dlaczego zbiera się woda w organizmie

Dlaczego zbiera się woda w organizmie?

,

dlaczego zbiera się woda w organizmie

Istnieje wiele przyczyn, które mogą prowadzić do zatrzymywania się wody w organizmie. W rezultacie gromadzenie się wody w tkankach ciała może prowadzić do uczucia ciężkości, obrzęków w okolicy kończyn dolnych, górnych oraz twarzy, wahań wagi i niekorzystnie wpływa na samopoczucie.

Zatrzymywanie wody w organizmie może występować na skutek nieprawidłowej diety. Przyczyną jest przede wszystkim picie zbyt małej ilości wody oraz dostarczanie nadmiaru soli.

Brak wody powoduje osłabienie funkcji życiowych. Jej obecność jest niezbędna, aby w prawidłowy sposób mogły zachodzić m.in. procesy trawienia, termoregulacji czy detoksykacji. Kiedy pijemy za mało, organizm zaczyna magazynować wodę w tkankach podskórnych, aby zabezpieczyć się przed odwodnieniem.

Woda jest niezbędna, by ochronić organizm przed przegrzaniem, stąd do jej zatrzymywania dochodzi podczas upałów. Pod wpływem wysokiej temperatury naczynia krwionośne rozszerzają się, a gromadząca się w kończynach dolnych woda sprawia, że nogi zaczynają puchnąć.

Bogate w sól są dania gotowe i wysokoprzetworzone, a także mięsa, wędliny i słone przekąski. Nadmiar soli prowadzi do zaburzeń w gospodarce wodno-elektrolitowej, czemu dodatkowo sprzyja niedobór produktów bogatych w potas.

Na gromadzenie się nadmiaru płynów w organizmie narzekają bardzo często osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Aktywność fizyczna pobudza krążenie krwi oraz zachodzące w organizmie procesy metaboliczne i zapobiega zastojom. Efekty długiego pozostawania w bezruchu można zaobserwować np. po długiej podróży w postaci opuchniętych kostek i stóp. Obrzęki a także uczucie ciężkich nóg występują również po wielogodzinnej pracy wykonywanej w pozycji siedzącej lub stojącej.

Inną przyczyną tworzenia się obrzęków są zmiany hormonalne. Retencja wody w organizmie w sposób naturalny może pojawić się w drugiej połowie cyklu menstruacyjnego – w związku z wyższym poziomem estrogenu oraz w okresie ciąży.

Na krążenie krwi, zmiany hormonalne czy gospodarkę wodno-elektrolitową wpływ mają nie tylko dieta i prowadzony styl życia, ale także zaburzenia w funkcjonowaniu poszczególnych narządów. Nieprawidłowa praca nerek, wątroby, tarczycy, niewydolność serca, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa również mogą być przyczyną gromadzenia się wody w tkankach podskórnych. Działanie takie wykazują ponadto niektóre leki, w tym m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne, kortykosteroidy, tabletki antykoncepcyjne.

Przyczyny zatrzymywania się wody w organizmie:

  • Za mała ilość płynów w diecie
  • Zaburzenia równowagi sodu i potasu
  • Brak aktywności fizycznej
  • Wielogodzinna podróż
  • Praca stojąca lub siedząca
  • Wysokie temperatury
  • Zmiany hormonalne (w okresie ciąży, przed miesiączką)
  • Choroby (m.in. układu krążenia, nerek, wątroby, tarczycy)
  • Przyjmowanie niektórych leków (m.in. preparaty z grupy NLPZ, środki antykoncepcyjne)

A jak rozpoznać problemy związane z nadmiernym gromadzeniem się wody? Przeczytaj także: Jakie są objawy zatrzymywania wody w organizmie?