zabieg na twarz

Kwas hialuronowy w kosmetyce: jak stosować?

,

Dwa słowa, po których mamy spodziewać się odmłodzonej, elastycznej skóry, blasku i redukcji zmarszczek. Ile jest prawdy w tym, że kosmetyki z kwasem hialuronowym rzeczywiście działają cuda? Czym jest kwas hialuronowy, dla kogo się nadaje i w jakich formach można go aplikować?

Co to właściwie jest?

Nie od parady mówi się, że naturalne składniki są najlepiej przyjmowane przez naszą skórę. Tak też jest w przypadku kwasu hialuronowego, który występuje w naszej skórze, a jego znaczenie jest niebagatelne. Wiąże on bowiem wodę w skórze i nie dopuszcza do tego, aby się ona odwodniła. Dlaczego skóra powinna być wciąż nawilżona? Przesuszona jest bardziej podatna na podrażnienia, zmarszczki i nadmiernie ścieranie naskórka. Kwas hialuronowy wiąże cząsteczki wody i je zatrzymuje w skórze, przez co rzeczywiście może być niezwykle przydatnym składnikiem pielęgnacji.

Sam kwas hialuronowy nie zapewni nam jednak żadnego efektu, jeżeli organizm, a więc i skóra, nie będą nawodnione. Aby wiązać wodę, musi się ona najpierw w skórze znaleźć, dlatego najistotniejszym i najtańszym elementem codziennej pielęgnacji jest picie wody mineralnej. Te osławione dwa litry dziennie zapewnią tkankom i organom najlepszą gospodarkę elektrolitową, a cerze – możliwość regeneracji i samo nawilżenia.
kosmetyki do zadań specjalnych

Kwas hialuronowy z innymi składnikami

Są takie składniki kosmetyczne, które najlepiej pracują w parach i dlatego warto szukać kosmetyków, które mogą zapewnić nam kompleksową pielęgnację. Z czym najczęściej występuje kwas hialuronowy lub z czym go łączyć, by zapewnić sobie optymalny efekt?

HA + kolagen

kwas hialuronowy w kapsułkach

Pexels/Pixabay

Zacznijmy od kolagenu, który jest niezbędny do zachowania zdrowia i witalności skóry. Na szczęście możemy produkować go w organiźmie sami. Kolagen zapewnia zdrowy wygląd skórze, a także mobilność kończynom, gdyż jest składnikiem chrząstek i stawów. Wraz z wiekiem tracimy jednak zdolność do syntetyzowania go, przez co na skórze pojawiają się linie mimiczne, a poruszanie się sprawia więcej bólu niż przyjemności. Kolagen najlepiej sprawdza się w formie suplementów albo białka odzwierzęcego, które spożywamy. W kosmetykach i suplementach często łączony jest właśnie z kwasem hialuronowym. Dlaczego?

Aby kolagen mógł spełniać swoją funkcję, potrzebna jest mu woda. Jako że kwas hialuronowy  wiąże ją i nie pozwala jej uciekać przez pory skóry, kolagen sam w sobie jest niejako odżywiony i nie wysycha. Jest to bardzo skuteczne połączenie dwóch składników, które i tak naturalnie występują w skórze i, co najważniejsze, ma zastosowanie prawie przy wszystkich rodzajach skóry. Tym samym kwas hialuronowy działanie ma podwójne.

HA + witamina C

Kolagen potrzebuje kilku rzeczy, aby w ogóle powstać. Głównym składnikiem do tego potrzebnym jest witamina C. Kwas askorbinowy nie jest wytwarzany przez organizm, dlatego trzeba go dostarczać z pożywieniem lub, ewentualnie, poprzez suplementację. Ważne jednak, aby pamiętać, że nadmiar witaminy C może być bardziej szkodliwy niż jej niedobór.

Kolagen spełnia również inną, niezwykle istotną rolę w skórze dzięki witaminie C. Filtruje on wszelkie toksyny, które dostają się do naszego organizmu, dzięki czemu zarówno skóra, jak i całe ciało pozostają zdrowe. Każdy filtr jednak trzeba raz na jakiś czas oczyszczać. I tu właśnie potrzebny jest kwas askorbinowy, który ma silne właściwości antyoksydacyjne, skutecznie walczy z wolnymi rodnikami i nie dopuszcza do stresu oksydacyjnego. Połączenie kwasu hialuronowego i witaminy C w jednym preparacie jest efektywne dla odżywienia organizmu i wspomożenia produkcji kolagenu.

