bezpieczeństwo nad wodą

Bezpieczeństwo nad wodą zależy przede wszystkim od Ciebie

,

bezpieczeństwo nad wodą

Urlop każdy z nas lubi spędzać inaczej: jedni leżą godzinami na leżaku, podczas gdy inni czują przemożną potrzebę zwiedzania. Wielu z nas najbardziej lubi jeździć nad akweny wodne, w których możemy beztrosko popływać, ochłodzić się w upalny dzień, jednocześnie ładując baterie promieniami słońca. I słusznie, urlop jest od tego, by odpocząć od pracy i swoich czterech ścian, zmienić otoczenie i mentalnie „odsapnąć”. Najważniejsze jednak jest bezpieczeństwo, o czym zatem pamiętać podczas wakacji nad wodą?

Zasady bezpieczeństwa nad wodą, których należy przestrzegać

Do wyjazdu najczęściej skrupulatnie się przygotowujemy, zapominając jednocześnie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Tymczasem woda, niezależnie od tego jak płytka czy „bezpieczna” się nam wydaje, może stanowić poważne zagrożenie dla osób dorosłych, starszych oraz dla dzieci. Dlatego podstawowymi regułami, którymi należy się kierować podczas wypoczynku nad wodą są:

  • noszenie odpowiednich okularów przeciwsłonecznych
  • smarowanie skóry kremami z filtrami przeciwsłonecznymi
  • nawadnianie czystą wodą w ciągu całego dnia
  • w miarę możliwości zakrywanie głowy kapeluszem, chustką lub przebywanie w cieniu
  • unikanie alkoholu i napojów odwadniających w ciągu upalnego dnia i na plaży
  • uważne obserwowanie dzieci

Bezpieczeństwo nad morzem – o czym pamiętać?

O bezpieczeństwie nad morzem powinniśmy pomyśleć jeszcze zanim się na urlop wybierzemy i odpowiednio przygotować: sprawdzić warunki pogodowe, informacje o zamknięciu kąpielisk, a także spakować odpowiednią ilość środków przeciwsłonecznych.

Na miejscu warto pamiętać, że morze bywa zdradzieckie, a fale i wiatr mogą zebrać się w bardzo krótkim czasie. Nie zaleca się więc odpływać zbyt daleko od linii brzegowej, szczególnie, jeśli nie czujemy się na siłach wrócić w przypadku pogorszenia warunków.

Ochrona przeciwsłoneczna

Wciąż nie doceniamy roli ochrony przeciwsłonecznej, zapominając o realnych zagrożeniach, które wiążą się z piękną pogodą. Jednym z najpoważniejszych jest oparzenie słoneczne, które może mieć charakter od łagodnego zaczerwienienia i dyskomfortu po poważne zmiany kończące się pęcherzami i łuszczeniem skóry. Oparzenia zwiększają nasze ryzyko zachorowania na nowotwory i raka skóry. Do najczęściej występujących nowotworów należy czerniak, a raków – podstawnokomórkowy i kolczystokomórkowy. Filtry z wysokim faktorem aplikowane regularnie, po każdej kąpieli i przy wzmożonym poceniu się mogą nas przed nimi skutecznie ochronić.

Do ochrony przeciwsłonecznej zaklasyfikować można również nakrycia głowy i noszenie przewiewnych ubrań. Osłaniając głowę redukujemy ryzyko występowania udaru słonecznego i cieplnego. Pamiętajmy, że udar cieplny jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia, każdorazowo wymagającym pomocy medycznej.

Polecane produkty

Okulary przeciwsłoneczne

Okulary chroniące nas przed słońcem wybieramy głównie pod kątem estetyki i stylu. Tymczasem powinniśmy skupić się przede wszystkim na ich jakości. Najlepiej więc nieco więcej zainwestować, a cieszyć się odpowiednimi szkłami wyposażonymi w filtry, oprawionymi w ramki wykonane z dobrej jakości metalu i plastiku.

