. Jakie zabiegi warto wykonać zimą i czemu one służą?

Mikrodermabrazja

Jest to zabieg mało inwazyjny, który służy przywróceniu naturalnego kolorytu skóry, a także poprawie jej ogólnej kondycji. Może być stosowany do naprawy niektórych uszkodzeń skóry spowodowanych promieniami UV, czy blizn po trądziku. Są dwa rodzaje mikrodermabrazji twarzy: jedna z nich polega na delikatnym ścieraniu zrogowaciałej powierzchni skóry za pomocą ściernej końcówki aplikatora. Efekt ścierny uzyskuje się dzięki kryształkom naturalnego minerału — korundu, a przez to, że całe urządzenie ma również część ssącą, martwy naskórek jest od razu odciągany z powierzchni skóry. Niekiedy stosuje się system schładzania skóry za pomocą oksybrazji (mikrokropelek wody). Warto wiedzieć na czym polega mikrodermabrazja, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Jakie typy problemów skórnych można wyeliminować za pomocą mikrodermabrazji?

  • nierównomierny koloryt lub tekstura skóry;
  • blizny po trądziku;
  • przebarwienia starcze;
  • zmarszczki mimiczne;
  • przebarwienia i uszkodzenia skóry w wyniku działania promieni UV;
  • rozszerzone pory, zaskórniki i pryszcze.

kosmetyki specjalistyczne

Mikrodermabrazja: zalety

Do niekwestionowanych zalet tego zabiegu należy z pewnością fakt, że nie jest on inwazyjny. Do jego wykonania nie używa się strzykawek ani żadnych ostrych narzędzi. Dlatego też jest chętnie wybierany przez osoby ze skórą delikatną.

Kolejną zaletą mikrodermabrazji jest zwiększenie skuteczności stosowanych kosmetyków. W związku z tym, że pozbywamy się zrogowaciałego naskórka, składniki aktywne kremów, masek i innych preparatów mogą wniknąć głęboko w skórę i ją odżywić.

Mikrodermabrazja twarzy jest zabiegiem oczyszczającym, który usuwa wszelkie zabrudzenia z powierzchni skóry i porów. Dzięki temu zanieczyszczenia usuwane są również z głębszych warstw, a pory zamykane. Poprawia to nie tylko wygląd skóry, ale pozwala na jej właściwą pielęgnację.

Na co zwracać uwagę przed i podczas zabiegu?

Zanim zdecydujemy się poddać zabiegowi, należy porozmawiać z osobą go wykonującą, czy jest dla nas odpowiedni. Osoby z chorobami skóry takimi jak egzema czy trądzik różowaty powinny raczej unikać mikrodermabrazji. Ponadto, najlepiej wybrać specjalistę, który zajmuje się głównie tym typem zabiegu. Doświadczenie jest w tym aspekcie bezcenne, ponieważ pozwala dobrać właściwą intensywność zabiegu do naszego typu skóry.

Zabieg raczej nie należy do bolesnych, dlatego, jeżeli odczuwamy coś innego niż dyskomfort, należy od razu powiadomić o tym naszą kosmetyczkę. Może to oznaczać, że technika jest zbyt agresywna.

Dla optymalnego efektu należy z reguł wykonać 6-10 zabiegów, dlatego trzeba wziąć to pod uwagę przy planowaniu czasu oraz wydatków z nim związanych.

Czego spodziewać się po zabiegu?

Po wykonaniu mikrodermabrazji nie ma potrzeby pozostania w domu, a także nie wymaga się stosowania specjalnych produktów do pielęgnacji. Skóra najlepiej znosi te kosmetyki, których używamy na co dzień, dlatego, jeżeli wywołują one pożądany efekt, nie trzeba z nich rezygnować. Należy zwrócić szczególną uwagę na ekspozycję na słońce po zabiegu, ponieważ promienie słoneczne mogą utrudnić regenerację i znacznie wydłużyć jej czas. Doświadczony kosmetolog będzie w stanie ocenić, ile tego typu zabiegów potrzebuje skóra, aby efekty były optymalne.

Jak przy każdym zabiegu kosmetycznym, nawet tym stosunkowo bezpiecznym, zdarzają się niekiedy skutki uboczne mikrodermabrazji. Najczęściej odczuwanymi i opisywanymi są obrzęki i zaczerwienienie w miejscu wykonania zabiegu, jednak powinny one z czasem ustąpić. Z uwagi na efekt zasysania martwego naskórka mogą również wystąpić niewielkie siniaki.

 

najlepsze marki kosmetycznekosmetyki aptecznedermokosmetyki do twarzykosmetyki na przebarwieniakosmetyki specjalistyczne