czy w ciąży można pić wino bezalkoholowe

Czy w ciąży można pić wino bezalkoholowe?

,

czy w ciąży można pić wino bezalkoholowe

Wiemy doskonale, że spożywanie alkoholu w nawet najmniejsze ilości jest w ciąży niewskazane. Większość kobiet rezygnuje więc z tego typu napojów w trosce o rozwijającą się ciążę, jednak otwarte w debacie na temat zdrowia płodu wciąż pozostaje pytanie, czy ciężarna może pić wino pozbawione alkoholu. Sprawdźmy więc, czym jest wino bezalkoholowe.

Wino bezalkoholowe powstaje w procesie dealkoholizacji, co oznacza, że gdy jego temperatura rośnie do pewnego pułapu, alkohol po prostu odparowuje. W kontrolowanych warunkach możliwe jest całkowite pozbawienie wina alkoholu. W teorii wtedy na etykiecie znajdziemy informację, że zawartość alkoholu jest równa 0,0%. Na półkach znajdziemy również wersję 0,5%, w której producent zaświadcza, że ilość alkoholu nie przekracza tej wartości.

Wino bezalkoholowe nie smakuje jak sok owocowy, a właśnie jak wino, tylko, że pozbawione jest procentów. Jest to alternatywa dla pań, które w okresie ciąży chcą alkoholu uniknąć, ale lubią smak wina i nie chcą czuć się wykluczone podczas spotkań towarzyskich. Warto jednak pamiętać, że nie możemy nigdy mieć całkowitej pewności co do faktycznej zawartości (lub jego braku) alkoholu w butelce. Czy producentowi udał się proces całkowitej dealkoholizacji – również tego nie wiemy. Nie ma ponadto badań na temat wpływu wina bezalkoholowego na organizm kobiety w ciąży i na samą ciążę.

W ciąży warto każdą wątpliwość rozwiewać u swojego lekarza prowadzącego, lekarza rodzinnego lub położnej. Mają oni dostęp do najnowszej wiedzy i są w stanie ocenić ewentualne ryzyko. Panie, które w czasie ciąży uczęszczają na spotkania towarzyskie mogą z powodzeniem spożywać drinki bezalkoholowe przygotowane specjalnie dla nich, a coraz więcej restauracji i barów już ma przygotowaną selekcję bezprocentowych napitków.