dlaczego zbiera się woda w organizmie

Dlaczego zbiera się woda w organizmie?

,

dlaczego zbiera się woda w organizmie

Istnieje wiele przyczyn, które mogą prowadzić do zatrzymywania się wody w organizmie. W rezultacie gromadzenie się wody w tkankach ciała może prowadzić do uczucia ciężkości, obrzęków w okolicy kończyn dolnych, górnych oraz twarzy, wahań wagi i niekorzystnie wpływa na samopoczucie.

Zatrzymywanie wody w organizmie może występować na skutek nieprawidłowej diety. Przyczyną jest przede wszystkim picie zbyt małej ilości wody oraz dostarczanie nadmiaru soli.

farmaceutka w aptece

Brak wody powoduje osłabienie funkcji życiowych. Jej obecność jest niezbędna, aby w prawidłowy sposób mogły zachodzić m.in. procesy trawienia, termoregulacji czy detoksykacji. Kiedy pijemy za mało, organizm zaczyna magazynować wodę w tkankach podskórnych, aby zabezpieczyć się przed odwodnieniem.

Woda jest niezbędna, by ochronić organizm przed przegrzaniem, stąd do jej zatrzymywania dochodzi podczas upałów. Pod wpływem wysokiej temperatury naczynia krwionośne rozszerzają się, a gromadząca się w kończynach dolnych woda sprawia, że nogi zaczynają puchnąć.

Bogate w sól są dania gotowe i wysokoprzetworzone, a także mięsa, wędliny i słone przekąski. Nadmiar soli prowadzi do zaburzeń w gospodarce wodno-elektrolitowej, czemu dodatkowo sprzyja niedobór produktów bogatych w potas.

Na gromadzenie się nadmiaru płynów w organizmie narzekają bardzo często osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Aktywność fizyczna pobudza krążenie krwi oraz zachodzące w organizmie procesy metaboliczne i zapobiega zastojom. Efekty długiego pozostawania w bezruchu można zaobserwować np. po długiej podróży w postaci opuchniętych kostek i stóp. Obrzęki a także uczucie ciężkich nóg występują również po wielogodzinnej pracy wykonywanej w pozycji siedzącej lub stojącej.

Inną przyczyną tworzenia się obrzęków są zmiany hormonalne. Retencja wody w organizmie w sposób naturalny może pojawić się w drugiej połowie cyklu menstruacyjnego – w związku z wyższym poziomem estrogenu oraz w okresie ciąży.

Na krążenie krwi, zmiany hormonalne czy gospodarkę wodno-elektrolitową wpływ mają nie tylko dieta i prowadzony styl życia, ale także zaburzenia w funkcjonowaniu poszczególnych narządów. Nieprawidłowa praca nerek, wątroby, tarczycy, niewydolność serca, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa również mogą być przyczyną gromadzenia się wody w tkankach podskórnych. Działanie takie wykazują ponadto niektóre leki, w tym m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne, kortykosteroidy, tabletki antykoncepcyjne.

Przyczyny zatrzymywania się wody w organizmie:

  • Za mała ilość płynów w diecie
  • Zaburzenia równowagi sodu i potasu
  • Brak aktywności fizycznej
  • Wielogodzinna podróż
  • Praca stojąca lub siedząca
  • Wysokie temperatury
  • Zmiany hormonalne (w okresie ciąży, przed miesiączką)
  • Choroby (m.in. układu krążenia, nerek, wątroby, tarczycy)
  • Przyjmowanie niektórych leków (m.in. preparaty z grupy NLPZ, środki antykoncepcyjne)

A jak rozpoznać problemy związane z nadmiernym gromadzeniem się wody? Przeczytaj także: Jakie są objawy zatrzymywania wody w organizmie?