Okulary kupowane na straganach nie zawsze wyposażone są w filtry. Problem polega w ich przypadku na tym, że źrenica rozszerza się pod wpływem strefy cienia, a zatem poziom szkodliwości promieni słonecznych się zwiększa, bo nic nie stoi tak naprawdę na ich drodze.

Jeśli chcemy wyposażyć nasze dzieci w okulary przeciwsłoneczne, powinniśmy im te okulary zakupić właśnie w salonie optycznym, by zmaksymalizować ochronę przed szkodliwym wpływem promieni UV.

Nawadnianie

Spędzając dzień nad wodą bezwzględnie należy pamiętać o prawidłowym nawadnianiu organizmu. Tempo odwadniania jest dużo szybsze, jeśli przebywamy w ciepły dzień na plaży, niż nam się wydaje, więc z piciem czystej wody, ewentualnie okraszonej owocami czy sokiem cytrynowym, nie należy pamiętać do momentu, gdy poczujemy się spragnieni. Nieodpowiednia ilość wody może prowadzić do przesuszenia skóry, co z kolei napędza wzrost ryzyka oparzeń słonecznych, nieprawidłową gospodarkę elektrolitową (a więc to, co potocznie nazywamy odwodnieniem), a także wspomniany już wcześniej udar cieplny. Na poważne konsekwencje tego stanu szczególnie narażone są osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci i młodzież.

Bezpieczny wypoczynek nad wodą a dzieci

Dzieci czerpią czystą radość z odpoczynku nad wodą i często się w tej zabawie zatracają. Dlatego to na osobach dorosłych spoczywa obowiązek pilnowania, by była ona przede wszystkim bezpieczna. Dzieci mają niesamowitą zdolność podążania za bodźcem dla nich interesującym, bez zważania na konsekwencje, dlatego niestety nie można dzieci w pewnym wieku spuszczać z oczu. W wodzie maluchy nieraz tracą równowagę, szczególnie w grząskim mule i w morzu, dlatego najbezpieczniej byłoby im po prostu towarzyszyć w ich wodnych zabawach.

Przed wakacjami warto przeprowadzić z dziećmi rozmowy na temat bezpieczeństwa na plaży i w wodzie, ustalić granice oraz dozwolone zabawy. Skupmy się na wytłumaczeniu im istoty naszych słów, czyli beztroskiej, ale niezagrażającej ich życiu i zdrowiu, zabawie.

Skóra dzieci jest dużo cieńsza i mniej odporna na promienie ultrafioletowe, dlatego powinna być regularnie smarowana kosmetykami z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi. Kosmetyk nakładać się powinno regularnie, co 2-3 godziny, niezależnie od informacji na opakowaniu. By dodatkowo ochronić skórę podczas kąpieli wodnej dobrze byłoby rozważyć nałożenie dziecku koszulki bawełnianej. W wodzie bowiem dzieci nie odczuwają w takim samym stopniu gorąca i bardzo łatwo można przeoczyć moment krytyczny, w którym skóra już się de facto spaliła.

Bezpieczeństwo nad wodą – zasady trzeźwości

Na plaży i w okolicach akwenów wodnych rozsądnie jest po prostu alkoholu nie spożywać w żadnej postaci. Nie ma wyznaczonej bezpiecznej granicy picia, kiedy znajdujemy się w wodzie, a w czasie upału bardzo łatwo można przesadzić z ilością. Do najpoważniejszych konsekwencji nieumiejętnego picia alkoholu na plaży i w wodzie należą:

  • osłabiony osąd sytuacji i koordynacja ruchów ciała, które w prostej drodze skończyć się może utonięciem na miejscu lub w późniejszym czasie, a także utratą równowagi i poślizgiem z możliwą kontuzją,
  • odwodnienie, ponieważ alkohol to silny diuretyk. Zwiększa produkcję moczu, a w upale taka jego właściwość może być wręcz śmiertelnie niebezpieczna. Ryzyko wzrasta, jeśli uprawiamy jakieś sporty plażowe, np. pływamy, gramy w siatkówkę czy piłkę nożną na piasku. Z odwodnienia najczęściej zdajemy sobie sprawę już zbyt późno, kiedy niezbędna jest interwencja medyczna,
  • spożywanie alkoholu podczas plażowania zaburza również osąd co do ilości słońca, na którą się wystawiamy. To z kolej wiąże się z ryzykiem poparzenia słonecznego, udaru słonecznego i cieplnego, szczególnie, jeśli chce nam się spać. Alkohol zaburza też regulację temperatury ciała, a stąd krótka droga do przegrzania.