HA + kwas mlekowy

Po co ścierać sobie skórę, jeżeli należy ją chronić przed uszkodzeniami? Natura obdarzyła nas w mechanizm, który zapewnia optymalne wchłanianie składników odżywczych z naturalnych kosmetyków i środowiska (np. promieni UV do syntezy witaminy D3). Tym mechanizmem jest przeterminowanie naskórka. Dzieje się tak co kilka tygodni: naskórek rogowacieje, a pod nim tworzy się zupełnie nowa warstwa. Jak gady, po prostu zrzucamy starą, niepotrzebną skórę. Jeżeli zrogowaciałego naskórka nie usuniemy z powierzchni skóry, składniki odżywcze nie będą mogły wniknąć do organizmu przez pory. Stąd wniosek, że peeling jest niezbędnym elementem pielęgnacji, który należy wykonywać regularnie.

Kwas mlekowy jest alfa-hydroksykwasem, często używanym do produkcji preparatów do eksfoliacji skóry. Jest skuteczny w walce z trądzikiem, pomocny skórze z tendencją do wyprysków. Skórę po peelingu należy jednak mocno nawilżyć, aby ją uspokoić i przywrócić jej naturalne funkcje ochronne. Kosmetyki z kwasem hialuronowym są w tym bardzo pomocne i działają na skórę łagodząco, wiążąc wodę i nie dopuszczając do jej utraty.

Formy kwasu hialuronowego

Jako że występuje on w organizmie każdego człowieka, w zasadzie nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. Jeśli jednak nigdy nie miałaś z nim do czynienia, lepiej zacząć od aplikacji kremu jeden raz dziennie i zobaczyć, jak skóra na niego reaguje.

Do codziennej pielęgnacji można wybrać preparaty z zawartością kwasu hialuronowego, które działają od wewnątrz i na zewnątrz. Kosmetyki z kwasem hialuronowym moją mieć praktycznie każdą formę: serum, maski, balsamu do ust i kremu. Po jego nałożeniu należy jednak odczekać ok. 15 minut, dzięki czemu jego właściwości będą w pełni wykorzystane. Jak wybrać odpowiedni produkt? Po pierwsze, kwas hialuronowy powinien być umieszczony wysoko w składzie, a po drugie, powinny mu towarzyszyć peptydy, przeciwutleniacze lub ceramidy. To dlatego, że cząsteczki HA są dość duże i same w sobie nie wnikną do skóry. Potrzebują do tego tych właśnie substancji.

zabieg z kwasem hialuronowym

Pixabay/Kaz

Zabiegi u kosmetyczki z użyciem profesjonalnych kosmetyków z kwasem hialuronowym to dobry pomysł dla osób, które chcą raz na jakiś czas zregenerować swoją skórę. Nawet najbardziej skrupulatna pielęgnacja codzienna może nie wystarczyć, jeżeli skóra przez większą część roku wystawiona jest na szkodliwe działanie klimatyzacji, ogrzewania lub zanieczyszczeń. Doświadczona kosmetyczka lub kosmetolog będzie w stanie dobrać preparat, który jest najodpowiedniejszy dla rodzaju naszej skóry, a tym samym zapewni najlepsze efekty.

Zabiegi igłowe z użyciem kwasu hialuronowego to coraz częściej wybierane rozwiązanie. W odróżnieniu od botoksu, wprowadzamy do skóry substancję, która już i tak w niej występuje, więc ją odżywiamy w najbardziej skoncentrowanej formie. HA wstrzykiwany do skóry ma formę żelu, a zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Kwas hialuronowy wprowadza się za pomocą igły, która dzięki tępemu zakończeniu nie powoduje siniaków i obrzęków. Ze względu na swoje właściwości wiązania cząsteczek wody, pęcznieje, wypełniając zmarszczki. Lekarz lub kosmetolog wykonujący zabieg będzie następnie modelować obszar, w który substancja została wstrzyknięta po to, aby odpowiednio żel rozprowadzić.

krem z kwasem hialuronowymserum z kwasem hialuronowymeucerin anti age hyaluron fillerkrem regenerujący z kwasem hialuronowymcetaphil z kwasem hialuronowym