Alkohol i woda to kiepskie połączenie

O ile siedząc na plaży niektórzy decydują się sięgnąć po jakiś alkohol (co i tak nie jest wskazane), korzystając z wody alkohol powinien zostać odstawiony całkowicie. Pod wpływem procentów, w wodzie, stanowimy zagrożenie nie tylko dla siebie, ale też dla innych. Trzeba pamiętać, że nie jesteśmy w stanie jednoznacznie ocenić, ile jednostek alkoholu pozwala nam na jako taki trzeźwy osąd i siedząc w słońcu bardzo szybko można z piciem przesadzić.

Alkohol wpływa na zdolności motoryczne, utrzymanie równowagi oraz czas reakcji. W wodnym środowisku, szczególnie morskim czy oceanicznym, warunki mogą się często zmieniać, a brak zdolności odruchowych stanowi w tym przypadku śmiertelne zagrożenie.

Napoje alkoholowe przytępiają zmysły, co sprawia, że osoba pod ich wpływem może mieć problemy z odczytaniem pewnych sygnałów z organizmu świadczących o zagrożeniu. Inaczej odczuwa się np. ryzyko hipotermii, a podczas pływania możemy napić się zbyt dużej ilości wody, co zwiększa ryzyko wtórnego utonięcia.

Gdy pływamy po spożyciu alkoholu zwracamy również mniejszą uwagę na szybko zmieniające się warunki pogodowe i wiatr. Oznacza to, że zanim zorientujemy się co do nadciągającej burzy (co nad morzem nie jest rzadkością), może być nam dużo trudniej wrócić na brzeg i wystawiamy się na bardzo duże niebezpieczeństwo.

Alkohol to również depresant, co oznacza, że dużo łatwiej nam po nim zasnąć. Przy słonecznej pogodzie, może nam się zdarzyć, że zaśniemy nie tylko na słońcu, ale i na materacu w wodzie. To rodzi ryzyko poparzeń skórnych i udarów.

Czy na plaży można pić alkohol?

Poza rozsądkiem, na plażach często obowiązują zakazy spożywania wszelkiego rodzaju alkoholu poza strefami do tego wyznaczonymi (np. restauracjami, barami czy strefami dla dorosłych). Za złamanie tego zakazu grozi mandat bądź grzywna.

Obcowanie z naturą i… kleszczami

Z roku na rok kleszczy jest coraz więcej a nie zawsze gminy decydują się na pryskanie zielonych terenów. Tym bardziej narażeni na nie jesteśmy podczas wakacji, gdy przebywamy w lasach, na łąkach, w nieznanych nam miejscach. To oznacza, że częściej niż rzadziej do kwatery spraszamy niechcianych gości wbitych w skórę. Warto i należy się przed nimi ochronić za pomocą preparatów przeciw owadom dopasowanych do wieku. Pamiętajmy, że kleszcze mogą czaić się wszędzie, również w trawie, więc wychodząc na zewnątrz w terenie zielonym powinniśmy opryskać się odpowiednią dla nas substancją.

Kleszcze mogą zarazić nas boreliozą lub kleszczowym zapaleniem mózgu. O ile leczenie boreliozy jest dość proste – podaje się antybiotyk prze trzy tygodnie, a im szybciej wdrożone zostanie leczenie, tym skuteczniejsze ono będzie. Jednak kleszczowe zapalenie mózgu leczy się głównie objawowo i najczęściej konieczne jest leczenie w szpitalu, o czym wciąż nadal niewiele osób wie. Dlatego prewencja zakażeń chorób odkleszczowych powinna być priorytetem.